Jsme z ANO a za Babiše nám bylo líp. Kampaň tvoří „obyčejní“ členové i sympatizanti hnutí

„Obyčejní lidé“ si stěžují, jak je vláda Petra Fialy (ODS) špatná, a tvrdí, jak se „za Babiše měli líp“. Tak má působit nová kampaň hnutí ANO. Plakáty a videa ale neprozrazují, že na nich jsou i členové nebo dlouholetí podporovatelé a sympatizanti ANO.

V kampani ANO se měli objevovat obyčejní lidé, kteří chtěli veřejně říct svůj názor. „Lidé se na nás obrací, píše nám obrovské množství lidí, stovky, že jsou nespokojení. Toto jsou autentičtí lidé, kteří měli odvahu dát do kampaně svou tvář. Platí to hnutí ANO, ale lidé do toho šli dobrovolně, nejsou to placení herci. Je to připomínka toho, že lidé začínají být nespokojení,“ tvrdila šéfka poslanců hnutí Alena Schillerová před týdnem v Partii televize CNN Prima NEWS.

Jenže ani ona, ani billboardy, plakáty či videa neprozrazují, že se v kampani objevují i členové nebo dlouholetí sympatizanti a podporovatelé ANO. Někteří z nich dokonce budou kandidovat v komunálních volbách, které se uskuteční 23. a 24. září.

Na billboardech je například „student Daniel“ se sloganem „Kdy už něco udělaj pro lidi?“. Podle Deníku N jde však o Daniela Vodáka, který dělá oblastního předsedu ANO v Chrudimi. „Chtěl jsem využít toho, že jsem členem ANO, abych dal najevo nespokojenost s aktuální vládou. A bylo mi to umožněno, za což jsem velice rád,“ komentoval svou účast v kampani. Prý ANO oslovil sám s tím, že chce být na plakátech. Přiznat svou politickou funkci podle něj bylo zbytečné, protože „vystoupil jako občan“.

Dalším člověkem z ANO v kampani je Adam Stanislav, člen stranické buňky Mladé ANO. Stanislav navíc bude kandidovat v nadcházejících komunálních volbách v MČ Brno-Komín, jak dokazuje příspěvek facebookové stránky ANO, tohle je Brno z 8. května.

Na dalších billboardech se zase za „obyčejného člověka z lidu“ vydává brněnská radní městské části Brno-sever Nikola Staňková, která je zároveň členkou ANO. Ani ona ale svou politickou příslušnost rovnou nepřiznala.

„Pan Václav“, dlouholetý podporovatel a sympatizant hnutí, si zase ve videu stěžuje, že důchodci kvůli vládě nemají ani peníze na léky. 82letý důchodce Václav Jelínek přitom v minulosti působil ve vedoucích pozicích mnoha firem, byl i pedagogem v zahraničí. Podle zjištění Deníku Forum24 je navíc evidován ve svazcích StB pod krycími jmény Spojař a Předseda v kategorii důvěrník.

Jsou straníci obyčejnými lidmi?

Zástupci ANO ale účast svých členů a podporovatelů v kampani hájí slovy, že přeci i tito lidé jsou „obyčejnými lidmi“. „Od startu kampaně jsme zároveň otevřeně říkali, že se tam mohou objevit i naši členové. A ano, jsou tam, stejně jako sympatizanti a podporovatelé. Nikoho neomezujeme ani nevydáváme za někoho jiného, než je,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí ANO Martin Vodička.

Lidé v klipech pode něj mluví sami za sebe. „Popisují svůj život a veřejně sdělují své vlastní pocity a názory,“ dodal.

Podle webu Neovlivní.cz je zástupcům ANO jedno, že jde o určitou formu klamavé reklamy. „Počítalo se s tím, že stejně dřív nebo později vyjde najevo, že to jsou lidé spojení s ANO. Není to ale žádný problém. Důležité je, že se slogan dostal do povědomí veřejnosti, a ti, kteří za to hnutí ANO kritizují, jen pomáhají kampaň šířit dál,“ popsal údajně webu jeden z Babišových spolupracovníků.

Spekuluje se o tom, že kampaň hnutí má pomoci jeho šéfovi Andreji Babišovi na Hrad. Svou kandidaturu ale ještě neoznámil, čeká na září. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS však řekl, že „bez něj by prezidentská volba byla nuda“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování
Migrace

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?
360°

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů
Migrace

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:38

Zelenskyj apeluje na svět k zabavení ruského majetku

23:56

Rusko označilo šachového velmistra Kasparova za zahraničního agenta

23:34

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

22:47

Rusko pravděpodobně odřízne Finsko od plynu, ale nepotřebujeme ho, míní expremiér

V Německu docházejí pivní láhve. Vraťte je do obchodů, vyzývají občany pivovary

Německo se potýká s nedostatkem pivních lahví. Příčinami mají být cenové exploze při jejich výrobě a logistické problémy. Podle německého Spolkového svazu sklářského průmyslu vzrostly ceny energií v porovnání s loňskem o 500 %. Chybějí také řidiči nákladních aut, která láhve rozvážejí. Pivovary proto vyzývají německé milovníky chmelového moku, aby neschovávali prázdné láhve od piva a co nejrychleji je vraceli do prodejen.

Poklady českého lyžování: Ski muzeum v Harrachově nabízí tisíce exponátů

Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Azovstal je náš, osvobodili jsme ho od nacistů, tvrdí Rusové

Ruská armáda podle Ukrajinců střílela na školu v Severodoněcku, kde se ukrývalo 200 lidí. List The New York Times zveřejnil nové důkazy o ruských zvěrstvech v Buči. Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov. Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako nátlak sankcemi, prohlásil Putin. Zelenskyj poděkoval zemím, které podpořily Ukrajinu. Rusové v pátek večer uvedli, že kompletně dobyli ocelárny Azovstal v Mariupolu.

Domácí zpravodajství

ODS luxuje své koaliční partnery stejně jako ANO. A to díky ministrům, říkají komentátoři

V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Myslete i na opičí neštovice. Český ústav nabádá lékaře, aby zvážili příznaky vzácné nemoci

Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.