reklama

Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát

Bývalý český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že nesouhlasí s tvrdostí ani plošností vládních protiepidemických opatření. Kabinet Andreje Babiše (ANO) jede podle stejného modelu jako na jaře. Frustrace lidí narůstá, čehož důkazem byla nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. „Bylo to principiálně vyjádření občanského nesouhlasu s tím, co vláda dělá,“ uvedl Václav Klaus. Vyjádřil se také k aktuální kauze ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO).

reklama

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl od počátku nedůvěryhodnou osobou a nikdy se ministrem stát neměl, uvedl Václav Klaus na stránkách svého Institutu k aktuální kauze. „Pochybnosti, které mnozí z nás měli od počátku, byly posíleny autoritářským jednáním, které stačil v této funkci za jeden měsíc předvést. Strašil nás, ale z jeho chování je vidět, že svým slovům sám nevěřil. Zdiskreditoval nejen sebe, ale i všechna opatření, která prosadil,“ pokračoval Klaus.

Bývalý český prezident vyjádřil naději, že předseda vlády do této funkce vybere věrohodného a racionálního člověka, který „opustí destruktivní politiku plošných restrikcí, zastrašování a rozvratu naší ekonomiky a společnosti“.

Jsem protivníkem plošných opatření

Václav Klaus působení vlády během koronavirové krize hodnotil také v rozhovoru, který CNN Prima NEWS poskytl večer předtím, než setkání Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka vyšlo najevo. Vyjádřil se mimo jiné k nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí. Podle něho šlo o pokojný protest lidí, kteří nesouhlasí se způsobem, jakým s námi vláda jedná. „Že se to převrátilo v něco úplně jiného a některá média to hodnotí úplně opačně, s tím já zásadně nesouhlasím,“ řekl český exprezident v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

„Jsem zásadním protivníkem ostrosti těchto opatření, jsem zásadním protivníkem plošnosti těchto opatření. Vláda měla dostatek času od jara, aby si vymyslela rozumná parciální opatření, která se budou týkat jen nejohroženější skupiny občanů naší země,“ dodal. Podle něho není možné, aby léčení nemoci bylo horší než nemoc sama. Frustrace lidí ze současného stavu narůstá a Klaus se jim nediví.

Na jaře jsme se prý mírně začali smiřovat s tím, že nám bylo omezeno cestování za hranice. Někteří to nemohli vydýchat, jiní nad tím mávli rukou. „Ale když se omezuje pohyb uvnitř naší země, to, myslím, lidi musí zneklidňovat. A to zejména starší, slabší, nervóznější, jakkoli zranitelnější lidé to musí nést jako naprostou újmu,“ řekl také Václav Klaus.

Žádný génius ve vládě

Pro vládní opatření měl bývalý český prezident pochopení v březnu. V dubnu už toho bylo prý dost a v květnu považoval přetrvávající omezení za naprosto nepřijatelná. „No a nyní máme říjen, za chvíli listopad a ono se to všechno točí ve stejných kolečkách. Vláda nás bombarduje čísly, která vypadají strašidelně a relativně neúnosně. V úmrtnosti na covid jsme ale na 63. místě na světě. Neboli 62 zemí má větší úmrtnost na covid než Česká republika, některé země dokonce Xnásobně větší než my. Ať nás těmi čísly nestraší, nešermují a nezvětšují chaos,“ apeloval Václav Klaus na vládu.

Podle českého exprezidenta odpovědnost za současnou situaci nese kabinet Andreje Babiše odpovědnost jako celek. Nechce tedy ukazovat na konkrétního jednotlivce. „Myslím, že ta vláda jako celek se nepředvedla jako vláda schopná řešit krizovou situaci. Kdyby tam seděl nějaký génius, mohl převzít otěže, mohl se postavit do čela, nemyslím formálně, ale fakticky, a mohl vytvořit nějaký program. To ale neudělal nikdo,“ uzavřel Václav Klaus.

Tagy:
PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Vojtěchem Filipem: Proč zvažoval konec ve Sněmovně?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ 360° s Vojtěchem Filipem: Proč zvažoval konec ve Sněmovně?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí, v čem spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda komunistů Vojtěch Filip. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama