Jsou favority voleb, mají ale škraloupy. Co si s sebou nesou Pavel, Babiš a Nerudová?

Kontroverze kolem prezidentských kandidátů

I přesto, že prezidentští kandidáti nasbírali potřebné podpisy a mají zástupy fanoušků, ne vždy budí jen pozitivní ohlasy. Někteří z nich si s sebou nesou stíny minulosti nebo stále nevyřešené kauzy. Týkají se i největších favoritů voleb – Petra Pavla, Andreje Babiše (ANO) a Danuše Nerudové.

U někdejšího člena KSČ Petra Pavla se řeší, že se zúčastnil tajného kurzu pro zpravodajce. „V roce 1988 se stal pracovníkem komunistické vojenské rozvědky, tehdy byla tajná zpravodajská služba starší sestrou GRU, zkratku určitě známe všichni z Vrbětic,“ popsal historik Petr Blažek.

Pavel uznal, že stát se komunistou byla chyba. „Byl jsem mladý a měl jsem sen se stát výsadkářem,“ sdělil. Lidem také vadí jeho v osmdesátých letech psaný životopis, ve kterém popsal, jak chápal, když do Česka přijely v osmašedesátém ruské tanky, a zmiňoval sovětské přátele.

„Buďto jste to mohli vehementně odsoudit, nebo vehementně podpořit, nebo to udělat tak, že ti, kteří to pak budou číst, budou spokojeni. Že odrážka je splněna, ale zároveň moc neříct,“ vysvětloval někdejší náčelník generálního štábu.

Komunistickou minulost má rovněž bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Existují i dokumenty, podle kterých byl agentem STB s krycím jménem Bureš. Šéf ANO však vědomou spolupráci s StB popírá a soudí se. „Nejsem na to pyšný, ano, stal jsem se členem, protože jsem chtěl mít lepší možnost pracovat v zahraničí,“ hájil se.

Není to ale jediný škraloup Andreje Babiše. Jen pár dnů před prezidentskými volbami bude mít nejspíš opět soud kvůli kauze Čapí hnízdo. Farma měla neoprávněně čerpat 50milionovou dotaci, kvůli které účelově na čas opustila Babišův holding Agrofert.

Tituly za 650 tisíc

Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, má zase problém s tím, že si na její škole údajně mohli zahraniční studenti koupit doktorský titul. Stačit jim k tomu mělo třikrát během šesti let přijet do Brna, zahraniční agentuře za to měli zaplatit 25 tisíc eur, tedy zhruba 650 tisíc korun.

Podle některých mohla tenkrát Nerudová reagovat a zasáhnout rychleji. „Pokud občan cizího státu nepřebírá postu, tak mu musí byt stanoven opatrovník, což taky trvá nějakou dobu. Odebírání titulů ze zahraničí bylo skutečně velmi komplikované,“ sdělila na svou obranu Nerudová.

Tagy: