reklama

Vytíženost pražské MHD stoupá. Přibývá příměstských vlaků, zkracují se intervaly

Spoje městské hromadné dopravy v Praze přibývají, po předchozích omezeních kvůli pandemii koronaviru začíná jezdit více příměstských vlaků, zkracují se intervaly u tramvajových linek. Městskou hromadnou dopravu také využívá stále více lidí.

reklama

Kvůli vládním nařízení v době pandemie koronaviru došlo především v druhé polovině března k výraznému omezení městské hromadné dopravy (MHD) v Praze. Ode dneška se jízdní řády v metropoli a okolí přibližují normálnímu stavu. Začne jezdit více příměstských vlaků, intervaly u tramvajových linek se zkrátí. Omezené řády podle prázdninového modelu zavedl pražský dopravní podnik koncem března s ohledem na omezení pohybu kvůli koronaviru. Hlavní město, jakožto zřizovatel a majitel Dopravního podniku hl. m. Prahy, omezilo MHD kvůli úbytku cestujících, ale také proto, že podniku chyběli zaměstnanci, kteří se starali o děti kvůli zavřeným školám.

Na příměstských železničních linkách S7 a S9 se vrátí do jízdních řádů tzv. posilové vlaky. Z Prahy do Řevnic, Českého Brodu a Lysé nad Labem se tak interval ve špičkách opět zkrátí z 30 na 15 minut, stejně jako v pracovní dny odpoledne mezi Prahou a Říčany. Obnoví se i provoz městských vlaků S49 z Roztok u Prahy do pražské Hostivaře.

K tématu

Reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová se s kamerou projela několika městskými spoji. Zjistila, že v nich nebylo možné dodržovat požadované rozestupy nebo si sednout. Generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Petr Witowski uvedl, že vytíženost MHD se vrací k normálu. Největší propad, který pražská hromadná doprava zaznamenala, byla podle něj první polovina března, kdy došlo k 85% propadu oproti normálnímu stavu. „Co se týče posilování, tak autobusy se z prázdninového na poloprázdninový provoz posunuly už v pondělí 11. května. Dnes začínají jezdit tramvaje v tzv. poloprázdninovém provozu a od 1. června by na ten provoz přešlo i metro. Poloprázdninový provoz znamená šest procent pod normální plný stav a je to ten provoz, na který byli cestující zvyklí i před vypuknutím pandemie, protože v poloprázdninovém provozu se jezdilo už i v lednu a únoru,“ řekl Witowski.

Vedení DPP předpokládá od 25. května návrat příměstských autobusových linek do původního stavu před omezením. O pět dní později by se měl obnovit provoz dočasně zrušených nočních víkendových vlaků z Prahy do Středočeského kraje s odjezdem ve 2.30 hodin. Vyjet by měly také sezonní vlaky z Prahy do středních Čech. Obnovení vlaků i autobusů s vazbou na Středočeský kraj musí podle DPP schválit středočeský krizový štáb.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama