reklama

Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová

Česká ekonomika padá a bude padat dál. Z následků vládních protiepidemických opatření se budeme dostávat možná až pět let. Vláda však nenabízí jiné řešení než prohlubování schodku státního rozpočtu a navyšování našeho zadlužení. Tak popsal bývalý prezident České republiky Václav Klaus dopady počínání kabinetu Andreje Babiše na tuzemské hospodářství v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Václav Klaus jako jeden z nejhorších kroků vlády z hospodářskopolitického pohledu označuje obří nárůst schodku státního rozpočtu, což povede k navyšování veřejného dluhu. A rovnou ukázal na hlavního viníka. „Jestli si vláda a zejména paní Maláčová (ministryně práce a sociálních věcí, pozn. red.) myslí, že se pád životní úrovně může řešit tisknutím peněz a jejich sypáním z helikoptéry na ulici, tak tak se to řešit nedá. Vláda nám ale zatím jiné řešení nenabízí,“ řekl CNN Prima NEWS.

Podle bývalého prezidenta České republiky bylo zjevné, že už státní rozpočet na letošní rok byl postaven na optimistických číslech. „Už před covidem jsme věděli, že se rodí zhruba stomiliardový deficit. Teď to všechno narůstá, bude se to jenom násobit, zvětšovat, bude větší a větší, a i naše zadlužení bude větší a větší. Následky budeme nést jak my dnes žijící, tak bohužel i ti, kteří přijdou po nás,“ řekl Václav Klaus.

Jeden z nejvýraznějších polistopadových politiků je rovněž přesvědčen, že vládě by nanejvýše vyhovovalo, kdyby se Česko ocitlo v příštím roce v rozpočtovém provizoriu. „Rozpočtové provizorium mimochodem znamená, že platí schválený předcházející rozpočet. Znamenalo by to tedy, že v roce 2021 bude platit rozpočet roku 2020, tedy deficit 500 miliard korun. To by se vláda docela mohla zaradovat, takže kdo ví, jestli vláda neponouká ty či ony politické strany, aby ten rozpočet neschválily,“ myslí si Václav Klaus. Podotkl také, že vláda sice schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun, ale „není v něm započítáno tisíc a jedna věc“. Dá se tedy předpokládat, že hloubka deficitu státní kasy na rok 2021 není konečná.

Mládek: nejlíp jsem tvořil „přežranej“

Česká ekonomika podle něho padá a bude padat dál. „Jestli si někdo myslí, že je to pád malý a bez následků a důsledků, tak se tragicky mýlí,“ dodal. Klaus varoval, že zatímco dřívější předpovědi věštily návrat hospodářství na úroveň z letošního března do tří let, po vyhlášení nových vládních opatření si na to počkáme déle. „Druhý nouzový stav podle mě znamená, že úrovně roku 2019 dosáhneme až za pět let,“ doplnil.

Klaus rovněž odmítá volání současného prezidenta Miloše Zemana po co nejtvrdších protiepidemických opatřeních. Stejně tak nesouhlasí s jeho výroky na adresu umělců, kteří prý vždy vytvořili nejlepší díla, když hladověli. „K tomu jsem obdržel SMSku od Ivana Mládka, v které mi napsal: ‚Já jsem nejlépe vždycky tvořil, když jsem byl přežranej,‘“ doplnil někdejší český premiér a prezident Václav Klaus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají
Senát

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

reklama