reklama

Jste vrahové a fašisti. Odpůrci vakcíny na Slovensku napadli očkovací centra

Radikální odpůrci vakcíny na severu Slovenska vyrazili k očkovacím centrům. Tam slovně napadali zdravotníky i zájemce o očkování, zastáncům vakcinace navíc vyhrožovali. Na Oravě situace zašla dokonce až tak daleko, že se radikálové silou domáhali setkání se starostou.

reklama

„Toto je znásilňování lidí,“ křičeli radikální odpůrci vakcíny, kteří dorazili k očkovacímu stánku v obci Horná Štubňa. Bez roušek oslovovali z bezprostřední blízkostí zdravotníky i zájemce o očkování.

„Víte, z čeho ta vakcína vůbec je?“ ptal se nejdotěrnější z kritiků. „Ano, až skončím, tak se s vámi o tom velmi rád pobavím,“ odpověděl jeden z dobrovolníků sedících u stolu.

Do vášnivé diskuze se s kritiky pustil mladík, který se už v minulosti objevil na jednom z videí satirické stránky Ovčiansky Tribunál. Na něm se snažil paní v Bratislavě vyvracet dezinformace ohledně očkování.

Když mladík hlavnímu odpůrci u centra řekl, že je očkovaný, muž mu odpověděl: „Jen počkej za dva roky.“ Mladík na to reagoval slovy: „Já si počkám dva roky. Vy si počkejte zhruba tři měsíce na další vlnu.“

Mladík se snažil s agresivními odpůrci debatovat pomocí argumentů, jeden muž ze skupiny mu však později začal vyhrožovat násilím. Ke stánku nakonec dorazila policie a k fyzické potyčce nedošlo.

Počty nakažených na Slovensku rostou

K ještě vyhrocenější situaci došlo u budovy obecního úřadu, kde se odpůrci očkování domáhali schůzky se starostou. Poté se začali dobývat dovnitř. Přítomné zdravotníky a dobrovolníky nazvali fašisty a vrahy. „Skončíte v base,“ pořvávali na ně kritici. I v tomto případě dorazila na místo policie.

Slovensko v očkování proti covidu výrazněji zaostává za průměrem EU. Hůř, než náš nejbližší soused, je na tom už jen Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko. Ze zhruba pěti milionů obyvatel je naočkováno jen něco přes dva miliony, tedy něco málo přes 40 procent. V Česku je toto číslo o 15 procent vyšší.

Také počty nových případů koronaviru na Slovensku výrazně rostou. Laboratoře jen za úterý odhalily 1 180 nových případů, což je nejvyšší denní přírůstek od 7. dubna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama