Po více než dvou měsících skončil v České republice nejdéle trvající a vůbec první celoplošný nouzový stav. Bylo to poprvé v novodobé historii země, kdy jeho příčinou nebyly živelní pohromy jako povodně nebo větrné smrště. I nadále ale budou platit některá bezpečnostní opatření. Podle redaktora CNN Prima NEWS Šimona Pilka Češi ve svém běžném životě koncem nouzového stavu významnou změnu nezaznamenají.
Vláda vyhlásila nouzový stav 12. března, trval 66 dní. Poslanci pak vládě umožnili dvakrát tento stav prodloužit. Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček vysvětlil, co konec nouzového stavu znamená v praxi.
❗️Důležité upozornění: režim na hranicích zůstavá i po skončení nouzového stavu stejný. Hranice je tedy možné překračovat pouze na vybraných přechodech. O otevření dalších nebo o případném rozvolnění kontrol musí rozhodnout vláda. Ta by se tím měla znovu zabývat v pondělí.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) May 17, 2020
„Končí všechna opatření podle krizového zákona a dále bude ten život v Čechách omezen méně plošně, už jen těmi nařízeními ministerstva zdravotnictví. Dá se říci, že z těch největších opatření jsme venku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Hamáček.
„Je to samozřejmě akt, kdy se mění právní prostředí, kdy se mění rozhodování vlády a všech klíčových aktérů. Je to nějaký akt, který má dopad na ekonomiku ve smyslu toho, že se určitá opatření nedají dělat mimo nouzový stav,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Konec nouzového stavu: Jak změnil Česko a co budeme muset dál dodržovat?
O půlnoci z neděle na pondělí v Česku skončí nouzový stav. Žili jsme v něm od 12. března, tedy 66 dní. Znamenal výrazné omezení veřejného života. Některá z opatření ale ani s jeho skončením neodezní, budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Řada vládních opatření však bude nadále platit i po skončení nouzového stavu podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Do 25. května zůstává omezen například provoz vnitřních prostor restaurací, zoologických zahrad, hotelů a ubytoven. Neotevřou třeba ani sauny.
Velkou změnu v každodenním životě nečekejme
Po další vlně rozvolňování opatření v pondělí 25. května budou lidé moci chodit venku bez roušky. Budou však povinni udržovat nejméně dvoumetrové rozestupy, pokud nepůjde o osoby žijící ve společné domácnosti. Povinné nošení roušek zůstane v hromadné dopravě nebo v uzavřených prostorách.
„Nějakou velkou změnu Češi ve svém běžném životě nezaznamenají,“ uvedl redaktor CNN Prima NEWS Šimon Pilek v ranním vysílání. Větší změny byly podle něj spíše v předchozích vlnách a přijdou i v nastávající vlně 25. května.
Konec nouzového stavu znamená mj. změnu pro zasedání zastupitelstev. Od 18.5. se konají za standardních podmínek, musejí být řádně svolána a za účasti veřejnosti. Jak splnit povinnosti a dodržet mimořádná opatření Min. zdravotnictví? Odpovědi zde: https://t.co/drzlzE6vYn
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) May 14, 2020
Nepřímá změna, kterou mohou pocítit cestující, je například v posílení spojů městské hromadné dopravy. Větší dopad má konec nouzového stavu na konání vlády, například na proces nákupu zdravotních pomůcek. Jednalo se o nejdelší nouzový stav v historii naší země a vůbec první celoplošný, dodal Pilek.