reklama

Když rozdíly mizí, 63. díl: Paměť tuleňů jako zdroj překvapení i pro vědce

Jsou zvídaví, poměrně snadno se učí novým dovednostem a někteří vědci je staví na roveň psům. Na světě najdeme osmnáct druhů ploutvonožců. Známe je pod jmény tuleni, lachtani a mroži. Jde o šelmy, které se vyvinuly k životu ve vodě. Jednou z jejich hlavních charakteristik je i rozvinutá inteligence. Jak velká ve skutečnosti je?

reklama

Simeon Smeele z Jihodánské univerzity v Odense provedl test na sedmi jedincích v zajetí. Šlo o čtyři lachtany hřivnaté, dva tuleně obecné a jednoho tuleně kuželozubého. Všichni byli již vycvičeni tak, aby dokázali například na povel zamávat ploutví. V rámci studie se ale poprvé naučili na povel zopakovat předchozí činnost, aniž by jim cvičitel řekl, co přesně mají dělat. Odměnou za to jim byla ryba.

Smeele se ale potřeboval přesvědčit o tom, že zkoumaní jedinci jen neopakují předchozí povel. Každý z nich tedy dostal nakázáno provést úkol (například zamávat ploutví), pak ho zopakovat a pak ho znovu zopakovat. Při druhém opakování by jim předchozí povel nepomohl, pokud by si nezapamatovali činnost, kterou původně prováděli. „Řekl bych, že to znamená, že jsou si tato zvířata vědoma svého vlastního chování,“ doplňuje Smeele. Čím delší ale byla prodleva mezi jednotlivými opakování, tím více se tuleni pletli. Po osmnácti vteřinách už šlo jen o čistou náhodu.

Podle Smeeleho to však neznamená, že by šlo o hranici jejich paměti. „Nezapomínejme, že jde o časté opakování,“ vysvětluje. „Dokonce i lidští cvičitelé a asistenti měli problém si zapamatovat, co po tuleních zrovna chtěli.“ Nicméně prozatím známe jen dva druhy, které dokáží něco podobného. Jde o delfíny skákavé a makaky indočínské. Pro tuleně má taková dovednost i čistě praktické využití – při nájezdech na rybářské sítě si tak snadněji zapamatují, kdy zaútočit.

Tagy:
vědci tuleň když rozdíly mizí volně žijící živočichové

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama