CNN Prima News kapacita

kapacita

Výpis příspěvků ke štítku „kapacita“

Letní tábory se plní, i přes vyšší ceny. Na last minute slevu zapomeňte, říká šéf asociace

Ačkoliv do začátku letních prázdnin zbývá více než čtvrt roku, rodiče ve velkém vybírají tábory, kde budou jejich ratolesti trávit volný čas. Některé areály už dokonce hlásí plně obsazené kapacity. Stejně jako v předchozích letech se musí rodiče připravit, že si za pobyt svých dětí s největší pravděpodobností připlatí – organizátoři nejčastěji zdražují o pár stovek korun. Jak ale zdůraznil předseda Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka, situace je mnohem příznivější než před několika lety. Přesto by podle něj rodiče neměli očekávat výhodné nabídky last minute.

Přehled nejžádanějších středních škol v Česku. Kam se loni nedostaly tisíce deváťáků?

Tisíce žáků devátých tříd se v roce 2023 nedostaly na svou vysněnou střední školu, a situace by se mohla opakovat i letos. Kapacity jednotlivých gymnázií a čtyřletých maturitních oborů se sice plánuje navýšit, zájem může některé instituce zaskočit. Na jaké školy se loni hlásilo nejvíce dětí v jednotlivých krajích? A jaké kroky plánují zřizovatelé škol do budoucna? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu nejžádanějších škol minulého roku i názor odborníků.

Do Česka míří 52 tisíc balení penicilinu. Předseda asociace řekl, kolik jich lékárny získají

V pondělí by každá lékárna v Česku měla dostat alespoň 20 balení penicilinu. Všichni velcí distributoři převezmou od dodavatelské společnosti BB Pharma v pátek 52 tisíc balení. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda Asociace velkodistributorů léčiv Jan Rohrbacher. Od srpna Česko podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) obdrželo přes 200 tisíc balení penicilinu v tabletách nebo sirupech, v září to bylo 88 tisíc balení. Další dodávka je očekávána příští týden. S nedostatkem některých antibiotik včetně penicilinu se Česko potýká několik měsíců.

ANALÝZA: Stárnoucí populace? Praha není připravena. Tisíce seniorů nebudou mít kde dožít

Již v roce 2022 kapacita lůžek pro seniory v rámci dlouhodobé péče v metropoli nestačila. Se stárnutím populace – a přibývajícím počtem seniorů – se však situace rapidně zhoršuje. Vyplývá to z rozsáhlé prognózy, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). S výhledem na další roky hlavní město potřebuje více než zdvojnásobit současný počet lůžek. „Naděje dožití se zvyšuje, stejně tak počet lidí, kteří tyto služby potřebují. Už nyní jsou kapacity problematické, do budoucna to bude ještě horší,“ sdělili autoři redakci CNN Prima NEWS.

EXKLUZIVNĚ: Obří průšvih. Pražské školy a školky nebudou mít místa pro desetitisíce dětí

Praha se řítí do kolosálního průšvihu. V roce 2050 bude chybět téměř 19 tisíc míst na základních školách a přes 12 tisíc ve školkách, pokud nedojde co nejrychleji k výstavbě nových budov. Poukazuje na to rozsáhlá prognóza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) a který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle autorů analýzy navíc jde o „optimistická čísla“ – rejstřík škol totiž obsahuje data, která v případě některých vzdělávacích institucí nebyla aktualizována celá desetiletí. „Skutečná situace tak může být mnohem horší, než co jsme vypočítali,“ sdělili redakci.

Jak zajistit místa ve školkách? Stát přichází s kontroverzním řešením, varují experti

Zákon, který rodičům dětí starších tří let garantuje, že místo ve školce najdou, nefunguje. To by však měl změnit návrh zákona, který připravuje resort práce a sociálních věcí (MPSV). Změna spočívá v tom, že by v obcích, kde kapacity v mateřských školách nestačí, mohly vzniknout dětské skupiny jako alternativní doplněk. Tento krok má však svá úskalí a kritiky. O chystaném návrhu informoval web iDNES.cz.

Vybrala jsem si děti. Ředitelka střední v Liberci neuposlechla pokyn kraje, otevře více tříd

Rodiče stovek dětí na Liberecku, které se na žádnou střední školu v prvním kole přijímaček nedostaly, doslova nadzvedlo podle nich absurdní rozhodnutí kraje. Na jedné z mála škol, kde ještě volná místa jsou, požádal ředitelku, aby otevřela místo čtyř plánovaných tříd pouze tři a místo 120 dětí přijala jen 90. Pokyn však odmítla uposlechnout a jak sama tvrdí, vybrala si děti.

Posadíme 34 žáků do každé třídy, navrhuje Fiala. Ohrozí to kvalitu výuky, varují učitelé

Aktualizováno

Nedostatek kapacit středních škol pro školní rok 2023 až 2024 chce stát řešit využitím maximální kapacity až 34 žáků ve třídě. V nejžádanějších oborech mohou vznikat nové třídy. Po čtvrtečním jednání s hejtmany a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle školských asociací by však takový krok mohl vést ke snížení kvality výuky a naplnění tříd mohou navíc bránit prostorové možnosti školních budov.

Fronta před gymnáziem? Děti prožívají tragédii, za kterou mohou dospělí, říká ředitelka

Děti prožívají tragédii, fronty před školní budovou jsou smutné. Za nedostatečné kapacity na pražských středních školách mohou všichni dospělí, tedy včetně lidí z krajů a obcí, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Taťjana Pergler, ředitelka 1. Slovanského gymnázia. Právě před jejím institutem se během týdne zformoval obří zástup zájemců o studium. Přihlášek do druhého kola přijímacích zkoušek obdržela okolo 1 500, míst má ale jen 12. „Děti jsou demotivované. Mají pocit, že neovlivní výsledek – bez ohledu na to, že se snažily a připravovaly,“ konstatovala Pergler v rozhovoru.