Trápím se, prohlásil Kadyrov o svém koni ukradeném v Česku. Zazou je podle něj oběť sankcí

Vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov ve středu označil svého koně Zazoua, ukradeného v Česku, za první oběť sankcí, které zavedl Západ už v roce 2014 v reakci na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Hodnotu koně vyčíslil na nejméně deset milionů dolarů (přibližně 224 milionů korun).

Podle úterního sdělení české policie ukradl neznámý pachatel koně zřejmě v noci z pátku na sobotu ze stáje v Krabčicích u Roudnice nad Labem na Litoměřicku. Policisté nyní pátrají po zloději i ukradeném anglickém plnokrevníku, jehož hodnota podle policie dosahuje bezmála 400 tisíc korun.

„Je škoda, že krásné a ušlechtilé zvíře trpí. Trápím se, že by se Zazou mohl dostat do nesprávných rukou,“ uvedl ve středu Kadyrov na sociální síti Telegram.

ČTĚTE TAKÉ: Putin se nemusí dožít konce války. Politolog v ruské televizi kritizoval pomalou armádu

Zatím neznámí zloději odstranili z posuvných dveří stáje jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedli. Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé.

Kadyrov se ve svém vyjádření na internetu pozastavil nad tím, jak koně, na kterého byly uvaleny sankce, mohli tak snadno ukrást neznámí pachatelé z jakési podle něj odlehlé a nestřežené farmy. „Kde je zabezpečení a ostraha? Kde je hrdinská policie s demokraticky účinnými a vyspělými metodami pátrání? U nás v (autonomní) republice lze nechat auto přes noc otevřené a tady si někdo odvede sankcionovaného koně a strážci zákona se o tom dozví po několika dnech,“ rozčiloval se.

Čečenské úřady jsou už roky obviňovány z pronásledování, mučení a umlčování veškerých kritických hlasů, ale třeba také homosexuálů. Čečenci byli také zapleteni do mnoha vražd, které vyvolaly velký rozruch, včetně vražd ruské novinářky Anny Politkovské a ruského opozičního předáka Borise Němcova, který dříve býval místopředsedou ruské vlády.

Loni v únoru z Ruska raději utekla novinářka Jelena Milašinová kvůli výhrůžkám smrti, které jí adresoval osobně Kadyrov. Jeho hněv vyvolala tím, že informovala o popravách bez soudu v autonomní republice a o případu bývalého federálního soudce čečenského původu Sajdiho Jangulbajeva, který se stal Kadyrovovým kritikem. Soudce je vzhledem ke svému někdejšímu postavení v Rusku v bezpečí. Jeho manželku ale odvezlo čečenské komando z Nižného Novgorodu do Čečenska jako „rukojmí“.

Zazou stojí nejméně deset milionů dolarů

Kadyrov se ve středu také ohradil proti snižování hodnoty svého koně. Hodnota, vyčíslená českou policií v přepočtu na 18 tisíc dolarů, je podle něj uměle snížená a souvisí prý nejspíše „s jakýmisi finančními machinacemi“, vždyť „Zazou stojí nejméně deset milionů dolarů“.

Závěrem Kadyrov zdůraznil, že nevěří na náhody a nevěří ani v existenci tak jedinečných zlodějů, kteří jsou natolik hloupí, aby ukradli koně ze sankčního seznamu, a tak mazaní, aby je policie nevypátrala.

Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce jménem Zazou koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun).

Tagy: