Klusák: Příběh Babiše juniora je antická tragédie. Oslovil jsem ho kvůli hranému filmu

Po setkání Andreje Babiše mladšího s otcem Andrejem Babišem při zahájení kampaně ANO v Ústí nad Labem lidé spekulovali o tom, zda se nejednalo o cílenou akci. Ve vysílání CNN Prima NEWS však režisér Vít Klusák tuto možnost popřel. Se synem premiéra sice hovoří o spolupráci, ale na hraném filmu. „Před volbami se nic neobjeví,“ vyvrátil spekulace.

Klusák znovu zopakoval, že všechno byla jen náhoda, ačkoliv se to mnohým lidem může zdát absurdní. „Před dvěma měsíci jsem Babiše mladšího oslovil přes Twitter s jedním filmovým nápadem. Odepsal mi a pozval mě na narozeninovou oslavu. Tam jsme se poprvé viděli tváří v tvář. Nabídl jsem mu kdykoliv pomoc a on se mi následně ozval,“ vzpomínal režisér.

Syn premiéra ho poprosil, zda by ho nezavezl do Ústí nad Labem. „Mezitím jsme se párkrát setkali a bavili o mém filmovém nápadu, ale je osloven ještě dalšími filmaři. Je jen na něm, s kým něco takového podnikne,“ sdělil s tím, že na ničem konkrétním dosud s Babišem mladším nespolupracuje. V Ústí ho Klusák zavezl na univerzitu, kde premiérův syn navštívil klinického psychologa a podstoupil několik testů.

„Poté jsem mu chtěl ukázat Ústí seshora. Restauraci, kam jsme vyjeli, dobře znám z natáčení. Po příjezdu jsme si ale všimli, že je všude hodně policistů. Ptali jsme se, zda je tam nějaký policejní kongres,“ vyprávěl. Na zahrádku se posadit nemohli, a tak vyrazili do vnitřních prostor. Poznal je však recepční, který jim sdělil, že se jedná o vtipnou situaci, protože „na druhé straně je Andrejův otec“. „(Babiš mladší) řekl, ať zapnu telefon, že popřeje otci k narozeninám,“ doplnil Klusák.

Nikdo ho ještě nevyslechl

Přestože se mnohým může vyprávění o náhodě zdát absurdní, režisér si za ním stojí. „Leckomu se to nechce věřit, ale vesmír někdy takové možnosti nabídne. I kdybychom tam ale jeli naschvál, je přece důležité, aby se novináři věnovali především tomu, jak to bylo s kauzou Čapí hnízdo a odvlečením (Babiše juniora) na Krym,“ apeloval.

Andrej Babiš mladší je v České republice od doby, kdy na jižní Moravě řádilo tornádo. „Dosud ale nebyl velkými médii osloven, aby vysvětlil svou pozici v dotačním podvodu a odvlečení na Krym. Strávil jsem s ním čtyři odpoledne a je to vtipný, duchapřítomný a naprosto konzistentní člověk, který opakuje stále totéž,“ zdůraznil Klusák. Redakce CNN Prima NEWS se již několikrát pokusila Andreje Babiše mladšího kontaktovat s žádostí o rozhovor, ale neúspěšně.

Následně vyvrátil možnost, že by se jeho spolupráce s Babišem mladším měla týkat dokumentu. „Neoslovil jsem ho kvůli dokumentu, ale hranému filmu. Včera jsme nic nenatáčeli, bavili jsem se o spolupráci na scénáři. Žádný dokument se nechystá a před volbami se nic neobjeví. Nejsem v žoldu žádných stran, nejde mi o to politicky porážet jeho otce,“ zdůraznil s tím, že ho zajímají příběhy s přesahem. „A to, co se stalo juniorovi, je prostě antická tragédie nevídaných rozměrů,“ sdělil.

Premiér Babiš režiséra Klusáka označil v pátek za podvodníka. „Je to člověk, kterého nechci ani komentovat. Natočil o mně film, dnes ovládá mého syna, jak jsme včera viděli. Mám velký strach o zdraví svého syna, o děti se celý život vzorně starám. Takový hnus a dno jsme tady ještě nezažili,“ nechal se slyšet.

Na tato slova následně ve vysílání CNN Prima NEWS reagoval i Klusák. „Z úst velkého podvodníka se to poslouchá jako absurdní vzkaz. Premiér svého syna prokazatelně zneužil jako bílého koně. Z úst někoho, kdo byl schopný využít své dítě, aby zakryl obří dotační podvod, to zní absurdně,“ uzavřel.

Tagy: