Když rozdíly mizí

Nejnovější příspěvky k tématu

Svět zvířat

Když rozdíly mizí, 57. díl: Nenávidění, učenliví a odolní. Jak žijí švábi?

O švábech má většina z nás jasné mínění. Bez ohledu na to, co si o nich myslíme, jde ale o pozoruhodné tvory. Mají neuvěřitelnou schopnost regenerace, dokáží se uživit v podstatě čímkoliv, přežijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách, dokonce si dokáží vyrábět vlastní antibiotika a měnit genetickou výbavu tak, aby byli jejich potomci odolnější vůči pesticidům.

Když rozdíly mizí, 4. díl: Nelítostný zabiják nebo zvídavý filosof?

Po celá staletí se námořníci děsili „lidožravého žraloka“, tedy žraloka bílého. Pravdou však je, že většina setkání s touto obrovskou parybou končí navzdory všem našim předsudkům smírně. Žraloci nás totiž obecně nepovažují za kořist. Nedá se upřít, že žraloci patří mezi největší predátory této planety, ale když přijde na lidi, jsou prostě jen zvědaví. Vědci stále více odhalují, jak společenskými a zvídavými tvory žraloci jsou.

Když rozdíly mizí

Co mají společného lidé a zvířata? Možná víc, než si myslíte – a právě o tom vám povíme v článkovém seriálu s názvem Když rozdíly mizí. Desítky zvířat, zástupci hmyzí i vodní říše, plazi, savci, zkrátka všichni živí tvorové mají celou řadu vlastností a dovedností, kterými se nám nápadně přibližují. Zatímco někteří jsou hotoví vynálezci, jiní jsou citliví a empatičtí. Jedni dávají přednost samotě, jiní si hledají nejlepší přátele. Zkrátka – když se podíváme pečlivě, zjistíme, že některé rozdíly pomalu, ale jistě mizí.