reklama

Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová

Česká ekonomika padá a bude padat dál. Z následků vládních protiepidemických opatření se budeme dostávat možná až pět let. Vláda však nenabízí jiné řešení než prohlubování schodku státního rozpočtu a navyšování našeho zadlužení. Tak popsal bývalý prezident České republiky Václav Klaus dopady počínání kabinetu Andreje Babiše na tuzemské hospodářství v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Václav Klaus jako jeden z nejhorších kroků vlády z hospodářskopolitického pohledu označuje obří nárůst schodku státního rozpočtu, což povede k navyšování veřejného dluhu. A rovnou ukázal na hlavního viníka. „Jestli si vláda a zejména paní Maláčová (ministryně práce a sociálních věcí, pozn. red.) myslí, že se pád životní úrovně může řešit tisknutím peněz a jejich sypáním z helikoptéry na ulici, tak tak se to řešit nedá. Vláda nám ale zatím jiné řešení nenabízí,“ řekl CNN Prima NEWS.

Podle bývalého prezidenta České republiky bylo zjevné, že už státní rozpočet na letošní rok byl postaven na optimistických číslech. „Už před covidem jsme věděli, že se rodí zhruba stomiliardový deficit. Teď to všechno narůstá, bude se to jenom násobit, zvětšovat, bude větší a větší, a i naše zadlužení bude větší a větší. Následky budeme nést jak my dnes žijící, tak bohužel i ti, kteří přijdou po nás,“ řekl Václav Klaus.

Jeden z nejvýraznějších polistopadových politiků je rovněž přesvědčen, že vládě by nanejvýše vyhovovalo, kdyby se Česko ocitlo v příštím roce v rozpočtovém provizoriu. „Rozpočtové provizorium mimochodem znamená, že platí schválený předcházející rozpočet. Znamenalo by to tedy, že v roce 2021 bude platit rozpočet roku 2020, tedy deficit 500 miliard korun. To by se vláda docela mohla zaradovat, takže kdo ví, jestli vláda neponouká ty či ony politické strany, aby ten rozpočet neschválily,“ myslí si Václav Klaus. Podotkl také, že vláda sice schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun, ale „není v něm započítáno tisíc a jedna věc“. Dá se tedy předpokládat, že hloubka deficitu státní kasy na rok 2021 není konečná.

Mládek: nejlíp jsem tvořil „přežranej“

Česká ekonomika podle něho padá a bude padat dál. „Jestli si někdo myslí, že je to pád malý a bez následků a důsledků, tak se tragicky mýlí,“ dodal. Klaus varoval, že zatímco dřívější předpovědi věštily návrat hospodářství na úroveň z letošního března do tří let, po vyhlášení nových vládních opatření si na to počkáme déle. „Druhý nouzový stav podle mě znamená, že úrovně roku 2019 dosáhneme až za pět let,“ doplnil.

Klaus rovněž odmítá volání současného prezidenta Miloše Zemana po co nejtvrdších protiepidemických opatřeních. Stejně tak nesouhlasí s jeho výroky na adresu umělců, kteří prý vždy vytvořili nejlepší díla, když hladověli. „K tomu jsem obdržel SMSku od Ivana Mládka, v které mi napsal: ‚Já jsem nejlépe vždycky tvořil, když jsem byl přežranej,‘“ doplnil někdejší český premiér a prezident Václav Klaus.

Tagy:
Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta
Koronavirus

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

reklama