Každá strana má nějakého Kubu. Ať nám hejtmani místo kritiky pomohou, vyzývá Síkela

Hejtmani by mohli vládě pomoci tím, že by jí předali souhrn energetických potřeb svých samospráv. Takové informace tu totiž chybí a nyní by se velmi hodily. „Vnímám tu naléhavost a nemusí mě k ní nikdo vyzývat,“ reagoval v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Reagoval tak na kritiku jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS), že vláda nepostupuje v pomoci lidem s drahými energiemi dostatečně rychle.

„Každá strana má nějakého Kubu nebo Půtu. Já sleduji výstupy pana Kuby, sleduji jeho výstupy už z doby covidu. Já respektuji i to, že on vždy, když přijde nějaká krizová situace, tak se nějakým způsobem vymezí. Vymezí se často i proti své straně, vždycky někoho k něčemu vyzve,“ řekl Jozef Síkela ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něho však není třeba, aby mu naléhavost problému někdo připomínal či ho k něčemu vyzýval. „Pokud nám teď například pan hejtman Kuba z titulu své role předsednictví pomůže s tím, abychom dostali od jednotlivých samospráv souhrn toho, kolik těch energií vlastně potřebují, tak nám to velice pomůže. Protože i díky minulé vládě tady prostě žádné takové informace nebyly,“ naznačil Síkela, co by v tuto chvíli vláda uvítala namísto kritiky.

Kuba i Blažek

Předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba se totiž nedávno do vlády opřel poté, co na Václavské náměstí přišlo 3. září vyjádřit svou nespokojenost kolem 70 tisíc lidí. A rovněž si rýpl do premiéra Fialy (ODS) za jeho výrok o organizátorech akce coby proruských silách.

„70 tisíc není málo. Něco tam ty lidi vede. Je to frustrace, oni vidí věci, které neumí řešit, a bojí se, co přijde. Před půl rokem by se tam v takovém počtu nesešli. Rozhodně nešlo o 70 tisíc proruských trollů,“ řekl Kuba v jedné z nedávných Partií Terezie Tománkové. Připomněl také, že v loňských sněmovních volbách propadl necelý milion hlasů, které ale do uren hodili nikoli příznivci stávajícího kabinetu.

Martin Kuba navíc není sám, kdo na nutnost rychlého a efektivního řešení problému s vysokými cenami energií upozorňuje. Do vlastních řad „pálil“ také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Před rokem by na podobnou akci přišlo tak tisíc lidí. Ti přišli i v sobotu. Nevěřím ale, že těch dalších 69 tisíc byli fanatičtí ‚Putinovci‘. Byli to lidé obávající se budoucnosti. Berme je vážně. Fakt nechci, abych měl ve své předpovědi ze Sněmovny pravdu,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Účinky pomoci nejpozději v lednu

Jozef Síkela však v nedělní Partii Terezie Tománkové vysílané 11. září řekl, že vláda konkrétní opatření představí hned v pondělí. Jejich účinky by lidé měli na nižších účtech za elektřinu nebo plyn pocítit nejpozději od 1. ledna 2023. Nastavené formy pomoci ale přijdou ještě dříve. „Tak rychle, jak nám to umožní pozměněná legislativa,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu.

Síkelova slova ale vzápětí v Partii kritizoval jeho předchůdce Karel Havlíček (ANO), když navíc komentoval závěry pátečního energetického summitu Evropské unie. „Trvám na tom, že jsou to nesmírně obecné závěry. Když to přeložím z bruselštiny, znamená to, že si máme pomoci sami. Hraje se podle not Evropské komise, která s námi i dalšími zeměmi vytřela bruselskou podlahu, jen to trochu navoněla. Nám zbyde maximálně tuzemák, až se lidé podívají na faktury,“ řekl Havlíček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun
Vláda

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Infobox
sledujeme živě
23:38

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

22:56

Prezident Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Fialu

22:35

ODS bude v H.Králové jednat o koalici s čtyřmi stranami,v radě bude chtít 4 lidi

22:16

V Rokycanech bude koalice Rokycanští patrioti, ANO a Pro naše Rokycany

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Domácí zpravodajství