reklama

Když rozdíly mizí, 57. díl: Nenávidění, učenliví a odolní. Jak žijí švábi?

Švábi nepatří mezi oblíbené návštěvníky našich domovů. Přesto se nám v mnohém podobají.
Foto: Pixabay

O švábech má většina z nás jasné mínění. Bez ohledu na to, co si o nich myslíme, jde ale o pozoruhodné tvory. Mají neuvěřitelnou schopnost regenerace, dokáží se uživit v podstatě čímkoliv, přežijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách, dokonce si dokáží vyrábět vlastní antibiotika a měnit genetickou výbavu tak, aby byli jejich potomci odolnější vůči pesticidům.

reklama

Biologové z Vanderbiltovy univerzity v Tennessee přišli s tím, že švábi madeirští jsou (prozatím) jediným druhem hmyzu, jehož schopnost učit se se řídí podle biologických hodin. Ráno jim to totiž moc nejde, zatímco večer jsou z nich hotoví géniové. V rámci studie výzkumníci jednotlivé šváby naučili spojit si vůni máty (kterou obvykle nesnášejí) s cukrovou vodou. Díky tomu dávali této vůni přednost před vanilkou, která žádnou odměnu nepřinášela (i přesto, že ji obvykle mají rádi). Vědci zkoumali, jak dlouho si toto spojení švábi dokážou zapamatovat, pokud se ho naučí v různou denní dobu. Večerním studentům tato znalost vydržela i několik dní. Ti ranní se však většinou nenaučili vůbec nic – a není divu, švábi nepatří mezi zrovna „ranní ptáčata“.

Výzkumníci ze Svobodné univerzity v Bruselu zase zjistili, že každý z tolik nenáviděných švábů má svou vlastní osobnost a vykazuje rozdílné charakterové rysy. Zdejší vědci zkoumali chování švábů amerických při vystavení světlu. V rámci tří měsíců sledovali, jak rychle se skupiny o šestnácti švábech přesunou z jasně osvětlené arény do temného přístřešku. Švábi totiž jasné světlo nesnášejí, ale zároveň dávají přednost držení se ve skupině. Vědci tak mohli sledovat jejich rozhodovací proces v přímém přenosu. Na rozdíl od jiných druhů společenského hmyzu, jako jsou mravenci či termiti, však konečné rozhodnutí závisí na samotném jedinci – podobně jako u nás lidí.

Od nás se ale přeci jen v něčem liší: švábi se totiž nakonec vždycky dohodnou. Tento objev by mohl přinést další kousek skládačky do tajemného hlavolamu jejich neskutečné přizpůsobivosti.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama