reklama

Kniha vadí politikům, Hamáčkovi nejvíc, říká Šlachta. Zproštění Nečasové nechápe

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta stál v roce 2013 za zásahem na Úřadě vlády, který měl za následek pád vlády Petra Nečase. O této kauze i dalších prožitcích v řadách policie napsal knihu, kvůli které je nyní prošetřován pro možný únik informací. Co říká na své vyšetřování? Kterým politikům vadí? A jak se staví k nynějšímu rozhodnutí v kauze Nagyová? Na tyto otázky Šlachta odpovídal v pořadu 360°.

reklama

Roberta Šlachtu nyní prošetřuje policie kvůli jeho knize nazvané Třicet let pod přísahou. „Nevím, zda (kniha) vadí policistům. Asi to vadí nejvíc politikům, zejména Pavlu Žáčkovi a Janu Hamáčkovi,“ řekl Šlachta. Zároveň zopakoval, že považuje za zvláštní, když je prověřován pro únik informací, přitom o jeho prošetřování promluví ministr vnitra Jan Hamáček. Ten totiž dle Šlachty nemá o jeho šetření nic vědět. Hamáček navíc odpovídal na interpelaci zmíněného poslance ODS Pavla Žáčka.

Bývalý elitní policista uznal, že se jeho kniha některým lidem – mírně řečeno – nelíbí. „Už jsem měl signály, že se se mnou lidi budou soudit,“ řekl Šlachta a doplnil, že Hamáček pouze pokračuje v nastolené cestě jednoho ze svých předchůdců, Milana Chovance (ČSSD). Ten totiž v roce 2016 zahájil reorganizaci policie, což mělo za následek mimo jiné sloučení ÚOOZ, který vedl Šlachta, s Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) do Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

K tématu

Knihu popisující zákulisí české policie by prý coby bývalý elitní policista zřejmě nevydal, kdyby reorganizace policie neproběhla. „Politici chtěli zlikvidovat něco fungujícího,“ prohlásil Šlachta.

V pořadu 360° se dotkl také čtvrtečního rozsudku Nejvyššího soudu ohledně kauzy Jany Nagyové, dnes Nečasové. Stíhání nynější manželky expremiéra Petra Nečase, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů, bylo soudem zastaveno. Šlachta v roce 2013 vedl zásah na Úřadě vlády, který kauzu odstartoval a vyústil v pád Nečasovy vlády.

„Já jsem za svou kariéru u policie a u celní správy nezažil tolik nestandardních rozhodnutí soudů, jako je u této kauzy,“ řekl Šlachta a dodal, že kdyby byl případ běžný, Nečasová už by byla dávno odsouzena.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Hokej

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

11. října se nejvyšší hokejová soutěž v České republice na základě vládních nařízení zastavila a stav „zmrazení“ měl trvat minimálně do 3. listopadu. I přes nepříznivé tuzemské koronavirové statistiky by se mohla extraliga znovu rozběhnout už příští týden. Podmínkou bude zrychlené testování, jak stojí ve zprávě směřované klubům, kterou přinesl web iSport.cz.

reklama
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama