reklama

Juchelka: Koalice si vytvořily místečka pro hladové krky, spravedlivé rozdělení ignorují

Rozdělení postů ve vládě je ožehavé téma posledních dnů. Podle poslance Aleše Juchelky z hnutí ANO jsou tři nově vzniklé ministerské pozice jen snahou nakrmit hladové krky. Uvedl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Nový poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL) si myslí, že několik úřednických pozic v rozpočtu nehraje roli.

reklama

„Piráti mají čtyři členy, z toho jednu místopředsedkyni, vyšli z toho vítězně. Vidím v koaliční smlouvě disproporce. Třeba to, že ‚budeme šetřit', ale zároveň máme tři ministerstva navíc, nevadí,“ obul se do pětikoalice poslanec Aleš Juchelka. Příští kabinet bude totiž bohatší. Přibyde však trojice ministrů, nikoli ministerstev jako úřadů.

Konkrétně to jsou ministři pro vědu, výzkum a inovace, pro legislativu a pro Evropskou unii. „Vy jim dáte navíc ministry, abyste nakrmil hladové krky,“ kritizoval Juchelka obě koalice i poslance STAN Jana Lacinu. „Nemluvil bych o hladových krcích, ten projekt je komplikovaný a všichni musí být komfortní,“ oponoval nový poslanec za koalici PirSTAN.

Podle Juchelky budou vzniklé náklady vysoké. „Mně se to nezdá. Když přijdu za Langšádlovou (budoucí ministryně pro vědu Helena Langšádlová z TOP 09 – pozn. red.), tak asi těžko za mnou přijde na recepci, vyzvedne mě a řekne mi, že mi uvaří kávu. Určitě nepojede na Úřad vlády tramvají, ale bude mít auto s majáčkem,“ podotkl ironicky Juchelka.

Post jednoho ministra podle něj totiž obnáší i desítky dalších lidí. „Je to jenom naoko vytvoření místečka pro hladové. Nic to nemění na tom, že se bude více utrácet z rozpočtu, ať už nestavíme budovy,“ zopakoval.

Podle nového poslance Jiřího Horáka (KDU-ČSL) jsou tři další ministři ale jen kapkou v moři. „Někdo toho může využít jako něco negativního, ale fakticky máme dvoubilionový rozpočet, tak několik úřednických pozic nehraje roli. Šetřit se bude muset v jiných řadách,“ argumentoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vondráček zas a znovu

Hnutí ANO ve Sněmovně nezískalo posty, které navrhovalo pro své poslance. Neprošel návrh Karla Havlíčka (ANO) na post předsedy Poslanecké sněmovny ani Radka Vondráčka (ANO) na místopředsedu. „Částečně jsme s tím počítali. Mně osobně však velmi mrzí, že Karel Havlíček neuspěl,“ prohlásil Juchelka.

Protože jedno místopředsednické křeslo zůstalo neobsazené, bude se muset konat nová volba. Juchelka prozradil, že Vondráčkovo jméno nepadlo naposledy. „Byl pět let ve vedení, vedl to dobře a dostal pochvalu od koaličních poslanců. Nevidím důvod, proč by neměl být zvolen. Budeme ho prosazovat,“ oznámil. Potencionálními kandidáty byli i poslanec Patrik Nacher (za ANO) nebo exhejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Koalicím Spolu a Pirátům se Starosty se podařilo domluvit na koaliční smlouvě, programovém prohlášení společného kabinetu i rozdělení ministerstev necelý měsíc po sněmovních volbách. Koalice Spolu v kabinetu obsadí 11 křesel – post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Pirátům a STAN připadne sedm ministerských postů, a to vnitro, zahraničí, průmysl, školství, místní rozvoj, ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

Tagy:
politika Poslanecká sněmovna koalice vláda Aleš Juchelka koalice Spolu Piráti a Starostové Divoká karta

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama