K medaili nás dotáhl Pastrňákův úsměv, řekl Jalonen. Na oslavy už je prý příliš starý

Finsko je evidentně pro českou reprezentaci zemí zaslíbenou. Získala v ní před 10 lety na dlouhou dobu poslední medaili z hokejového šampionátu, teď se na Severu opět zadařilo. Navíc s finským koučem na palubě. „I přes všechny hrboly, které jsme na cestě za medailí potkali, jsem se snažil, abychom zůstávali pozitivně nastavení,“ řekl na tiskové konferenci po příletu do Prahy trenér národního týmu Kari Jalonen.

„Po dlouhé době se v týmu na konci druhé třetiny a na začátku třetí objevilo něco, co jsem vždy obdivoval třeba na Kanaďanech. Ta vůle, to nasazení,“ liboval si dosluhující prezident Českého hokeje Tomáš Král, jak parádně se reprezentaci podařilo v souboji o bronz otočit duel s Američany a vyhrát nakonec velkolepě 8:4.

Král si také s úsměvem rýpl do generálního manažera národního týmu Petra Nedvěda, pro kterého to byl první velký úspěch od roku 2018, kdy se nachází v současné funkci. „Petr nám trochu zešedivěl za poslední roky. Tehdy by ho asi nenapadlo, co všechno tato pozice obnáší,“ pronesl funkcionář.

Zvlášť poslední rok nebyla atmosféra kolem reprezentace zrovna ideální. Minulé covidové mistrovství v Rize skončilo pro Čechy už ve čtvrtfinále, letos v únoru pak přišlo fiasko na olympijských hrách v Pekingu, kde se mančaft s renomé hokejové velmoci nedostal ani mezi nejlepší osmičku turnaje. Teď se konečně nálada proměnila. „Roli sehrála nepovedená olympiáda. Chtěli jsme ukázat, že to není tak špatné, jak si všichni myslí,“ hodnotil útočník Roman Červenka, nejproduktivnější hráč uplynulého šampionátu.

Kari je možná i trochu kouzleník

Čekání na první medaili od roku 2012 utnul až nyní výběr vedený finským trenérem Karim Jalonenem, kterého svaz angažoval teprve letos v březnu. Byl to revoluční krok, na zahraničního kouče není stále tuzemské prostředí příliš zvyklé.

„S Karim jsem byl v kontaktu od přelomu roku. Bavili jsme se o tom, že má velký zájem trénovat český tým, zároveň měl ale namířeno k finské dvacítce. To si ale každopádně byl schopný případně zařídit. Počkali jsme s tím však na dobu po olympiádě. Jsem strašně rád, že to dopadlo takto,“ podotkl Král. A pak se pootočil směrem k Jalonenovi a pronesl: „Vím, že jsi řekl, že nejsi kouzelník, ale jen trenér. Ale podle mě si i trochu kouzelník.“

Jalonen rozdával úsměvy, i když ho šampionát završený oslavami vyčerpal. „Jsem šťastný muž, ale trochu unavený. Jako starší člověk nejsem zvyklý na party, kterou jsme měli v neděli v šatně a na hotelu,“ prohlásil a začal vyprávět o faktorech, které vedly k bronzu.

„I přes všechny hrboly, které jsme na cestě za medailí potkali, jsem se snažil, abychom zůstávali pozitivně nastavení. Tým na to dokázal zareagovat, ve správný čas jsme zvládli zabrat. Média hodně probírala, že je důležité, abychom měli herní plán. Určitě s tím souhlasím. Ale ještě důležitější je, aby tým měl ducha. Chtěl bych poděkovat klukům, protože přesně to se nám podařilo,“ uvedl trenér, který už má ve sbírce stříbro z mistrovství světa 2019 s Finskem.

Promluvil také o „Pasta efektu“. O tom, jak týmu pomohl příjezd hvězdy Bostonu Bruins Davida Pastrňáka po nečekané porážce s Rakouskem na nájezdy. „Věděl jsem, o koho jde, jak je skvělý hráč. Ale nikdy před tím jsem s Pastou nemluvil. Zapůsobilo na mě, jak neuvěřitelný vlil měl na tým. Jeho pozitivní nastavení a jeho úsměv, který přinesl do šatny, byl jedním z hlavních klíčů k tomu, že teď jsme tady,“ uvedl na tiskové konferenci.

Slovo si vzal i zmiňovaný Petr Nedvěd, který stejně jako fanoušci vnímal, že medailový půst trval nezdravě dlouho. „Chtěl bych poděkovat všem za perfektně odvedenou práci. Český fanoušek čekal dle mého gusta až příliš dlouho. Doufám, že se nám příští rok v Tampere povede získat zlato.“

Tagy: