reklama

Australané se kvůli lockdownu střetli s policisty. V Melbourne trvá už od loňského března

Přes tisíc demonstrantů proti covidovým opatřením se střetlo s policisty v centru Melbourne. Strážci zákona zadrželi stovky lidí. Austrálie patří mezi země s nejpřísnějšími restrikcemi, a to i přesto, že počet nakažených není ve srovnání s jinými státy nijak zvlášť vysoký.

reklama

Demonstranti házeli na policisty lahve a kameny. Další tisíce lidí ale protestovaly i v Brisbane a Perthu. Austrálií například hýbe příběh, kdy policisté bránili lidem sledovat pohřeb blízkého člověka, i když měli pozůstalí roušky, dodrželi odstup a navíc pohřeb sledovali z aut.

„Způsob, jakým policisté jednali, byl opovrženíhodný. Neukazovali žádnou citlivost na to, že to byl pohřeb, a neprojevili žádnou úctu,“ uvedl jeden z pozůstalých.

Úřady používají k prosazení lockdownu také vojenské a policejní helikoptéry. Melbourne uvalilo další sedmidenní uzavírku poté, co bylo zaznamenáno osm případů za den.

Uzávěry kvůli času na očkování

„Uzávěry jsou tu kvůli získání času, abychom měli 70 až 80 procent naočkovaných. K těmto číslům se rychle blížíme. V nějakou chvíli musíme otevřít, protože zůstat zavřený stojí peníze,“ řekl premiér státu Victoria, Daniel Andrews. Jednotlivá města už uvažují o tom, že by zmírnila pravidla pro plně očkované.

Současný počet nakažených je v Austrálii menší než 20 tisíc. Pro srovnání – v České republice, která má zhruba o 15 milionů obyvatel méně, je aktuálně nakažených něco přes 5 tisíc.

Od března roku 2020 je Melbourne už 220 dní v tvrdém lockdownu. Příští týden v této souvislosti dosáhne světového prvenství nejdéle uzavřeného města.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba
Reportáž

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama