Rebelii hospodských ukončila policie. Jsme na dně, říkají majitelé restaurací

Přes šedesát hospod se bouřilo proti opatřením, na mnoha místech zasahovala policie

Část restaurací odmítla zavřít ve 20:00

Desítky restaurací, hospod a barů po celém Česku nezavřely ve středu ve 20 hodin, jak jim ukládalo vládní nařízení. Bouřily se tak proti chaosu, který podle nich v posledních dnech v republice panuje. Provozovatelé v Teplicích, Ostravě či Praze dopředu hlásili, že se chystají protikoronavirové opatření porušit, a vyvěsili státní vlajku. Akci iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek v Jincích. Na mnoha místech zasahovala policie. Situaci v restauracích sledovali reportéři CNN Prima NEWS.

„Jsme opravdu na dně, fyzicky, psychicky i finančně a museli jsme ukázat, v jak žalostném stavu je současná situace v gastronomii, když každým dnem vláda mění svá nařízení. Třeba je to zase nějaký omyl jako s PET lahvemi, do kterých se ve středu nesmělo pivo točit, ve čtvrtek se zase může. Třeba je to podobné, že dneska končíme v osm, zítra v deset… Vláda nemá jednotný pandemický plán a my jsme z toho nešťastní,“ vysvětlil jeden z iniciátorů protestu a majitel pivovaru Malý Janek Jiří Janeček s tím, že zavírání v osm hodin večer podniku způsobí zhruba čtyřicetiprocentní ztráty.

K němu se přidaly desítky restaurací, hospod a barů po celém Česku. Podle Janečka jich bylo celkem přes šedesát a jejich přehled je zveřejněn na webové stránce chciplpes.cz. Majitele restaurací v protestu ale podpořilo i mnoho štamgastů. „Jdu se najíst. Pokud můj oblíbený podnik nařízení nerespektuje, ani já nebudu. Nenechám oblíbený pivovar na holičkách a pomohu mu každou korunou,“ uvedl jeden z hostů jineckého pivovaru, který do restaurace vešel krátce po půl osmé.

Po čtvrt na devět do pivovaru ale už zamířili policisté. „V klidu si policii vyslechneme a uvidíme. Popřípadě to tu rozpustíme,“ promlouval k hostům před příjezdem policie Janeček. Později strážníkům řekl, že doufá, že zvítězí zdravý rozum. „Snažíme se dodržovat rozestupy mezi stoly. Žádnou ceduli ohledně zavírací doby nemáme. Všechna opatření dodržujeme, restaurace rozhodně nejsou rizikovou skupinou,“ pokračoval Janeček a vyzval číšníky, aby zkasírovali hosty. Ty zároveň nabádal, aby pomalu odešli.

Policisté od všech vybrali občanky, ne všichni hosté ale reagovali pokojně. „Netuším, co jsem porušil. Vůbec nevím, proč po mně chcete nějakou občanku. Proč tu vůbec jste? Nemáte právo mě lustrovat,“ hádal se s policisty při odchodu jeden z hostů v hostinci Malý Janek. Strážníci si zároveň přivedli do restaurace cvičeného psa pro hledání drog. Před desátou hodinou večerní ale už byl v hostinci klid.

Otevřené supermarkety jsou nespravedlivé

Podobně protest proběhl i v ostravské restauraci U Rady, která předem oznámila, že zavře až o půl deváté večer. „Už toho bylo moc. Někdo se musí ozvat a nebýt jako ovečky,“ sdělil majitel Marian Bavlšík. „Revoluci dělat nechceme, jen chceme upozornit, že je nespravedlivé nechat otevřené supermarkety a nás zavřít,“ podotkl.

I do tohoto podniku ale vtrhla policie, která majitele prolustrovala a sdělila mu, že přestupek oznámí příslušnému úřadu. Bavlšík však strážcům zákona vysvětloval, že protest byl čistě symbolický.

Řídíme se třetím stupněm PES

K občanské neposlušnosti se přidalo i přes dvacet restaurací a pivnic z Teplicka, které předem vydaly společné prohlášení, že zavírací dobu nakázanou státem nedodrží. Reportér CNN Prima NEWS navštívil například restauraci U Kozičky, Monopol, či Lunu, kde ale panovala poměrně klidná předvánoční atmosféra. Městem sice kroužily policejní vozy, uniformovaní muži ale do podniků nezavítali.

„Vládní nařízení neporušujeme. Řídíme se třetím stupněm systému PES a ten říká, že můžeme mít otevřeno do 22 hodin,“ uvedla majitelka restaurace Monopol v Teplicích Gabriela Schönbauerová. „Samozřejmě, že se obáváme, aby na nás stát nezaklekl, ale už jsme nemohli mlčet. Říkáme si, že v jednotě je síla, a proto jsme se připojili k dalším restauracím,“ dodala. K prostestům se připojily například i dva pražské podniky, tankovna U Zlatého Jelena a restaurace Šeberák.

Snad dostaneme nízkou pokutu

Majitel restaurace a pivovaru Malý Janek svůj plán k protestu zveřejnil už v úterý na webových stránkách podniku. „Česká vláda jen lže o podporách. Ve skutečnosti žádné nejsou. Tato vláda nebojuje za nás, ale za sebe. Proto se musíme už ozvat. Ve středu nezavřeme náš pivovar a restauraci ve 20:00 hodin a na protest vyvěsíme českou vlajku. Věříme, že se k nám přidají ostatní kolegové, kteří jsou psychicky, fyzicky i finančně zcela na pokraji svých sil jako my,“ uvedl Jiří Janeček.

Tím inspiroval například restaurace z Teplicka, ale i dalších koutů České republiky. Majitelům vadilo především to, že ačkoliv dodržují hygienická opatření, jsou bez jakýchkoliv podložených důkazů označováni za jednoho z hlavních viníků zhoršujícího se stavu epidemie. Podle prohlášení teplických podniků se staly „obětním beránkem chaotických rozhodnutí vlády“.

Majitel hostince Malý Janek Jiří Janeček po odchodu hostů a zklidnění situace celý protest zhodnotil tak, že dopadl dobře a že doufá, že dostanou nízkou pokutu. „Chtěli jsme upozornit na strašlivou situaci, kterou tu vláda vytvořila. Nechci dělat rebelii, ale poslední kapka byla, když vláda zakázala prodávat pivo v PET flaškách. Asi proti nám bude zahájeno trestní řízení. Doufám, že zavládne zdravý rozum a dostaneme nízkou pokutu,“ uvedl s tím, že už se mu ozvali lidé, že na pokutu přispějí. Také dodal, že se dohodne s ostatními restauracemi, zda poruší opatření a nechají otevřeno po 20. hodině i ve čtvrtek.

Tagy: