reklama

Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát

Bývalý český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že nesouhlasí s tvrdostí ani plošností vládních protiepidemických opatření. Kabinet Andreje Babiše (ANO) jede podle stejného modelu jako na jaře. Frustrace lidí narůstá, čehož důkazem byla nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. „Bylo to principiálně vyjádření občanského nesouhlasu s tím, co vláda dělá,“ uvedl Václav Klaus. Vyjádřil se také k aktuální kauze ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO).

reklama

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl od počátku nedůvěryhodnou osobou a nikdy se ministrem stát neměl, uvedl Václav Klaus na stránkách svého Institutu k aktuální kauze. „Pochybnosti, které mnozí z nás měli od počátku, byly posíleny autoritářským jednáním, které stačil v této funkci za jeden měsíc předvést. Strašil nás, ale z jeho chování je vidět, že svým slovům sám nevěřil. Zdiskreditoval nejen sebe, ale i všechna opatření, která prosadil,“ pokračoval Klaus.

Bývalý český prezident vyjádřil naději, že předseda vlády do této funkce vybere věrohodného a racionálního člověka, který „opustí destruktivní politiku plošných restrikcí, zastrašování a rozvratu naší ekonomiky a společnosti“.

Jsem protivníkem plošných opatření

Václav Klaus působení vlády během koronavirové krize hodnotil také v rozhovoru, který CNN Prima NEWS poskytl večer předtím, než setkání Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka vyšlo najevo. Vyjádřil se mimo jiné k nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí. Podle něho šlo o pokojný protest lidí, kteří nesouhlasí se způsobem, jakým s námi vláda jedná. „Že se to převrátilo v něco úplně jiného a některá média to hodnotí úplně opačně, s tím já zásadně nesouhlasím,“ řekl český exprezident v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

„Jsem zásadním protivníkem ostrosti těchto opatření, jsem zásadním protivníkem plošnosti těchto opatření. Vláda měla dostatek času od jara, aby si vymyslela rozumná parciální opatření, která se budou týkat jen nejohroženější skupiny občanů naší země,“ dodal. Podle něho není možné, aby léčení nemoci bylo horší než nemoc sama. Frustrace lidí ze současného stavu narůstá a Klaus se jim nediví.

Na jaře jsme se prý mírně začali smiřovat s tím, že nám bylo omezeno cestování za hranice. Někteří to nemohli vydýchat, jiní nad tím mávli rukou. „Ale když se omezuje pohyb uvnitř naší země, to, myslím, lidi musí zneklidňovat. A to zejména starší, slabší, nervóznější, jakkoli zranitelnější lidé to musí nést jako naprostou újmu,“ řekl také Václav Klaus.

Žádný génius ve vládě

Pro vládní opatření měl bývalý český prezident pochopení v březnu. V dubnu už toho bylo prý dost a v květnu považoval přetrvávající omezení za naprosto nepřijatelná. „No a nyní máme říjen, za chvíli listopad a ono se to všechno točí ve stejných kolečkách. Vláda nás bombarduje čísly, která vypadají strašidelně a relativně neúnosně. V úmrtnosti na covid jsme ale na 63. místě na světě. Neboli 62 zemí má větší úmrtnost na covid než Česká republika, některé země dokonce Xnásobně větší než my. Ať nás těmi čísly nestraší, nešermují a nezvětšují chaos,“ apeloval Václav Klaus na vládu.

Podle českého exprezidenta odpovědnost za současnou situaci nese kabinet Andreje Babiše odpovědnost jako celek. Nechce tedy ukazovat na konkrétního jednotlivce. „Myslím, že ta vláda jako celek se nepředvedla jako vláda schopná řešit krizovou situaci. Kdyby tam seděl nějaký génius, mohl převzít otěže, mohl se postavit do čela, nemyslím formálně, ale fakticky, a mohl vytvořit nějaký program. To ale neudělal nikdo,“ uzavřel Václav Klaus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj
USA

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. S odvoláním na policii o tom v pátek informoval web Variety. Podle vyšetřovatelů střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita. Hollywoodská odborová organizace v oběžníku adresovaném jejím členům uvedla, že zbraň obsahovala jeden ostrý náboj, píše agentura Reuters. Baldwin na Twitteru vyjádřil hluboký smutek a napsal, že plně spolupracuje s policií.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama