reklama

Hamáček o konci nouzového stavu v Česku: Co je odteď jinak?

Po více než dvou měsících skončil v České republice nejdéle trvající a vůbec první celoplošný nouzový stav. Bylo to poprvé v novodobé historii země, kdy jeho příčinou nebyly živelní pohromy jako povodně nebo větrné smrště. I nadále ale budou platit některá bezpečnostní opatření. Podle redaktora CNN Prima NEWS Šimona Pilka Češi ve svém běžném životě koncem nouzového stavu významnou změnu nezaznamenají.

reklama

Vláda vyhlásila nouzový stav 12. března, trval 66 dní. Poslanci pak vládě umožnili dvakrát tento stav prodloužit. Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček vysvětlil, co konec nouzového stavu znamená v praxi.

„Končí všechna opatření podle krizového zákona a dále bude ten život v Čechách omezen méně plošně, už jen těmi nařízeními ministerstva zdravotnictví. Dá se říci, že z těch největších opatření jsme venku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Hamáček.

„Je to samozřejmě akt, kdy se mění právní prostředí, kdy se mění rozhodování vlády a všech klíčových aktérů. Je to nějaký akt, který má dopad na ekonomiku ve smyslu toho, že se určitá opatření nedají dělat mimo nouzový stav,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Řada vládních opatření však bude nadále platit i po skončení nouzového stavu podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Do 25. května zůstává omezen například provoz vnitřních prostor restaurací, zoologických zahrad, hotelů a ubytoven. Neotevřou třeba ani sauny.

Velkou změnu v každodenním životě nečekejme

Po další vlně rozvolňování opatření v pondělí 25. května budou lidé moci chodit venku bez roušky. Budou však povinni udržovat nejméně dvoumetrové rozestupy, pokud nepůjde o osoby žijící ve společné domácnosti. Povinné nošení roušek zůstane v hromadné dopravě nebo v uzavřených prostorách.

„Nějakou velkou změnu Češi ve svém běžném životě nezaznamenají,“ uvedl redaktor CNN Prima NEWS Šimon Pilek v ranním vysílání. Větší změny byly podle něj spíše v předchozích vlnách a přijdou i v nastávající vlně 25. května.

Nepřímá změna, kterou mohou pocítit cestující, je například v posílení spojů městské hromadné dopravy. Větší dopad má konec nouzového stavu na konání vlády, například na proces nákupu zdravotních pomůcek. Jednalo se o nejdelší nouzový stav v historii naší země a vůbec první celoplošný, dodal Pilek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba
360°

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama