reklama

Kňažko: Slováci jsou v dodržování opatření disciplinovanější než Češi

Slovensko od pátku oficiálně řadí Českou republiku mezi rizikové země. Volně cestovat mohou pouze lidé s výjimkami, například zdravotníci, herci či studenti. Jiní musí při cestě na Slovensko předložit negativní test na koronavirus či nastoupit do karantény. Jak Slovensko přistupuje k pandemii koronaviru? A jaký je názor Slováků na opatření? Hostem pořadu Interview byl slovenský herec a bývalý politik Milan Kňažko.

reklama

„Myslím si, že my jsme byli disciplinovanější,“ srovnává dodržování opatření v obou zemích slovenský herec Milan Kňažko. Podle něj většina Slováků přijímá nařízení vlády Igora Matoviče ohledně nošení roušek či cestování do zahraničí s pochopením. Ti, kteří se k tomu staví negativně, pak podle Kňažka spíše jen zlehčují situaci. „Je řada konspiračních teorií, že je to chřipka, či že více lidí umře při autonehodách,“ řekl s tím, že tato vyjádření přichází i od lékařských autorit.

K tématu

On sám je pro nošení roušek ve veřejných prostorách. Venku by se roušky nosit nemusely, pokud tedy lidé dokáží udržet rozestupy. Nenošení roušek by každopádně tvrdě sankcionoval. „Je třeba začít s osvětou. Pokud to nefunguje, tak by potom měly přijít sankce,“ prohlásil Kňažko v pořadu Interview.

Opatření, ke kterým jednotlivé státy ve světě přistupují, považuje za nezbytné, přestože mohou narušit běžný život a svobodu občanů. „Myslím si, že tato nákaza vytváří mimořádnou situaci. Pokud v ní chceme obstát, tak musíme mít mimořádná opatření. Nemáme právo na to, abychom ohrozili zdraví jiných,“ uvedl bývalý politik, který v minulosti působil i jako ministr kultury či ministr zahraničí.

Nezlehčujme to ani nevyvolávejme paniku

Samotná opatření na hranicích, která Slovákům umožní vycestovat do ČR jen ve výjimečných případech, pro něj samotného nese jistá rizika. Coby herec působící v českých divadlech totiž spadá mezi výjimky, tudíž by měl do Čech i nadále jezdit. Nyní by jej měla čekat představení v Praze i Brně, mezitím by se však ještě měl vrátit domů do Bratislavy. Sám se možné nákazy nebojí. „Není třeba to zlehčovat, ale nemusíme ani vytvářet paniku. Je dobré být opatrný, ale v rozumné míře,“ uvedl slovenský herec v pořadu Interview.

Do výjimek spadají i Slováci, kteří pracují v českých zdravotnických zařízeních. To, že i nadále můžou do Čech dojíždět za prací bývalý politik kvituje. „Kdyby to slovenští politici zrušili, tak to naruší průběh některých zdravotnických zařízení v ČR a byl by to také zásah do životů Slováků,“ řekl Kňažko. Zároveň však dodal, že ti, co chtějí do Česka vyrazit jako turisti, by cestu měli zvážit.

Interview Petry Vintrové s Milanem Kňažkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Slovensko Igor Matovič Interview hranice koronavirus koronavirová opatření Pandemie koronaviru Milan Kňažko

Další hlavní zprávy

Stát z nás během dvou dnů udělal odběrová pracoviště. Zvykáme si, říká ředitel školy
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Sníh v Česku komplikuje dopravu. Oteplení přijde nejdříve o víkendu
reklama
reklama
Definitivní pravidla: Venku maximálně po dvojicích, na sportovišti 12 lidí s rozestupy

Vláda

Domácí zpravodajství

V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst počtu nakažených zpomaluje
Škromach: ČSSD má ve volbách potenciál 15 procent. Nesmíme jen brečet, jak je to těžké
Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Nové informace k brazilské mutaci v Česku: Na Děčínsku odhalili méně agresivní variantu
Další články
reklama
reklama