Juchelka: Koalice si vytvořily místečka pro hladové krky, spravedlivé rozdělení ignorují

Rozdělení postů ve vládě je ožehavé téma posledních dnů. Podle poslance Aleše Juchelky z hnutí ANO jsou tři nově vzniklé ministerské pozice jen snahou nakrmit hladové krky. Uvedl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Nový poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL) si myslí, že několik úřednických pozic v rozpočtu nehraje roli.

„Piráti mají čtyři členy, z toho jednu místopředsedkyni, vyšli z toho vítězně. Vidím v koaliční smlouvě disproporce. Třeba to, že ‚budeme šetřit', ale zároveň máme tři ministerstva navíc, nevadí,“ obul se do pětikoalice poslanec Aleš Juchelka. Příští kabinet bude totiž bohatší. Přibyde však trojice ministrů, nikoli ministerstev jako úřadů.

Konkrétně to jsou ministři pro vědu, výzkum a inovace, pro legislativu a pro Evropskou unii. „Vy jim dáte navíc ministry, abyste nakrmil hladové krky,“ kritizoval Juchelka obě koalice i poslance STAN Jana Lacinu. „Nemluvil bych o hladových krcích, ten projekt je komplikovaný a všichni musí být komfortní,“ oponoval nový poslanec za koalici PirSTAN.

Podle Juchelky budou vzniklé náklady vysoké. „Mně se to nezdá. Když přijdu za Langšádlovou (budoucí ministryně pro vědu Helena Langšádlová z TOP 09 – pozn. red.), tak asi těžko za mnou přijde na recepci, vyzvedne mě a řekne mi, že mi uvaří kávu. Určitě nepojede na Úřad vlády tramvají, ale bude mít auto s majáčkem,“ podotkl ironicky Juchelka.

Post jednoho ministra podle něj totiž obnáší i desítky dalších lidí. „Je to jenom naoko vytvoření místečka pro hladové. Nic to nemění na tom, že se bude více utrácet z rozpočtu, ať už nestavíme budovy,“ zopakoval.

Podle nového poslance Jiřího Horáka (KDU-ČSL) jsou tři další ministři ale jen kapkou v moři. „Někdo toho může využít jako něco negativního, ale fakticky máme dvoubilionový rozpočet, tak několik úřednických pozic nehraje roli. Šetřit se bude muset v jiných řadách,“ argumentoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vondráček zas a znovu

Hnutí ANO ve Sněmovně nezískalo posty, které navrhovalo pro své poslance. Neprošel návrh Karla Havlíčka (ANO) na post předsedy Poslanecké sněmovny ani Radka Vondráčka (ANO) na místopředsedu. „Částečně jsme s tím počítali. Mně osobně však velmi mrzí, že Karel Havlíček neuspěl,“ prohlásil Juchelka.

Protože jedno místopředsednické křeslo zůstalo neobsazené, bude se muset konat nová volba. Juchelka prozradil, že Vondráčkovo jméno nepadlo naposledy. „Byl pět let ve vedení, vedl to dobře a dostal pochvalu od koaličních poslanců. Nevidím důvod, proč by neměl být zvolen. Budeme ho prosazovat,“ oznámil. Potencionálními kandidáty byli i poslanec Patrik Nacher (za ANO) nebo exhejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Koalicím Spolu a Pirátům se Starosty se podařilo domluvit na koaliční smlouvě, programovém prohlášení společného kabinetu i rozdělení ministerstev necelý měsíc po sněmovních volbách. Koalice Spolu v kabinetu obsadí 11 křesel – post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Pirátům a STAN připadne sedm ministerských postů, a to vnitro, zahraničí, průmysl, školství, místní rozvoj, ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

Tagy:
politika Poslanecká sněmovna koalice vláda Aleš Juchelka koalice Spolu Piráti a Starostové Divoká karta