reklama

Kdy bychom mohli odložit respirátory? Počkejme si na září, naznačil Vojtěch

Pokud se v září ukáže, že proočkovanost chrání populaci před razantním nástupem nákazy, můžeme se bavit o zrušení povinnosti nosit respirátory. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zatím ale povinné nošení respirátorů považuje za zásadní protiepidemické opatření.

reklama

„Letošní léto je jiné oproti předešlému v tom, že už máme zkušenosti. Hlavně tu máme proočkovanost a kolektivní imunitu, byť ještě nejsme v cílové pásce. Na druhou stranu víme, že situace po létě se v loňském roce zhoršila,“ uvedl Vojtěch.

Proto zůstává obezřetný. „Aktuálně se zatím nemáme důvod znepokojovat, ale počkejme si na září, jestli se situace bude nadále držet na těchto dobrým číslech, nebo se zhorší,“ řekl ministr.

Sám se prý těší, až odložíme respirátory a vrátíme se k „normálu“. „Obrovsky se těším na dobu, kdy už nebudeme muset řešit covid. Občas to může v médiích vypadat, že opatření děláme s nějakou zálibou, ale ujišťuji vás, že to tak není. Ministerstvo je více než rok vytíženo covidovou agendou,“ vysvětlil.

Podle něj v současné době nelze říct přesné datum, kdy by se respirátory mohly odložit. „Je to otázka, kterou nikdo stoprocentně nedokáže zodpovědět, ale myslím si, že bychom měli počkat do září. Budeme vycházet i ze zkušeností z loňského roku, kdy se v této době lámal chleba a my jsme viděli, jak se situace mění. Je to samozřejmě spojené s návratem dětí do škol i s větší mobilitou lidí,“ popsal Vojtěch.

„Pokud se ukáže, že proočkovanost chrání populaci před razantním nástupem nákazy, pak se budeme bavit i o zrušení tohoto opatření,“ doplnil k povinnosti nosit respirátory.

Na rozhodnutí soudu budeme reagovat

Nejvyšší správní soud přitom v úterý zrušil vládní opatření, týkající se právě nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. Podle NSS není nařízení náležitě odůvodněné.

„Mrzí mě rozhodnutí soudu, ale zkrátka na něj budeme reagovat a chceme mu vyjít vstříc. Požádal jsem proto kolegy, aby to zanalyzovali a aby odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo předchozím rozsudkům,“ řekl. Podle něj je ale otázkou, jak podrobné zdůvodnění bude soudu stačit. Nošení respirátorů označil za zásadní protiepidemické opatření a je podle něj zatím potřeba, aby platilo dál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama