CNN Prima News Jitka Chalánková

Jitka Chalánková

Výpis příspěvků ke štítku „Jitka Chalánková“

Podpora zkrácených úvazků: Zaměstnavatelé zaplatí nižší sociální odvody, odhlasoval Senát

29. června 2022 10:23
Aktualizováno

Zaměstnavatelé budou u kratších pracovních úvazků hradit v některých případech nižší odvody na sociální zabezpečení. Úleva bude činit pět procent z obvyklého pojistného 24,8 %. Změnu ve středu schválil Senát. Opatření má zaměstnavatele motivovat k širšímu vytváření a nabízení zkrácených úvazků a podpořit obyvatele, kteří jsou na trhu práce zranitelní. Zjednoduší se také pravidla u dávky na bydlení, změní se pravidla čerpání rodičovského příspěvku nebo vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.

Konec nadějí pro Michalákovou. Rozhodnutí o odebrání synů je pravomocné

10. května 2022 11:19
Aktualizováno

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se nebude zabývat případem odebrání synů Češky Evy Michalákové. Soud v pondělí zamítl ženinu stížnost proti lednovému rozhodnutí, podle kterého Norsko neporušilo právo matky a dětí na respektování rodinného života. Verdikt tak nabyl právní moci, sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Jsou babyboxy středověk? Zachránily stovky dětí, nesouhlasí s kritikou jejich zakladatel

21. dubna 2022 05:07

Po nalezení mrtvého dítěte v bratislavském babyboxu se vůči odkládání nechtěných novorozenců do speciálních schránek zvedla vlna kritiky. Tu krotí zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess a připomíná, že do dnešního dne systém zachránil 234 dětí a společnost ho považuje za prospěšný. Podporu má i u ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

Michaláková se nevzdává. Proti verdiktu soudu o odebrání synů se odvolala

20. dubna 2022 13:33

Češka Eva Michaláková se odvolala proti lednovému verdiktu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který v kauze odebrání jejích synů nepravomocně rozhodl ve prospěch Norska. Žádá o projednání případu u soudního Velkého senátu. Norská sociální služba Barnevernet odebrala české matce a otci syny na jaře 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Norské úřady ženu později zbavily rodičovských práv.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

21. ledna 2022 22:56

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

20. ledna 2022 10:30
Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Láska nepochodil. Osvojování dětí homosexuálními páry v cizině Česko uznávat nebude

15. prosince 2021 19:30

Senátoři odmítli novelu, podle níž by české soudy měly uznávat rozhodnutí o osvojení dětí homosexuálními páry v cizině. Podle kritiků by novela o mezinárodním právu znamenala zásah do občanského zákoníku. Václav Láska (Senátor 21) jako autor novely proto ve středu slíbil, že do jara příštího roku předloží komplexní novelu českého práva.

Senátorky chtějí řešit očkování až u soudu v Haagu. Babiš jim doporučil psychiatra

30. září 2021 23:42

To, že mají očkovaní lidé oproti neočkovaným výhody, by podle senátorek Aleny Dernerové (nestr.) a Jitky Chalánkové (nestr.) mohl být zločin proti lidskosti. Chtějí, aby situaci prošetřil dokonce Mezinárodní trestní soud v Haagu. I v senátorských klubech, které se hlásí k podpoře očkování, se tu a tam objeví několik jedinců, kteří ho odmítají. A tak je pár dnů před volbami oheň na střeše.