Utnutí ropy z Ruska už nás nemusí děsit, popsal Bartoň nezávislost. Co se změní směrem k EU?

Konec závislosti na ruské ropě

Transalpinský ropovod TAL pokryje českou spotřebu ropy, naše nezávislost spočívá v tom, že se nemusíme bát utnutí dodávek suroviny z Moskvy, popsal energetickou proměnu pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň. Zdůraznil, že ruská ropa do Česka již několik týdnů neteče a že předchozí transakce nelze vnímat jako podporu ruského režimu, ale jako nutné plnění kapacit. Popsal, jak se v následujících týdnech na úrovni Evropské unie nejspíše odlišíme od Slovenska a Maďarska.

„Zvýšila se kapacita průtoku ze západních zdrojů. Sice platilo, že k nám již ruská ropa přestala téct, ale v celoročním úhrnu jsme neměli kapacitu ji nahradit. Případného utnutí ruské ropy se nemusíme od těchto dní bát,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ekonom.

K TÉMATU: Paříž bude bojovat o Dukovany. Náš návrh je dobrý pro Česko i Evropu, říká velvyslanec Francie

Stejně jako premiér uvedl, že ruská ropa přestala do Česka proudit před několika týdny. „Náhradní Transalpinský ropovod TAL je bezpečný, spotřebu vykryje. Donedávna bylo problémem, jak dostat z italského Terstu ropu až k nám. Rozšíření podalpské ropovodné sítě bylo velkým úspěchem státního podniku MERO,“ zmínil také Bartoň.

Stávající vlastníci totiž neměli zprvu žádný zájem o rozšíření kapacity soustavy. „Šlo o mnohaleté vyjednávání, za jakých podmínek a zda vůbec prodloužit ropovod pod Alpami do německého Ingolstadtu,“ popsal expert.

Odlišíme se od Slovenska a Maďarska?

Připomněl, že Česko kupovalo od Ruska ropu na základě výjimky od Evropské unie. „Bylo to dáno nedostatečnou kapacitou. Nešlo o žádnou pomoc Rusku, ale o reakci na skutečnost, že k nám nemohla proudit ropa přes Alpy,“ namítl ohledně analýzy, v níž se píše, že Česko navzdory pokračující válce na Ukrajině posílá tímto způsobem miliardy do Kremlu.

„Podle plánů vlády předpokládám, že na úrovni EU odstoupí od režimu výjimky. Brzy nejspíše nebudeme smět dovážet ruskou ropu, jelikož už na nás nebude platit toto opatření. I kdybychom od něj neodstoupili, Evropská unie to sama zruší,“ řekl Bartoň s tím, že už nebudeme v tomto ohledu po boku Slovenska a Maďarska.

Další krok k nezávislosti

Historickou nezávislost oznámili premiér Petr Fiala, ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) a generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves.

ČR může nově ze západních ropovodů čerpat až osm milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku. „Dokončili jsme další krok na cestě k naší energetické nezávislosti,“ oznámil premiér. Doplnil, že je tím posílena energetická bezpečnost, protože dosavadní závislost na ruských dodávkách činila Českou republiku zranitelnou.

„První navýšené dodávky neruské ropy dorazily z italského přístavu v Terstu na Centrální tankoviště do Nelahozevsi ve středu. Už dnes (čtvrtek) odpoledne začne MERO ČR ropu přepravovat jejímu vlastníkovi, tedy společnosti Orlen Unipetrol, do rafinérie v Litvínově,“ řekl ředitel MERO ČR.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Opozice řeční, my děláme, řekl Skopeček o migraci. Nevíte, která bije, opáčil Okamura

Tagy: