GRU

Výpis příspěvků ke štítku „GRU“

„Noví“ Vagnerovci: Posilují krize a podmaňují si Afriku. V ohrožení je i Evropa, říká expert

Smrt Jevgenije Prigožina neukončila ruské aktivity v Africe, pouze přešly od vagnerovců pod přímé vedení vlády. Ruský stát tak nadále podporuje a udržuje při moci vojenské režimy v několika zemích, výměnou za strategické suroviny. Kreml se zároveň snaží podmanit si v západní Africe těžební průmysl a vytlačit z něj západní hráče, což by mu mohlo umožnit energeticky vydírat Evropu. Na základě nové studie think tanku Royal United Services Institute (RUSI) a ruských vládních dokumentů o tom informovala stanice BBC.

Váleční zločinci budou čelit odplatě. Ukrajinci informovali o atentátu na ruského majora

Střelná zranění utrpěl při atentátu v ruském městě Engels významný ruský velitel Oleg Stegačev. O události informovalo v sobotu Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny (GUR). Všichni váleční zločinci budou čelit odplatě, poznamenali k útoku zpravodajci. Major Oleg Stegačev velel posádce ruského strategického bombardéru Tu-95 a měl se podle Ukrajinců podílet na raketových útocích na civilní cíle. Zatím není jasné, zda atentát přežil, ani kdo za ním stál.

Jsme na pokraji průlomu, tvrdí Ukrajinci. Putin bude chtít příměří, dodávají

Nynějším cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je osobně přežít, uvedl poradce ukrajinské hlavy státu Mychajlo Podoljak. „Může přežít, pokud neprohraje válku. Nyní je jeho úsilí zaměřeno na to, aby přinutil Ukrajinu zasednout k jednacímu stolu,“ nechal se slyšet Podoljak. Podle vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného je armáda na pokraji průlomu. Po středeční havárii letadla, při níž měl podle ruských úřadů zemřít šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, odjíždějí z Běloruska konvoje žoldáků, informuje Centrum národního odporu. Podle expertů mohl Putin nechat sestřelit stroj kvůli Prigožinově snaze udržet si vliv na africkém kontinentě, kde působila rovněž ruská tajná služba GRU.

Prigožin se obával muže spojovaného s Vrběticemi. V letadle spěchal, spekulují zdroje

Po středeční havárii letadla, při níž měl podle vyjádření ruských úřadů zemřít šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, odjíždějí z Běloruska konvoje žoldáků, informuje Centrum národního odporu. Podle expertů mohl Putin nechat sestřelit stroj kvůli Prigožinově snaze udržet si vliv na africkém kontinentu, kde působila rovněž ruská tajná služba GRU, jejíž součástí je i Andrej Averjanov, spojovaný s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Mezi oběťmi havárie je rovněž muž, po němž dostala skupina své jméno. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynul ve čtvrtek rok a půl. Ukrajinské velení vybídlo prezidenta Volodymyra Zelenského, aby povolil zmobilizovat více lidí do války.

Totální čistka Ukrajiny. Putin plánoval zahájit teror, vyplývá z uniklých dokumentů

S odporem Ukrajinců se počítalo. Ruští vojáci a žoldnéři však měli zahájit „totální čistku“ společnosti i politiky, následovat měla závěrečná fáze teroru formou postupu od dveří ke dveřím. Takové příkazy shora měla podle uniklých dokumentů splnit ruská Federální služba bezpečnosti (FSB). Tajné informace zaslal zdroj z FSB pod přezdívkou Vítr změn ruskému aktivistovi za lidská práva a upozornil na ně web The Sun.

Na rozdíl od Babiše jsem nespolupracoval s StB, uvedl Pavel. Co říká na srovnání s Putinem?

Zdá se, že mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby si postupující kandidáti neodpočinou ani chvíli. Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel reagoval na ostrá slova šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, která pronesl během tiskové konference ve svém volebním štábu. Babiš Pavla mimo jiné přirovnal k Vladimiru Putinovi. „To je opravdu hodně přitažené za vlasy,“ uvedl Pavel v rozhovoru pro web iDNES.cz. Rovněž připomněl Babišovu spolupráci se Státní bezpečností (StB).

Putin může být brzy odstraněn. Generálové to svedou na infarkt, tvrdí expert

Spekulace o možné smrti ruského prezidenta Vladimira Putina jsou opět na stole. Podle britského deníku The Sun existuje pravděpodobnost, že by vládce Ruské federace mohl být odstraněn svými generály, přičemž ti by atentát mohli maskovat zdravotními problémy, například infarktem. Odborníci již delší dobu říkají, že ze záběrů Putina je patrné, že je na tom ruský prezident zdravotně hůře než před válkou.