reklama

Kde se dobře žije? Nejspokojenější jsou lidé na Plzeňsku, nejhůř dopadlo Karlovarsko

Ke spokojenosti lidí z Plzeňska přispívá nejen tamní pivo.
Zdroj: Profimedia.cz

Lidé jsou nejspokojenější v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, dobře se žije i v Praze. Nejhůř dopadl Karlovarský kraj. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro CNN Prima NEWS. Během pátku a soboty si lidé volí nová vedení ve 13 krajích, v Praze se volí pouze část senátorů.

reklama

V porovnání s ostatními kraji se ve spokojenosti se životem na prvním místě umístil Plzeňský kraj. „V regionu převažuje spokojenost s životem v kraji nad nespokojeností, na škále od jedné do čtyř je průměrné hodnocení obyvatel 1,81, jsou tedy spíše spokojeni. Nespokojenost vyjadřuje pět procent obyvatel,“ uvedl Median.

K tématu

Lidé na Plzeňsku si chválí dobré možnosti nakupování a zásobování, technickou infrastrukturu, životní úroveň celkově v kraji i v jejich domácnosti. Spokojení jsou i s životním prostředím, veřejným prostranstvím a kulturním a sportovním vyžitím.

Zlepšit by se podle průzkumu mělo řešení chudoby a exekucí a osobní dopravy, tedy stav silnic, dálnic a parkování.

V krajích lidem vadí špatný stav silnic

Na druhém místě se umístil Královéhradecký kraj. „Jedná se o region s druhou nejvyšší spokojeností se životem. Na škále od jedné do čtyř je průměrné hodnocení obyvatel 1,87, spokojeno je 91 procent obyvatel, zbylých devět procent je pak spíše nespokojených,“ konstatovala agentura.

Obyvatelům Královéhradecka se líbí, jaké mají možnosti nakupování a zásobování, jsou spokojení se stavem veřejných prostranství, tedy parků, náměstí a památek. Dobře hodnotí veřejnou dopravu a celkovou životní úroveň v kraji.

„Pokud se podíváme na spokojenost s konkrétními aspekty, ukazuje se, že nespokojenost převažuje u dostupností a cen bydlení, osobní dopravy a u řešení chudoby a exekucí,“ komentoval Median.

Na Karlovarsku je více než pětina lidí nespokojených

Nejhůř se naopak lidem žije v Karlovarském kraji. Nespokojenost vyjadřuje 22 procent obyvatel, což je nejvíce ze všech krajů.

Nespokojenost převažuje u řešení  chudoby a exekucí, pracovních příležitostí, podpory a rozvoje podnikání,  životní úrovně celkově v kraji, osobní dopravy, rozdíly mezi městy a venkovem, zdravotní péčí, dostupnosti bydlení a jednáním a činností úřadů.

Vidíme, že v kraji je poměrně hodně oblastí, které vidí obyvatelé jako problémové a nejsou s nimi spokojeni. Spokojenost naopak vyjadřují respondenti s možnostmi nakupování a zásobováním v regionu,“ stojí ve výzkumu.

Podle průzkumu agentury Median jsou se životem nejméně spokojeni obyvatelé Karlovarského a Ústeckého kraje.
Podle průzkumu agentury Median jsou se životem nejméně spokojeni obyvatelé Karlovarského a Ústeckého kraje.
Zdroj: Median

Spokojenost se životem úzce souvisí i s hodnocením politického vedení krajů. Nejkritičtější jsou lidé k vedení Karlovarského, Ústeckého a Středočeského kraje. Naopak nejlépe dopadlo vedení Plzeňského, Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Hejtmanem Karlovarského kraje je Petr Kubis za ANO, který také vede kandidátku hnutí do letošních říjnových voleb. Hejtmankou byla původně Jana Mračková Vildumetzová (ANO), ve vedení kraje skončila po narození dítěte. Poslankyní zůstala.

Plzeňský kraj je nyní bez hejtmana. Josef Bernard byl z funkce odvolán letos v červnu poté, co vystoupil z ČSSD, za kterou byl zvolen před čtyřmi lety. Bernard letos kandiduje za hnutí STAN s podporou Zelených, Pro Plzeň a Idealistů.

S vedením kraje jsou lidé spokojeni i v Libereckém kraji. Post hejtmana v Libereckém kraji obhajuje Martin Půta za Starosty pro Liberecký kraj. V Královéhradeckém kraji bude opět o křeslo hejtmana bojovat Jiří Štěpán za ČSSD.

Průzkumu agentury Median pro CNN Prima NEWS se zúčastnilo 4 292 respondentů, sběr dat probíhal od 30. července do 10. srpna.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama