reklama

Selhání uzbeckého typu. Hrad má informovat o zdraví prezidenta, tvrdí komentátor

Zdraví prezidenta republiky Miloše Zemana je během volebního víkendu velkým tématem. Panuje názor, že Hrad neinformuje dostatečně o tom, jak se momentálně hlavě státu vede. Ve vysílání CNN Prima NEWS se k tomu vyjádřili i komentátoři Petr Kolář a Petr Honzejk. Podle druhého jmenovaného v posledních dnech selhává zejména mluvčí Jiří Ovčáček.

reklama

Kolář z MF Dnes si nemyslí, že by nyní bylo potřeba přehnaně informovat o zdravotním stavu prezidenta. „Mně to připadá zvláštní. Je to starší člověk a detailně každý den informovat o tom, jestli je mu lépe, nebo ne, není na místě. Neříkám tím, že je v pořádku, když mluvčí (Jiří) Ovčáček píše na Twitteru žalmy v reakci na podobné otázky. Ale touha být pořád detailně informován o tom, jak se prezident vyspal, co jedl, mi nepřijde adekvátní. Jisté je, že určité problémy má,“ řekl komentátor. Dodal, že Zeman například odřekl nedělní účast ve vysílání CNN Prima NEWS. „Ale nevíme, jak moc vážné to je. Je zvláštní chtít detailní podobu jeho chorobopisu.“

Se svým novinářským kolegou nesouhlasí Petr Honzejk z Hospodářských novin. „Rozhodně to není tak, že pan prezident je ve stejné pozici jako kdokoliv jiný. Když se například nemocnice nebo Hrad odvolává na lékařské tajemství, opravdu to není trefa do černého,“ uvedl Honzejk. „Prezident je instituce a zvlášť kolem voleb má důležitou ústavní roli. Veřejnost má právo vědět, jak na tom je. Jak funguje, jestli je v kondici se adekvátně rozhodovat. A jestli o tom není Hrad schopný informovat, je to naprosté selhání, řekl bych uzbeckého typu,“ nešetřil kritikou.

Nejlepší obranou proti dezinformacím jsou informace

Honzejk odmítá, že by bylo nevkusné intenzivně se pídit po prezidentově zdravotním stavu. „Za hranicí dobrého vkusu je neinformování. Když mluvčí Ovčáček začne říkat, že tady probíhají brutální hnusné dezinformace, tak nejlepší obranou proti dezinformacím jsou informace. A Hrad toho dlouho nebyl schopen. A doteď nebyl schopen říct, co přesně prezidentovi je. Nikdo nechce vědět, jak přesně se vyspal, jestli je mu trochu lépe. Ale bylo by dobré mít přehled o tom, co konkrétně panu prezidentovi je, jaká je zdravotní prognóza a jestli je schopen se sám rozhodovat. Což my nevíme, protože jsme ho neviděli,“ konstatoval.

Kolář mu v tomto ohledu oponoval. „Proč máme vědět, co ho aktuálně trápí? Pokud bude schopen odvádět svoji práci, tak zdravotní stav je jenom jeho věc. V momentě, kdy toho nebude schopný, tak se ptejme. Zatím ale nic takového nenastalo,“ podotkl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama