reklama

GRU

Výpis příspěvků ke štítku „GRU“

Zeman trvá na více vyšetřovacích verzích kauzy výbuchů ve Vrběticích

27. června 2021 11:37

Prezident Miloš Zeman i nadále trvá na více vyšetřovacích verzích v kauze výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014. Bezpečnostní informační služba (BIS) společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) či vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) za viníka jednoznačně označilo agenty ruské tajné služby GRU. Zeman své pochybnosti vysvětlil v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Vrbětice: Obce a kraj si rozdělí stovky milionů. Na odškodné dosáhnou i obyvatelé

21. června 2021 10:35

Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a Zlínský kraj by se podle návrhu zákona mělo při odškodnění v souvislosti s výbuchy rozdělit asi 350 milionů korun. Kraj a obce Vlachovice, Lipová, Haluzice, Bohuslavice nad Vláří a město Slavičín by peníze měly dostat do konce roku. Tamní obyvatelé by měli o odškodnění požádat. Pokud tak učiní všichni a za celé období, mělo by se mezi ně rozdělit asi 300 milionů korun, řekl v pondělí ve Zlíně novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák (STAN).

Pracovníci ruské ambasády odlétají z Prahy. Z Česka kvůli Vrběticím zmizí desítky lidí

29. května 2021 12:53

Na pražském ruzyňském letišti v sobotu kolem 11:30 přistál první vládní speciál z Moskvy, který má do Ruska dopravit diplomaty a zaměstnance ruského velvyslanectví vyhoštěné z Česka kvůli kauze Vrbětice. Na 14:30 je naplánován odlet. Do konce května by měly podle rozhodnutí české vlády opustit ruskou ambasádu desítky diplomatů a zaměstnanců. Další letadlo pro ně má přiletět v pondělí.

Zbrojaři z Imexu si v Ostravě často zastříleli s klienty. Patřili mezi ně i agenti GRU?

23. května 2021 13:01

Na šéfa zbrojařské firmy Imex Group Petra Bernatíka padlo vážné podezření, že se v ostravském hotelu potkal s agenty ruské GRU. A to pouhý den před výbuchem ve Vrběticích. „Pan Bernatík mi občas volal, že k nám posílá nějaké klienty. Většinou je přivedl pan Petřík, pak si tu spolu zastříleli,“ vzpomíná Marcel Žurovec, jenž byl tehdy zaměstnancem střelnice a hotelu Corrado. Luděk Petřík patřil k bývalým příslušníkům StB a 16. října 2014 zahynul při explozí ve Vrběticích.

Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu

5. května 2021 20:23

Agenti ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, kteří jsou podezřelí z podílu na explozi ve Vrběticích a útoku na bývalého ruského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury, byli povýšeni a pracují pro Kreml. Ve videu zveřejněném na YouTube kanálu ruského opozičníka Alexeje Navalného to uvádí investigativní novinář skupiny Bellingcat Christo Grozev.

Krteček neobměkčí naše srdce, pivem si nás nekoupíte: Rusové mění pohled na Česko

3. května 2021 17:08

Kreml považuje Českou republiku za nepřátelský stát. Zatím neoficiálně, ale Česko se ocitlo na seznamu Rusku nepřátelských států. Improvizovaný přehled zemí, které si to s Kremlem měly rozházet, se objevil v nejpopulárnější ruské politické talk show 60 minut na kanálu Rossija. Ani prostí Rusové nejsou v negativních emocích vůči Česku pozadu.

reklama