reklama

Kde se dobře žije? Nejspokojenější jsou lidé na Plzeňsku, nejhůř dopadlo Karlovarsko

Lidé jsou nejspokojenější v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, dobře se žije i v Praze. Nejhůř dopadl Karlovarský kraj. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro CNN Prima NEWS. Během pátku a soboty si lidé volí nová vedení ve 13 krajích, v Praze se volí pouze část senátorů.

reklama

V porovnání s ostatními kraji se ve spokojenosti se životem na prvním místě umístil Plzeňský kraj. „V regionu převažuje spokojenost s životem v kraji nad nespokojeností, na škále od jedné do čtyř je průměrné hodnocení obyvatel 1,81, jsou tedy spíše spokojeni. Nespokojenost vyjadřuje pět procent obyvatel,“ uvedl Median.

Lidé na Plzeňsku si chválí dobré možnosti nakupování a zásobování, technickou infrastrukturu, životní úroveň celkově v kraji i v jejich domácnosti. Spokojení jsou i s životním prostředím, veřejným prostranstvím a kulturním a sportovním vyžitím.

Zlepšit by se podle průzkumu mělo řešení chudoby a exekucí a osobní dopravy, tedy stav silnic, dálnic a parkování.

V krajích lidem vadí špatný stav silnic

Na druhém místě se umístil Královéhradecký kraj. „Jedná se o region s druhou nejvyšší spokojeností se životem. Na škále od jedné do čtyř je průměrné hodnocení obyvatel 1,87, spokojeno je 91 procent obyvatel, zbylých devět procent je pak spíše nespokojených,“ konstatovala agentura.

Obyvatelům Královéhradecka se líbí, jaké mají možnosti nakupování a zásobování, jsou spokojení se stavem veřejných prostranství, tedy parků, náměstí a památek. Dobře hodnotí veřejnou dopravu a celkovou životní úroveň v kraji.

„Pokud se podíváme na spokojenost s konkrétními aspekty, ukazuje se, že nespokojenost převažuje u dostupností a cen bydlení, osobní dopravy a u řešení chudoby a exekucí,“ komentoval Median.

Na Karlovarsku je více než pětina lidí nespokojených

Nejhůř se naopak lidem žije v Karlovarském kraji. Nespokojenost vyjadřuje 22 procent obyvatel, což je nejvíce ze všech krajů.

Nespokojenost převažuje u řešení  chudoby a exekucí, pracovních příležitostí, podpory a rozvoje podnikání,  životní úrovně celkově v kraji, osobní dopravy, rozdíly mezi městy a venkovem, zdravotní péčí, dostupnosti bydlení a jednáním a činností úřadů.

Vidíme, že v kraji je poměrně hodně oblastí, které vidí obyvatelé jako problémové a nejsou s nimi spokojeni. Spokojenost naopak vyjadřují respondenti s možnostmi nakupování a zásobováním v regionu,“ stojí ve výzkumu.

Spokojenost se životem úzce souvisí i s hodnocením politického vedení krajů. Nejkritičtější jsou lidé k vedení Karlovarského, Ústeckého a Středočeského kraje. Naopak nejlépe dopadlo vedení Plzeňského, Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Hejtmanem Karlovarského kraje je Petr Kubis za ANO, který také vede kandidátku hnutí do letošních říjnových voleb. Hejtmankou byla původně Jana Mračková Vildumetzová (ANO), ve vedení kraje skončila po narození dítěte. Poslankyní zůstala.

Plzeňský kraj je nyní bez hejtmana. Josef Bernard byl z funkce odvolán letos v červnu poté, co vystoupil z ČSSD, za kterou byl zvolen před čtyřmi lety. Bernard letos kandiduje za hnutí STAN s podporou Zelených, Pro Plzeň a Idealistů.

S vedením kraje jsou lidé spokojeni i v Libereckém kraji. Post hejtmana v Libereckém kraji obhajuje Martin Půta za Starosty pro Liberecký kraj. V Královéhradeckém kraji bude opět o křeslo hejtmana bojovat Jiří Štěpán za ČSSD.

Průzkumu agentury Median pro CNN Prima NEWS se zúčastnilo 4 292 respondentů, sběr dat probíhal od 30. července do 10. srpna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

  Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

  Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

  Aktualizováno

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

  Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  Aktualizováno

  V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  reklama