Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu ke zpřísnění protiepidemických opatření. S rozvolňováním podle ní začala dříve, než byla epidemie pod kontrolou. Výzvu ve středu zveřejnila na svém webu a adresovala ji předsedovi vlády, šéfovi Ústředního krizového štábu a ministrovi zdravotnictví. Přetížené zdravotnictví podle prezidenta ČLK Milana Kubka nemůže další měsíce fungovat v současném vypětí.
Podle ČLK byla opatření vlády na jaře tvrdá a účinná. Na podzim podle ní zvolila metodu postupného přibržďování. „I tato cesta by samozřejmě za delší dobu mohla vést k cíli, i když za cenu vyššího počtu lidských obětí a větších ekonomických ztrát, vyžadovala by však velkou míru trpělivosti nás všech. A to jsme nezvládli,“ uvedl v dopise prezident komory Milan Kubek s tím, že na podzim koronavirus Česku uštědřil drtivou porážku v podobě půl milionu nakažených a devíti tisíc mrtvých.
Dochází nám ekonomická i morální trpělivost, rebelii chápu, přiznává restauratér
„Já bych to shrnul jednoduše tím, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ řekl Václav Vojíř, majitel několika restaurací a podniků v Praze, k rebelii proti vládním restrikcím. Tu avizují někteří jeho kolegové z branže. Řešením podle něj je, aby vláda začala řídit situaci zodpovědně a kvalifikovaně, a ne metodou pokus–omyl. V případě, že vláda omezuje podnikání, měla by podle něj i sanovat.
„Česká republika se z pozice premianta propadla kvůli tomuto podzimnímu debaklu v množství nakažených na počet obyvatel za celý rok na čtvrté nejhorší místo v Evropě,“ zdůraznil Kubek.
Podle něj byla opatření na podzim slabší, navzdory tomu, že epidemická situace byla nesrovnatelně vážnější. „S jejich rozvolňováním pak navíc vaše vláda začala předčasně, aniž bychom měli epidemii pod kontrolou,“ podotkl prezident ČLK s tím, že epidemická situace se znovu zhoršuje a vláda na to musí reagovat dřív, než bude pozdě.
Zdravotníci by další nápor epidemie nemuseli vydržet
Kubek také zdůraznil, že COVID-19 onemocnělo už 39 tisíc zdravotníků a počty aktuálně nakažených v posledních dnech opět znovu rostou. „Podzimní vlnu epidemie jsme zvládali za cenu obrovského osobního nasazení všech zdravotníků i dobrovolníků, ale to vše zároveň jen za cenu drastického omezení standardní zdravotní péče, které se negativně projeví na zdravotním stavu populace,“ dodal.
Čím déle bude situace trvat, tím budou podle ČLK následky vážnější. Kubek také připomněl, že zdravotníkům nově přibydou ještě další povinnosti s antigenním testováním a očkováním. „To bude největší logistická akce, jakou jsme kdy museli zajišťovat. Pokud nám nepomůžete a znovu necháte nemocnice zahltit pacienty s COVID-19, pak zdravotníci, v jejichž řadách se šíří pocit nedůvěry vůči krokům vlády i ministerstva zdravotnictví, by již další nápor epidemie nemuseli vydržet,“ varoval prezident ČLK.
Dodal, že vládu vyzývá, aby okamžitě přijala patřičná účinná protiepidemická opatření, která zabrání nekontrolovanému nárůstu počtu nemocných. „V době, kdy je možnost očkování účinnými a bezpečnými vakcínami již takříkajíc na dohled, by bylo další hazardování s lidskými životy neomluvitelnou lehkovážností,“ podotkl v dopise Kubek.