Nic jsem neukradl, hájil se Babiš u soudu. Blažek se pustil do protestu Milionu chvilek

Expremiér Babiš dorazil k soudu, který bude projednávat kauzu Čapí hnízdo

V Praze u městského soudu začalo v pondělí projednávání případu, ve kterém je mezi obviněnými i expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten se měl dopustit dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Farmu se svými spolupracovníky měl dočasně vyčlenit z holdingu Agrofert, aby získala dotaci, na kterou by jinak neměla nárok. Společně s Babišem je obviněna také jeho poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová).

Odpůrci bývalého premiéra přistavili před budovu soudu pojízdnou zamřížovanou celu s Babišovým portrétem, vězeňskou matrací či toaletou. Zástupci spolku Milion chvilek varovali před tím, aby se Babiš stal prezidentem. Situaci, že zvažuje kandidaturu na Hrad, označila mluvčí spolku Hana Strašáková za bizarní.

Pojízdná „prezidentská kancelář“ bude podle Strašákové v následujících dnech k vidění v dalších českých městech. První zastávka bude před zámkem v Lánech, poté se zastaví mimo jiné před sídlem firmy Agrofert. Akci kritizoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Dnešní ,demonstrace‘ před soudem vypovídá málo o Andreji Babišovi, avšak mnohé o jejích organizátorech. I politik má právo na nerušené soudní řízení. Vážení soudci, suďte prosím podle zákonné, nikoli ,lidové‘ či internetové spravedlnosti,“ uvedl na Twitteru.

Babiš: Nic jsem neukradl

Babiš u soudu prohlásil, že obžaloba je nepravdivá, nereálná a nepodložená důkazy. „Žádný trestný čin jsem nespáchal, zásadně to odmítám. V té obžalobě je všechno špatně, pane předsedo, dokonce ani číslo popisné nesedí,“ zdůraznil směrem k soudci. „Věřím, že soud rozhodne ne pod tlakem, ale spravedlivě,“ poznamenal s tím, že právo na spravedlivý proces mu stejně jako ostatním zaručuje česká Ústava.

Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert.

„Výslovně vylučuji, že bych znal podmínky vyhlášené dotační výzvy a že bych věděl něco o problematice malého a středního podniku. O dotaci jsem se dověděl od paní Nagyové na sklonku 2007, a to velmi povrchně,“ řekl. Právě tehdejší místopředsedkyně firmy Čapí hnízdo a Babišova bývalá poradkyně Jana Nagyová usedla s předsedou opozičního hnutí ANO na lavici obžalovaných.

Babiš dále uvedl, že zatímco dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch je nezávislý, bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman – který se zasadil o pokračování stíhání – nezávislý nebyl. Politizaci případu vidí i v tom, že byl obviněn tři týdny před volbami. „Jednání policie bylo zcela účelové, aby mohli spříznění novináři křičet,“ poznamenal. Kauza podle něj ovlivnila minimálně dvoje parlamentní volby.

Nagyová obviněná z dotačního podvodu

Úspěšnou žádost o dotaci podala Nagyová v únoru 2008. „Nic nepravdivého jsem nikdy neuvedla, nic podstatného jsem nezamlčela. Vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že se celý tento případ dostal až k soudu,“ vypověděla 51letá žena, která v senátních volbách kandiduje za ANO v jihlavském obvodu.

Nagyová je obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Státní zástupce v obžalobě oběma navrhl tříleté podmínky a peněžité tresty – pro Babiše desetimilionový, pro Nagyovou půlmilionový.

Dění u soudu jsme sledovali on-line:

Tagy: