Česká republika Istanbulskou úmluvu nepotřebuje. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásila senátorka Jitka Chalánková (nestraník). S tím ale nesouhlasila advokátka Lucie Hrdá. Podle ní jak senátorka, tak například bývalý premiér Andrej Babiš nerozumí pojmu gender.
„Pokud nemusíme kvůli Istanbulské úmluvě upravovat žádné zákony a už je splňujeme, jak někteří tvrdí, pak je otázkou, proč takovou úmluvu máme vůbec přijímat,“ pravila Chalánková na adresu dokumentu, který Česko v roce 2016 podepsalo, avšak dosud nebyl ratifikován.
Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.
Chalánková řekla, že si o tématu několikrát psala i s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Ptala jsem se ho, co znamená pojem gender. Ten mi z úřadu vlády poslal velmi složitý a dlouhý dopis, nicméně odpověď v něm není,“ sdělila Chalánková.
Ratifikace úmluvy, která je zaměřená na potírání a prevenci násilí na ženách a domácího násilí, se již řadu let odkládá. Naposledy o to požádal Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) – a to do konce ledna 2023.
Podle advokátky Lucie Hrdé je však třeba dokument ratifikovat co nejdříve. „Od vlády, která má v programovém prohlášení, že bude bojovat proti sexualizovanému a domácímu násilí, je to (odkládání) směšné,“ pronesla.
„U nás je tato ratifikace nutná zejména kvůli posílení prevence a primární a sekundární péče u obětí sexualizovaného a domácího násilí. V tom naše země velmi zaostává. Co se týče center pomoci, první centrum pro oběti znásilnění v České republice se nyní buduje v Praze. Na to, aby takových míst bylo dost, by měla být minimálně po jednom ne v kraji, ale v okrese. Je to absurdní, když si uvědomíme, že každá třetí žena v České republice zažila domácí nebo sexualizované násilí,“ konstatovala Hrdá.
„Co se týká prevence nebo pomoci obětem domácího násilí, není potřeba přijmout Istanbulskou úmluvu jen proto, abychom budovali další azylové domy,“ reagovala Chalánková.
Chalánková s Babišem nerozumí genderu
Hrdá navázala: „Genderově podmíněné násilí souvisí s tím, co společnost očekává od rolí. To je asi ten gender, kterého se paní Chalánková bojí.“
„Genderově podmíněné násilí je sexualizované a domácí násilí, kdy se právě ženy z 95 procent stávají oběťmi závažného sexuálního i domácího násilí. Pokud neznáme pojem gender – a nezná ho ani náš bývalý premiér, čemuž se vlastně nedivím – neznamená to, že si o tom nemůžeme něco přečíst,“ dodala Hrdá.