reklama

Jsme na tom bledě, přiznal Hamáček. Chystá se převoz 50 mrtvých z Ostravy

Česko se ve středu probudilo se smutným rekordem, denní nárůst počtu nakažených je vyšší než 17 tisíc, což je nejvíc od počátku epidemie. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček přiznává, že je na tom země bledě. Krizový štáb také řešil situaci krematoria v Ostravě, které nestíhá zpopelnit všechny zemřelé. Zatím se chystá převoz 50 těl z Moravskoslezského kraje do Hustopečí.

reklama

„Situace dobrá není. Česká republika se pohybuje na evropské i světové špičce v počtu nárůstů. Vláda dělá všechno pro to, aby opatření byla efektivní. Jsou to stejná opatření, která zafungovala na jaře a na podzim. Je klíčové, abychom všichni opatření dodržovali a věřili v jejich efektivitu,“ prohlásil Hamáček.

Dodal, že ví, že opatření jsou tvrdá. Jinou cestu z epidemie ale nevidí, pomoct může očkování. Klíčové je podle Hamáčka do té doby co nejvíce omezit kontakty.

Krizový štáb řešil i situaci krematoria v Ostravě, které nestíhá zpopelnit všechny zemřelé. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) navrhl, aby bylo možné převézt zesnulé lidi ke zpopelnění jinam. Více o situaci v Ostravě čtěte zde.

Krizový štáb má do pátku dostat statistiku. Ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj se chystá převoz 50 těl z Moravskoslezského kraje do Hustopečí, uvedl Hamáček.

„Cílem je na minimum zkrátit případné prodlevy nebo uložení těl v mrazících zařízeních,“ konstatoval Hamáček.

Podobně by se mělo postupovat i v dalších případech. Nejvíce volných kapacit krematorií má podle Hamáčka Praha. Naopak v některých krajích může být kapacita krematorií rovněž brzy zaplněna.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama