reklama

Vytíženost pražské MHD stoupá. Přibývá příměstských vlaků, zkracují se intervaly

Spoje městské hromadné dopravy v Praze přibývají, po předchozích omezeních kvůli pandemii koronaviru začíná jezdit více příměstských vlaků, zkracují se intervaly u tramvajových linek. Městskou hromadnou dopravu také využívá stále více lidí.

reklama

Kvůli vládním nařízení v době pandemie koronaviru došlo především v druhé polovině března k výraznému omezení městské hromadné dopravy (MHD) v Praze. Ode dneška se jízdní řády v metropoli a okolí přibližují normálnímu stavu. Začne jezdit více příměstských vlaků, intervaly u tramvajových linek se zkrátí. Omezené řády podle prázdninového modelu zavedl pražský dopravní podnik koncem března s ohledem na omezení pohybu kvůli koronaviru. Hlavní město, jakožto zřizovatel a majitel Dopravního podniku hl. m. Prahy, omezilo MHD kvůli úbytku cestujících, ale také proto, že podniku chyběli zaměstnanci, kteří se starali o děti kvůli zavřeným školám.

Na příměstských železničních linkách S7 a S9 se vrátí do jízdních řádů tzv. posilové vlaky. Z Prahy do Řevnic, Českého Brodu a Lysé nad Labem se tak interval ve špičkách opět zkrátí z 30 na 15 minut, stejně jako v pracovní dny odpoledne mezi Prahou a Říčany. Obnoví se i provoz městských vlaků S49 z Roztok u Prahy do pražské Hostivaře.

Reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová se s kamerou projela několika městskými spoji. Zjistila, že v nich nebylo možné dodržovat požadované rozestupy nebo si sednout. Generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Petr Witowski uvedl, že vytíženost MHD se vrací k normálu. Největší propad, který pražská hromadná doprava zaznamenala, byla podle něj první polovina března, kdy došlo k 85% propadu oproti normálnímu stavu. „Co se týče posilování, tak autobusy se z prázdninového na poloprázdninový provoz posunuly už v pondělí 11. května. Dnes začínají jezdit tramvaje v tzv. poloprázdninovém provozu a od 1. června by na ten provoz přešlo i metro. Poloprázdninový provoz znamená šest procent pod normální plný stav a je to ten provoz, na který byli cestující zvyklí i před vypuknutím pandemie, protože v poloprázdninovém provozu se jezdilo už i v lednu a únoru,“ řekl Witowski.

Vedení DPP předpokládá od 25. května návrat příměstských autobusových linek do původního stavu před omezením. O pět dní později by se měl obnovit provoz dočasně zrušených nočních víkendových vlaků z Prahy do Středočeského kraje s odjezdem ve 2.30 hodin. Vyjet by měly také sezonní vlaky z Prahy do středních Čech. Obnovení vlaků i autobusů s vazbou na Středočeský kraj musí podle DPP schválit středočeský krizový štáb.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama