reklama

Kde se dobře žije? Nejspokojenější jsou lidé na Plzeňsku, nejhůř dopadlo Karlovarsko

Ke spokojenosti lidí z Plzeňska přispívá nejen tamní pivo.
Zdroj: Profimedia.cz

Lidé jsou nejspokojenější v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, dobře se žije i v Praze. Nejhůř dopadl Karlovarský kraj. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro CNN Prima NEWS. Během pátku a soboty si lidé volí nová vedení ve 13 krajích, v Praze se volí pouze část senátorů.

reklama

V porovnání s ostatními kraji se ve spokojenosti se životem na prvním místě umístil Plzeňský kraj. „V regionu převažuje spokojenost s životem v kraji nad nespokojeností, na škále od jedné do čtyř je průměrné hodnocení obyvatel 1,81, jsou tedy spíše spokojeni. Nespokojenost vyjadřuje pět procent obyvatel,“ uvedl Median.

K tématu

Lidé na Plzeňsku si chválí dobré možnosti nakupování a zásobování, technickou infrastrukturu, životní úroveň celkově v kraji i v jejich domácnosti. Spokojení jsou i s životním prostředím, veřejným prostranstvím a kulturním a sportovním vyžitím.

Zlepšit by se podle průzkumu mělo řešení chudoby a exekucí a osobní dopravy, tedy stav silnic, dálnic a parkování.

V krajích lidem vadí špatný stav silnic

Na druhém místě se umístil Královéhradecký kraj. „Jedná se o region s druhou nejvyšší spokojeností se životem. Na škále od jedné do čtyř je průměrné hodnocení obyvatel 1,87, spokojeno je 91 procent obyvatel, zbylých devět procent je pak spíše nespokojených,“ konstatovala agentura.

Obyvatelům Královéhradecka se líbí, jaké mají možnosti nakupování a zásobování, jsou spokojení se stavem veřejných prostranství, tedy parků, náměstí a památek. Dobře hodnotí veřejnou dopravu a celkovou životní úroveň v kraji.

„Pokud se podíváme na spokojenost s konkrétními aspekty, ukazuje se, že nespokojenost převažuje u dostupností a cen bydlení, osobní dopravy a u řešení chudoby a exekucí,“ komentoval Median.

Na Karlovarsku je více než pětina lidí nespokojených

Nejhůř se naopak lidem žije v Karlovarském kraji. Nespokojenost vyjadřuje 22 procent obyvatel, což je nejvíce ze všech krajů.

Nespokojenost převažuje u řešení  chudoby a exekucí, pracovních příležitostí, podpory a rozvoje podnikání,  životní úrovně celkově v kraji, osobní dopravy, rozdíly mezi městy a venkovem, zdravotní péčí, dostupnosti bydlení a jednáním a činností úřadů.

Vidíme, že v kraji je poměrně hodně oblastí, které vidí obyvatelé jako problémové a nejsou s nimi spokojeni. Spokojenost naopak vyjadřují respondenti s možnostmi nakupování a zásobováním v regionu,“ stojí ve výzkumu.

Podle průzkumu agentury Median jsou se životem nejméně spokojeni obyvatelé Karlovarského a Ústeckého kraje.
Podle průzkumu agentury Median jsou se životem nejméně spokojeni obyvatelé Karlovarského a Ústeckého kraje.
Zdroj: Median

Spokojenost se životem úzce souvisí i s hodnocením politického vedení krajů. Nejkritičtější jsou lidé k vedení Karlovarského, Ústeckého a Středočeského kraje. Naopak nejlépe dopadlo vedení Plzeňského, Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Hejtmanem Karlovarského kraje je Petr Kubis za ANO, který také vede kandidátku hnutí do letošních říjnových voleb. Hejtmankou byla původně Jana Mračková Vildumetzová (ANO), ve vedení kraje skončila po narození dítěte. Poslankyní zůstala.

Plzeňský kraj je nyní bez hejtmana. Josef Bernard byl z funkce odvolán letos v červnu poté, co vystoupil z ČSSD, za kterou byl zvolen před čtyřmi lety. Bernard letos kandiduje za hnutí STAN s podporou Zelených, Pro Plzeň a Idealistů.

S vedením kraje jsou lidé spokojeni i v Libereckém kraji. Post hejtmana v Libereckém kraji obhajuje Martin Půta za Starosty pro Liberecký kraj. V Královéhradeckém kraji bude opět o křeslo hejtmana bojovat Jiří Štěpán za ČSSD.

Průzkumu agentury Median pro CNN Prima NEWS se zúčastnilo 4 292 respondentů, sběr dat probíhal od 30. července do 10. srpna.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

ANO se dál propadá. Babiše drtí Piráti a STAN, posílila i ČSSD
Další články
reklama
reklama