reklama

Klaus: Jen Trikolóra a SPD se snaží o návrat k normálnímu životu

Exprezident Václav Klaus opět kritizuje českou vládu, která podle něj zdevastovala naši zemi a výrazně ohrozila svobodu a demokracii. Vydal tak Provolání nespokojených občanů České republiky s názvem Chceme normálně žít. Kromě kritiky úřadu premiéra Andreje Babiše (ANO) také vyzval politické strany, které sdílejí podobný pohled na situaci jako Klaus a jeho podporovatelé, aby v nadcházejících parlamentních volbách spojily síly.

reklama

Klaus vydal prohlášení poté, co prý od českých občanů, kteří sdílejí stejný názor jako on, obdržel tisíce dopisů, e-mailů, SMS zpráv a telefonátů. Za všechny se tak rozhodl vydat společné prohlášení. „Vyjadřujeme touto formou hlubokou nespokojenost s dnešním stavem a poměry v naší zemi. Ty byly zdevastovány katastrofální politikou vlády, která přinesla závažné ohrožení svobody a demokracie,“ vzkazuje exprezident skrze Institut Václava Klause.

SPD a Trikolóra se snaží

Bývalá hlava státu zdůraznila, že i přes všechna opatření, která česká vláda učinila, se stále potýkáme s vysokým počtem mrtvých v souvislosti s nákazou koronavirem. „To nebylo nezbytné. Zničené zdraví a životy statisíců lidí, jejich dlouhodobá izolace a frustrace. Naše základní občanská práva a svobody byly dlouhodobě – a bojíme se, že trvale a nevratně – osekány a omezeny,“ pokračuje Klaus a zdůrazňuje podle něj katastrofální likvidaci podnikatelů a firem, narušení vzdělávání a rozvrácení veřejných financí.

Klaus dále naráží na to, že na české politické scéně není mnoho politických stran, které by měly stejný cíl jako on. „S výjimkou Trikolóry, SPD a několika jednotlivců nevidíme síly, které by se programově snažily prosazovat návrat k normálním poměrům, zdravému životu společnosti a svobodnému podnikání,“ uvedl.

Piráti jsou levicové radikální síly

Poprosil tak všechny strany, které sdílejí stejný názor, aby v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny spojily síly. „Vyzýváme všechny, kterým není lhostejný osud naší země, aby se pokusili domluvit a táhnout za jeden provaz,“ vzkazuje Klaus a apeluje zejména na to, aby ve volbách nepropadly hlasy. „Komu jde o dobrou věc, nemůže trvat na vlastní cestě a vlastní kandidátce. Volič má jen jeden hlas, zvažte proto, jak a s kým se spojit,“ dodává.

Zároveň prý bude podporovat ty, kteří svým programem a postoji již prokázali, že s radikální novou levicí nebudou kolaborovat. „S velkým znepokojením sledujeme na Západě probíhající nástup extrémní nové levice a její nepřátelství vůči svobodě a kapitalismu. Poslední průzkumy ukazují, že podobné radikální síly (v naší verzi zejména ve formě Pirátů) mohou po volbách uchopit moc i u nás,“ varuje Klaus.

Musí vzniknout strana, která se postaví Pirátům

Právě proti Pirátům se ohradil také v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Podle něj by v Česku měla vzniknout nová politická strana, která by se dokázala postavit té pod vedením Ivana Bartoše. Zároveň ale nevyloučil, že by se do čela takového subjektu sám postavil.

„Doufám, že nenechají stařičkého exprezidenta, aby se musel plést do parlamentní politiky. Ale kdyby nebylo zbytí, nezradil bych obrovský počet lidí, kteří mi píší a telefonují a myslí si, že je v tom nemohu nechat. Bylo by zradou, kdybych teď řekl, že v žádném případě ne,“ řekl neurčitě.

Dlouhodobý odpůrce, který už covid prodělal

Klaus patří mezi odpůrce české vlády a nařízených opatření proti šíření koronaviru dlouhodobě. Za své vystoupení v říjnu 2020 bez roušky před pražským Obecním domem dostal deset tisíc korun pokutu, v lednu se poté zúčastnil masivních demonstrací na Staroměstském náměstí. Svůj odpor proti vládním opatřením v minulosti považuje za jakousi formu občanské neposlušnosti.

Jenže onemocnění COVID-19 se bývalému prezidentovi nevyhnulo, průběh měl ale lehký a nařízenou karanténu ukončil na začátku března. „Musím se přiznat, že se cítím docela dobře. Nemoc měla velmi mírný průběh. Jeden den jsem měl teplotu 37,3 a jednou jsem měl 37,1 °C, jinak to mělo mírný průběh. V podstatě jsem něco takového očekával, nepropadl jsem panice. Doporučuji všem, aby se nenechali vylekat,“ sdělil Klaus v Partii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Vlhová se pustila do extrenéra: Ubližoval mi, byla jsem pro něj stroj a mohl mě zničit

Letos v březnu dotáhla slovenská lyžařka Petra Vlhová dílo do konce a dosáhla na velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. O tom, jak se holka ze sídliště dostala na sjezdařský vrchol, bude pojednávat její biografie, která vyjde v listopadu. V ní rodačka z Liptovského Mikuláše poodkrývá zajímavé detaily své kariéry včetně strastí, které si „užila“ s italským trenérem Liviem Magonim.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

reklama