reklama

Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát

Bývalý český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že nesouhlasí s tvrdostí ani plošností vládních protiepidemických opatření. Kabinet Andreje Babiše (ANO) jede podle stejného modelu jako na jaře. Frustrace lidí narůstá, čehož důkazem byla nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. „Bylo to principiálně vyjádření občanského nesouhlasu s tím, co vláda dělá,“ uvedl Václav Klaus. Vyjádřil se také k aktuální kauze ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO).

reklama

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl od počátku nedůvěryhodnou osobou a nikdy se ministrem stát neměl, uvedl Václav Klaus na stránkách svého Institutu k aktuální kauze. „Pochybnosti, které mnozí z nás měli od počátku, byly posíleny autoritářským jednáním, které stačil v této funkci za jeden měsíc předvést. Strašil nás, ale z jeho chování je vidět, že svým slovům sám nevěřil. Zdiskreditoval nejen sebe, ale i všechna opatření, která prosadil,“ pokračoval Klaus.

Bývalý český prezident vyjádřil naději, že předseda vlády do této funkce vybere věrohodného a racionálního člověka, který „opustí destruktivní politiku plošných restrikcí, zastrašování a rozvratu naší ekonomiky a společnosti“.

Jsem protivníkem plošných opatření

Václav Klaus působení vlády během koronavirové krize hodnotil také v rozhovoru, který CNN Prima NEWS poskytl večer předtím, než setkání Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka vyšlo najevo. Vyjádřil se mimo jiné k nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí. Podle něho šlo o pokojný protest lidí, kteří nesouhlasí se způsobem, jakým s námi vláda jedná. „Že se to převrátilo v něco úplně jiného a některá média to hodnotí úplně opačně, s tím já zásadně nesouhlasím,“ řekl český exprezident v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

K tématu

„Jsem zásadním protivníkem ostrosti těchto opatření, jsem zásadním protivníkem plošnosti těchto opatření. Vláda měla dostatek času od jara, aby si vymyslela rozumná parciální opatření, která se budou týkat jen nejohroženější skupiny občanů naší země,“ dodal. Podle něho není možné, aby léčení nemoci bylo horší než nemoc sama. Frustrace lidí ze současného stavu narůstá a Klaus se jim nediví.

Na jaře jsme se prý mírně začali smiřovat s tím, že nám bylo omezeno cestování za hranice. Někteří to nemohli vydýchat, jiní nad tím mávli rukou. „Ale když se omezuje pohyb uvnitř naší země, to, myslím, lidi musí zneklidňovat. A to zejména starší, slabší, nervóznější, jakkoli zranitelnější lidé to musí nést jako naprostou újmu,“ řekl také Václav Klaus.

Žádný génius ve vládě

Pro vládní opatření měl bývalý český prezident pochopení v březnu. V dubnu už toho bylo prý dost a v květnu považoval přetrvávající omezení za naprosto nepřijatelná. „No a nyní máme říjen, za chvíli listopad a ono se to všechno točí ve stejných kolečkách. Vláda nás bombarduje čísly, která vypadají strašidelně a relativně neúnosně. V úmrtnosti na covid jsme ale na 63. místě na světě. Neboli 62 zemí má větší úmrtnost na covid než Česká republika, některé země dokonce Xnásobně větší než my. Ať nás těmi čísly nestraší, nešermují a nezvětšují chaos,“ apeloval Václav Klaus na vládu.

Podle českého exprezidenta odpovědnost za současnou situaci nese kabinet Andreje Babiše odpovědnost jako celek. Nechce tedy ukazovat na konkrétního jednotlivce. „Myslím, že ta vláda jako celek se nepředvedla jako vláda schopná řešit krizovou situaci. Kdyby tam seděl nějaký génius, mohl převzít otěže, mohl se postavit do čela, nemyslím formálně, ale fakticky, a mohl vytvořit nějaký program. To ale neudělal nikdo,“ uzavřel Václav Klaus.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama