reklama

Kdy bychom mohli odložit respirátory? Počkejme si na září, naznačil Vojtěch

Pokud se v září ukáže, že proočkovanost chrání populaci před razantním nástupem nákazy, můžeme se bavit o zrušení povinnosti nosit respirátory. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zatím ale povinné nošení respirátorů považuje za zásadní protiepidemické opatření.

reklama

„Letošní léto je jiné oproti předešlému v tom, že už máme zkušenosti. Hlavně tu máme proočkovanost a kolektivní imunitu, byť ještě nejsme v cílové pásce. Na druhou stranu víme, že situace po létě se v loňském roce zhoršila,“ uvedl Vojtěch.

Proto zůstává obezřetný. „Aktuálně se zatím nemáme důvod znepokojovat, ale počkejme si na září, jestli se situace bude nadále držet na těchto dobrým číslech, nebo se zhorší,“ řekl ministr.

Sám se prý těší, až odložíme respirátory a vrátíme se k „normálu“. „Obrovsky se těším na dobu, kdy už nebudeme muset řešit covid. Občas to může v médiích vypadat, že opatření děláme s nějakou zálibou, ale ujišťuji vás, že to tak není. Ministerstvo je více než rok vytíženo covidovou agendou,“ vysvětlil.

Podle něj v současné době nelze říct přesné datum, kdy by se respirátory mohly odložit. „Je to otázka, kterou nikdo stoprocentně nedokáže zodpovědět, ale myslím si, že bychom měli počkat do září. Budeme vycházet i ze zkušeností z loňského roku, kdy se v této době lámal chleba a my jsme viděli, jak se situace mění. Je to samozřejmě spojené s návratem dětí do škol i s větší mobilitou lidí,“ popsal Vojtěch.

„Pokud se ukáže, že proočkovanost chrání populaci před razantním nástupem nákazy, pak se budeme bavit i o zrušení tohoto opatření,“ doplnil k povinnosti nosit respirátory.

Na rozhodnutí soudu budeme reagovat

Nejvyšší správní soud přitom v úterý zrušil vládní opatření, týkající se právě nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. Podle NSS není nařízení náležitě odůvodněné.

„Mrzí mě rozhodnutí soudu, ale zkrátka na něj budeme reagovat a chceme mu vyjít vstříc. Požádal jsem proto kolegy, aby to zanalyzovali a aby odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo předchozím rozsudkům,“ řekl. Podle něj je ale otázkou, jak podrobné zdůvodnění bude soudu stačit. Nošení respirátorů označil za zásadní protiepidemické opatření a je podle něj zatím potřeba, aby platilo dál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama