reklama

Když rozdíly mizí, 1. díl: Pohřební zvyky goril? Cítí smutek jako my

Se smrtí u zvířat je spojeno mnoho kontroverzních otázek. Trpí zvířata ztrátou blízkého člena své rodiny či skupiny? U primátů a zvláště u lidoopů máme k dispozici poměrně přesvědčivou sbírku důkazů vycházejících z jejich chování a reakcí, které naznačují, že v nitru skutečně trpí.

reklama

Týmu primátologů, který ve Rwandě stopuje tlupu goril horských, se poštěstilo a stali se svědky hned tří gorilích pohřbů. Ve své studii zanalyzovali, k čemu při těchto třech úmrtích došlo – ze 42 případů úmrtí jde o jediné tři případy, kdy se vědcům podařilo získat ucelené a podrobné informace o chování goril. A svou studii uzavírají kontroverzním soudem: „Chování, jehož jsme byli svědky, může naznačovat, že lidé nejsou jedinými bytostmi, které dovedou cítit zármutek.“

Stesk nad smrtí blízkého

Několik měsíců před smrtí se Ihimure spřátelil s Titem, alfa samcem skupiny. A když Titus zemřel, Ihimure ho neopustil, aby ho spolu s ostatními členy tlupy pozoroval. Té noci dokonce spal vedle jeho těla. O rok později, kdy zemřela Tuck, nejvýše postavená samice skupiny, vedle ní strávil noc Segasira, její nejmladší syn. Zbytek tlupy znovu utvořil kruh kolem těla a začal směrem k ní provádět různé úkony, od něžných gest po násilné výbuchy. Dojemné rituály a gesta goril, které vyjadřují jejich nespokojenost s úmrtím jednoho z jejich společníků, nejsou nepodobné bolesti, kterou cítíme my lidé.

Vědci zdokumentovali ještě jedno mnohem dojímavější chování. Zatímco se Segasira staral o tělo své matky, předklonil se a na několik vteřin se pokusil sát z jejího prsu. V tu dobu byl již několik měsíců odstaven. Toto gesto si vědci vykládají jako „uklidňující kojení“. Podle studie Amy Porter z Dian Fossey Gorilla Fund International toto chování spouští příval oxytocinu - hormonu, který zmírňuje stres.

„Mnozí vědci jakoukoliv zmínku o zármutku okamžitě zavrhnou jako spekulativní,“ vysvětluje Porter. Podle ní nemůžeme s jistotou určit, co si zvíře myslí nebo co cítí. „Ale to platí i o lidech a nedá se říct, že by nás tak rozhodilo, když někdo řekne, že jiný člověk trpí. O způsobech, jakými zvířata vnímají svět, se máme ještě hodně co učit. Jsem si jistá, že prožívají mnohem složitější emoce, než se často domníváme,“ dodává.

Síla rodiny

Prvního pohřbu se vědci zúčastnili v září 2009. Tehdy zemřel Titus, stříbrohřbetý samec ze skupiny, která obývá Národní park Volcanoes ve Rwandě. (Stříbrohřbetým samcům se okolo 12. roku věku na hřbetu objeví výrazný pruh stříbrné srsti. Jsou to silní jedinci s dominantními sklony. Většinou jde o vůdce skupiny, který rozhoduje o přesunech za potravou a urovnává spory.) Tři týdny před Titovou smrtí se ke skupině přidal nový stříbrohřbetý samec, Umušikirano. Byl mladší a ohrožoval Titovo postavení. Aby se Titus případným sporům vyhnul, přinutil celou tlupu k daleké cestě. Jeho cílem bylo zbavit se mladého rivala. Ale Umišikiranovi se podařilo postupně začlenit a začal vykazovat sexuálně agresivní chování vůči jediné dospělé samici skupiny, Tusk. Ta jeho výpady s pomocí svých dětí násilně odrazila.

Náročná cesta však Tita významně oslabila. Sotva se mu podařilo dát dohromady dost sil na to, aby svému rivalovi čelil jinak než mručením. Po cestě se navíc musel utkat s osamoceným samcem a jeho přítel Ihimure byl při tom těžce zraněn. Titovo postavení se hroutilo. Skupina se zastavila. Po následujících pět dní se vůdce tlupy téměř nevzdálil ze svého hnízda, aby se najedl. Nakonec jednoho rána nevstal.

Výzkumníci, kteří tlupu následovali, objevili jeho tělo v hnízdě. Ihimure ležel vedle něj. Zbytek skupiny se rozdělil – jednu skupinu utvořila Tusk se svými dětmi, druhou mladý samec Umušikirana a tři mladé samice. Navzdory trvajícími napětí se všichni se svým vůdcem přišli rozloučit. Postupně se u něj vystřídali a strávili pár minut vedle jeho těla. Následujícího rána došlo ke změně vedení. „Umušikirano a tři samice se usídlili patnáct metrů od Titova těla, zatímco Ihimure strávil noc vedle něj. Po necelé hodině se zvířata přesunula o sto metrů dál, aby se najedla. Umušikirano se začal hlasitě vyjadřovat.“ Mladý samec byl právě korunován. Analýza DNA odhalila, že Umušikirano byl Titovým synem.

O rok později vědci časně zrána objevili v hnízdě nehybné tělo Tusk. Posledních dvacet dní chřadla. Neustále ji doprovázeli dva její potomci – starší Urwibutso a mladší Segasira. Kromě dojemných scén se objevilo i několik podivných násilných výpadů ze strany alfa samce a staršího syna Tusk. Urwibutso se začal vedle těla své matky rozčilovat a nakonec do něj kopl. Později se na pohřbu objevil i vůdce Umušikirano a do těla udeřil pěstí. Primatologové uvádějí, že nešlo o násilí, ale o snahu „mrtvého jedince probudit“. Zvířata tak zřejmě zpočátku nechápou, že jde o nezvratnou změnu. „Agresi vůči mrtvému tělu si můžeme vykládat jako frustraci z toho, že se jim mrtvého nepodařilo vzbudit,“ vysvětlují vědci.

V roce 2016 se vědecký tým stal svědkem dalšího gorilího pohřbu, tentokrát v Kongu. V tomto případě tlupa goril nížinných náhodou objevila tělo cizího stříbrohřbetého samce. Reakce skupiny byla zcela nečekaná. „Bezesporu nejpřekvapivější bylo to, že na smrt cizího samce reagovali podobně jako při úmrtí člena tlupy,“ říká Porter. „Ve všech třech případech se téměř všichni členové skupiny usadili okolo těla a mnozí z nich mrtvého očuchávali, olizovali a omývali.“  I gorily nížinné vzdávaly upřímný hold tělu neznámého samce. Alfa samec skupiny prováděl stejně rozčilená gesta, jichž byli vědci svědkem u jiných úmrtí, a po olíznutí a očichání tělo vzdorně překulil do křoví.

Gorily však nejsou jediným druhem mimolidských zvířat, která po smrti blízkého truchlí. Podobné pohřební rituály najdeme třeba i šimpanzů, slonů či strak. Jisté je jedno – zdaleka nejsme jediným druhem, který cítí zármutek.

Tagy:

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama