Havlíček o energosummitu: Komise s námi vytřela podlahu. Tam poletí špunty, tady leda tuzemák

Mimořádné jednání unijních ministrů o energetické krizi nepřineslo žádné efektivní řešení. Jeho závěry jsou příliš obecné a nezaznělo nic konkrétního. Myslí si to bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Lidé a firmy nebudou mít okamžitě levnou energii,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

„Trvám na tom, že jsou to nesmírně obecné závěry. Když to přeložím z bruselštiny, znamená to, že si máme pomoci sami,“ řekl Karel Havlíček na CNN Prima NEWS. Podle něho se hraje podle předem připraveného plánu Evropské komise, která údajně sleduje především zájmy Německa nebo Francie.

„Hraje se podle not Evropské komise, která s námi i dalšími zeměmi vytřela bruselskou podlahu, jen to trochu navoněla. Tam poletí špunty, nám zbyde maximálně tuzemák, až se lidé podívají na faktury,“ dodal Havlíček v nedělní Partii.

Síkela: Nebroukpytlíkujte

Podle něho se domluvila pouze jakási konfiskace zisku výrobcům energie. „A ten se bude určitou podobou dávat ve formě podpory. To ale neznamená, že lidé a firmy budou mít okamžitě levnou energii,“ řekl exministr průmyslu a obchodu.

Jenže s takovou interpretací se nespokojil jeho následovník v pozici šéfa rezortu Jozef Síkela (za STAN). „Co to tady vykládáte? Tady broukpytlíkujete. Tady nešlo o to, jestli někdo vyhraje, nebo prohraje. Dohoda je vítězstvím evropské jednoty. Nevyhrálo Německo, nebudu říkat, kdo odjížděl více spokojený, kdo méně. To není důležité. Vyhrály evropské ekonomiky a v dalších dnech se to ukáže. Jedna z největších chyb byla německá naivita myslet si, že Rusko může být někdy normální evropská demokracie,“ řekl Síkela v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle ministra české firmy a domácnosti pocítí výsledky jednání i opatření proti vysokým cenám energií na národní úrovni nejpozději 1. ledna příštího roku. Nastavené formy pomoci ale přijdou ještě dříve. „Tak rychle, jak nám to umožní pozměněná legislativa,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu. Nejjednodušší cesta je stanovení maximální ceny za megawatthodinu energie a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. „Komu to nebude stačit, může si požádat například o příspěvek na bydlení v rámci sociálního systému,“ řekl dále Jozef Síkela. Možné bude rovněž požádat o snížení záloh na energie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:42

The Times: Rusko pravděpodobně bombardovalo plynovod Nord Stream pomocí podvodního dronu

23:14

VIDEO: Ukrajinští vojáci ukázali dobyté pozice ruských okupantů v Chersonské oblastí

22:41

Příliš vyčníváte a používáte Instagram. Ruské blogerce hrozí vězení, viní ji z extremismu

22:04

Ukrajinci identifikovali další ruské válečné zločince. V únoru zavraždili několik civilistů

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Příliš vyčníváte a používáte Instagram. Ruské blogerce hrozí vězení, viní ji z extremismu

Ruská módní blogerka Veronika Loginovová čelí obvinění z extremismu a hrozí jí šestileté vězení. Tamní prokuratuře vadí, že „příliš vyčnívá“ a používá Instagram, který byl v zemi zakázán. Podle úřadů měla také vyzývat k násilným akcím vůči ruským občanům. Blogerka to ale odmítá s tím, že sdílí jen příspěvky o podpoře duševního zdraví a o politiku se nezajímá.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.