Nebudeme mít slitování, vzkázal ruský propagandista NATO. Přidal hrozbu jadernou válkou

Jeden z předních ruských propagandistů Vladimir Solovjov se před kamerami opět lidově řečeno utrhl ze řetězu. Moderátor hrozil bombardováním USA, jadernou válkou i vysláním Severokorejců na Ukrajinu. Reagoval na vyjádření představitelů pobaltských států z posledních týdnů. Solovjova rozlítilo možné omezení ruštiny na pracovištích v Lotyšsku, kde žije početná ruská menšina.

Pobaltské státy vyzývají svět k tvrdším sankcím vůči Rusku. Kromě rušení turistických víz ruským občanům přistupuje Pobaltí i k dalším krokům. Estonsko například plánuje odstraňování sovětských pomníků.

„Pomníky se jakožto symboly útlaku a okupace staly zdrojem zvyšujícího se společenského napětí. Musíme minimalizovat ohrožení veřejného pořádku,“ napsala v úterý na Twitter estonská premiérka Kaja Kallasová. Lotyšské ministerstvo spravedlnosti pak řeší možnost omezení používání ruského jazyka na pracovištích. Webu Delfi to sdělil Janis Bordans, šéf resortu.

Právě kvůli omezení ruštiny v Lotyšsku spustil Solovjov ve svém pořadu zanícený monolog. „Chcete nám, ruskému lidu, zakazovat mluvit naším jazykem? Dobře, pošleme naše jednotky na obranu rusky mluvících obyvatel Lotyšska,“ začal moderátor s výhružkami. Hned nato nastínil možnost širšího konfliktu: „Zasáhlo by pak NATO? Jsou Berlín, Paříž, Londýn a Brusel připraveni hořet pod dopady našich raket? V případě potřeby našich jaderných zbraní?“

„Bude Amerika připravená nastoupit na obranu baltských „umírátů“ (slovní hříčka na emiráty, pozn. red.), kteří chtějí v jejich nacistické divokosti narušovat práva rusky mluvících osob? Bude Amerika připravená na zásahy jejího území raketami Poseidon a Sarmat či hypersonickými zbraněmi?“ přesunul Solovjov pozornost k nejsilnějšímu členovi obranné aliance. „Skutečně by Biden předstoupil před americký lid a řekl, že kvůli třem degenerátům je ochoten obětovat dvě třetiny populace?“ pokračoval.

„Nebudeme mít slitování“

Solovjov také prohlásil, že pokud by se NATO jakkoliv zapojilo do konfliktu s Ruskem, přístup Kremlu by se změnil: „NATO nejsou naši lidé, nebudeme pro ně mít žádné slitování.“ Severoatlantická aliance by podle něj musela být připravena na jadernou válku. „Nejsou žádné další možnosti. Neexistuje druhá planeta. Jednou nám dojde trpělivost. Tak jako tak jsme pro všechny ti nejhorší zločinci, ale stejně vám to nepomůže,“ vyhrožovala dál tvář kremelské propagandy.

„Nejlepší by bylo to všechno skončit. Kdyby to bylo na mně, poslal bych sto tisíc Severokorejců, aby se vypořádali s cizími žoldáky,“ zakončil svůj výstup Solovjov. Jeho poznámka odkazuje na možnou dohodu mezi dvěma autoritářskými zeměmi o výměně korejských vojáků za ruský plyn a pšenici ze začátku měsíce. Vladimir Putin navíc tento týden oznámil posílení vzájemných vztahů s Kim Čong-unem, jak informovala stanice BBC.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde
Energetika

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů
Politika

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:56

Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN

21:52

Zvolte si, jestli chcete být anektováni. V televizi si překvapivým způsobem vystřelili z Rusů

21:07

Maďarský nejvyšší soud shledal bývalého europoslance Bélu Kovácse vinným ze špionáže ve prospěch Ruska

20:33

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, míní Francie

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

Aktualizováno

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.