Velkou reformou bych to nenazýval, uvedl k chystaným vládním úpravám důchodového systému v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Od úsporného balíčku očekává, že penze budou pro další generace dostupné později. Problém má však s případným návratem pracovních kategorií. „Kde je hranice těžké práce?“ ptal se.
Vládní úpravy důchodového systému by reformou Rusnok nenazýval. „Jsou to parametrické změny systému. Výsledek bude, že důchody budou dostupné pro další generace trochu později a v průměru budou o nižší ve vztahu ke mzdám. To je v podstatě obsah parametrických změn, jinak se systém těžko vyrovná,“ komentoval bývalý guvernér.
Vyjádřil se také k návrhům, jež by mohly být součástí úsporného opatření. „V systému bychom měli zachovat míru zásluhovosti. Důchod by měl být vyměřen podle toho, kolik let lidé odpracovali a kolik platili,“ podotkl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dobře už bylo. Ať mladí nespoléhají na státní důchod, říkají ekonomové a navrhují další změny
Naopak nesouhlasí s tím, aby se vrátily takzvané pracovní kategorie. „Rozdíly mezi profesemi by se neměly řešit v základním systému, ale zvlášť skrze speciální fondy, které pro lidi – jež pracují v těžkých profesích – zřídí zaměstnavatelé. Do nich mají zaměstnancům šetřit, aby mohli jít dříve do penze. Nevkládal bych to ale do základního systému, nevím, kde to skončí,“ líčil své obavy.
Podle Rusnoka mezi těžké profese mohou nyní patřit záchranáři, v budoucnu se mohou připojit například strojvedoucí nebo učitelé, kteří jsou vynervovaní z dětí. „Kde je hranice toho, co je těžká profese? To nemá řešit Parlament a politická reprezentace v základním důchodovém systému,“ dodal.
Kdy podle bývalého guvernéra ČNB můžeme čekat návrat jednociferné inflace? A jak hodnotí českou ekonomiku? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.