reklama

Klaus: Jen Trikolóra a SPD se snaží o návrat k normálnímu životu

Bývalý prezident Václav Klaus považuje Piráty za levici, SPD a Trikolóra podle něj jako jediní chtějí návrat k normálnímu životu.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Exprezident Václav Klaus opět kritizuje českou vládu, která podle něj zdevastovala naši zemi a výrazně ohrozila svobodu a demokracii. Vydal tak Provolání nespokojených občanů České republiky s názvem Chceme normálně žít. Kromě kritiky úřadu premiéra Andreje Babiše (ANO) také vyzval politické strany, které sdílejí podobný pohled na situaci jako Klaus a jeho podporovatelé, aby v nadcházejících parlamentních volbách spojily síly.

reklama

Klaus vydal prohlášení poté, co prý od českých občanů, kteří sdílejí stejný názor jako on, obdržel tisíce dopisů, e-mailů, SMS zpráv a telefonátů. Za všechny se tak rozhodl vydat společné prohlášení. „Vyjadřujeme touto formou hlubokou nespokojenost s dnešním stavem a poměry v naší zemi. Ty byly zdevastovány katastrofální politikou vlády, která přinesla závažné ohrožení svobody a demokracie,“ vzkazuje exprezident skrze Institut Václava Klause.

K tématu

SPD a Trikolóra se snaží

Bývalá hlava státu zdůraznila, že i přes všechna opatření, která česká vláda učinila, se stále potýkáme s vysokým počtem mrtvých v souvislosti s nákazou koronavirem. „To nebylo nezbytné. Zničené zdraví a životy statisíců lidí, jejich dlouhodobá izolace a frustrace. Naše základní občanská práva a svobody byly dlouhodobě – a bojíme se, že trvale a nevratně – osekány a omezeny,“ pokračuje Klaus a zdůrazňuje podle něj katastrofální likvidaci podnikatelů a firem, narušení vzdělávání a rozvrácení veřejných financí.

Klaus dále naráží na to, že na české politické scéně není mnoho politických stran, které by měly stejný cíl jako on. „S výjimkou Trikolóry, SPD a několika jednotlivců nevidíme síly, které by se programově snažily prosazovat návrat k normálním poměrům, zdravému životu společnosti a svobodnému podnikání,“ uvedl.

Piráti jsou levicové radikální síly

Poprosil tak všechny strany, které sdílejí stejný názor, aby v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny spojily síly. „Vyzýváme všechny, kterým není lhostejný osud naší země, aby se pokusili domluvit a táhnout za jeden provaz,“ vzkazuje Klaus a apeluje zejména na to, aby ve volbách nepropadly hlasy. „Komu jde o dobrou věc, nemůže trvat na vlastní cestě a vlastní kandidátce. Volič má jen jeden hlas, zvažte proto, jak a s kým se spojit,“ dodává.

Zároveň prý bude podporovat ty, kteří svým programem a postoji již prokázali, že s radikální novou levicí nebudou kolaborovat. „S velkým znepokojením sledujeme na Západě probíhající nástup extrémní nové levice a její nepřátelství vůči svobodě a kapitalismu. Poslední průzkumy ukazují, že podobné radikální síly (v naší verzi zejména ve formě Pirátů) mohou po volbách uchopit moc i u nás,“ varuje Klaus.

Musí vzniknout strana, která se postaví Pirátům

Právě proti Pirátům se ohradil také v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Podle něj by v Česku měla vzniknout nová politická strana, která by se dokázala postavit té pod vedením Ivana Bartoše. Zároveň ale nevyloučil, že by se do čela takového subjektu sám postavil.

„Doufám, že nenechají stařičkého exprezidenta, aby se musel plést do parlamentní politiky. Ale kdyby nebylo zbytí, nezradil bych obrovský počet lidí, kteří mi píší a telefonují a myslí si, že je v tom nemohu nechat. Bylo by zradou, kdybych teď řekl, že v žádném případě ne,“ řekl neurčitě.

Bývalý prezident Václav Klaus považuje Piráty za levici, SPD a Trikolóra podle něj jako jediní chtějí návrat k normálnímu životu.
Bývalý prezident Václav Klaus považuje Piráty za levici, SPD a Trikolóra podle něj jako jediní chtějí návrat k normálnímu životu.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Dlouhodobý odpůrce, který už covid prodělal

Klaus patří mezi odpůrce české vlády a nařízených opatření proti šíření koronaviru dlouhodobě. Za své vystoupení v říjnu 2020 bez roušky před pražským Obecním domem dostal deset tisíc korun pokutu, v lednu se poté zúčastnil masivních demonstrací na Staroměstském náměstí. Svůj odpor proti vládním opatřením v minulosti považuje za jakousi formu občanské neposlušnosti.

Jenže onemocnění COVID-19 se bývalému prezidentovi nevyhnulo, průběh měl ale lehký a nařízenou karanténu ukončil na začátku března. „Musím se přiznat, že se cítím docela dobře. Nemoc měla velmi mírný průběh. Jeden den jsem měl teplotu 37,3 a jednou jsem měl 37,1 °C, jinak to mělo mírný průběh. V podstatě jsem něco takového očekával, nepropadl jsem panice. Doporučuji všem, aby se nenechali vylekat,“ sdělil Klaus v Partii.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Británie plně podporuje Česko. Londýn chystá nařízení usnadňující stíhání špionů
Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další
Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Další články
reklama
reklama