reklama

Krypto Magazín: Kdo byl tvůrcem bitcoinu? Ekonom nadhodil tři potenciální vývojáře

Satoshi Nakamoto – to je jméno či spíše pseudonym člověka, který stojí za vytvořením bitcoinu. Ekonom Lukáš Kovanda v druhém díle pořadu Krypto Magazín zmínil tři jména, o kterých se v minulosti spekulovalo jako o autorech bitcoinu. Tím pravým ale nebyl ani jeden z nich.

reklama

Žádný šéf, žádná banka, žádná vláda. Bitcoin nemá jednu centrální autoritu, která by ho mohla ovlivňovat. Díky tomu nemůže nikdo měnit například inflační politiku této kryptoměny.

„Bitcoin představuje vstupenku do alternativního ekosystému, který se vyvíjí na bázi komunity. Bitcoin je tak ryze komunitní měnou,“ řekl Kovanda v druhém díle pořadu Krypto Magazín. „Komunita se dělí na uživatele a těžaře, což jsou lidé, kteří zajišťují chod celého systému,“ dodal.

Díky těžařům se do oběhu dostávají na základě předem nastaveného algoritmu nové bitcoiny. Finální počet kryptoměny je zastropován na 21 milionů. Hlavní úkol těžařů je ale ověřování transakcí, kdy tito lidé například zajišťují, aby stejný bitcoin v jednu chvíli někdo neposlal dvakrát.

Kdo mohl vynalézt bitcoin?

Ačkoli bitcoin nemá žádné centrum, v minulosti se už mnohokrát spekulovalo o tom, kdo stojí za jeho vývojem. Autor Satoshi Nakamoto, jak se mu přezdívá, ale není dosud znám. „Nabízí se řada hypotéz a spekulací, objevila se i konkrétní jména. Například Hal Finney, zesnulý průkopník kryptografie, dále Dorian Satoshi Nakamoto, vývojář a fyzik z Kalifornie, anebo počítačový vědec Nick Szabo,“ představil Kovanda potenciální kandidáty na roli Satoshiho.

S největší pravděpodobností ale ani jeden z nich nebyl autorem bitcoinu. Jméno pravého tvůrce je tak nadále neznámé, což napomáhá myšlence úplné decentralizace této kryptoměny.

Hosty druhého dílu Krypto Magazínu byli manželé Julie a Daniel Tannerovi, kteří představili svůj kryptoměnový projekt Platon Life.

Tagy:
vývoj Lukáš Kovanda Bitcoin autor kryptoměny Krypto Magazín

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama