
Vážná nehoda na Jihlavsku: Autobus se srazil s nákladním autem, pro zraněného letěl vrtulník
Hnutí ANO chce prosadit znovuzavedení Elektronické evidence tržeb (EET) pro všechny profese, bude pro to ale muset najít podporu. Ze stran, které nyní mají šanci na zisk poslaneckých křesel a mohou být koaličním partnerem ANO, žádná plošné zavedení nepodporuje. V programu ho nemá SPD. Stačilo! a Motoristé zase avizují, že pokud EET, tak s výjimkami. Souhlas tak v tuto chvíli zní jen ze SOCDEM.
Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě, která v sobotu spáchala sebevraždu, se místo konkrétních odpovědí na své otázky dočkala jen mlžení ze strany vyšetřovací komise. V pořadu 360˚ na CNN Prima NEWS to řekl senátor Robert Šlachta (Přísaha). Podle člena sněmovního výboru pro bezpečnost Petra Letochy (STAN) ale systém žádným způsobem nepochybil.
Zatímco lídři ANO i SOCDEM Andrej Babiš a Jana Maláčová na dotazy o společných jednáních odpovídají vyhýbavě nebo je dokonce popírají, místopředsedové stran vzájemnou komunikaci potvrzují. Karel Havlíček CNN Prima NEWS potvrdil, že neformální schůzky probíhají a řeší se, kdo bude kde kandidovat. Společná koalice v plánu není. Pokud by se ale nějaký úspěšný regionální politik ze strany takzvaně trhl, hnutí ANO zájem nepopírá. Jako již tradičně loví i známé osobnosti a podnikatele. SOCDEM by podle místopředsedy Jiřího Nedvěda chtěla mít jasno do měsíce. Kromě ANO jedná i s Přísahou Roberta Šlachty a Levicí.
Europoslanec za Motoristy Filip Turek nevyloučil svou kandidaturu do tuzemské Sněmovny, přestože svou práci v europarlamentu označil za důležitou. Mám několik stovek tisíc příznivců, někdo by to mohl vzít jako zradu, řekl Turek v nedělní Partii Terezie Tománkové. Pokud by o křeslo v dolní parlamentní komoře usiloval, kampani by se věnoval jen v omezené míře. „Byl jsem nominován do Evropského parlamentu. Dokud tam budu mít mandát, chci odvádět svou práci na tisíc procent,“ prohlásil.
Debata o zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas se ze Sněmovny, která novelu schválila, přesunula do Senátu. Zatímco opoziční senátoři vesměs zásah do peněženek daňových poplatníků nepodporují, zástupci vládních stran, až na výjimky, hodlají navýšení poplatků podpořit. A to i navzdory skutečnosti, že jeden z nejhlasitějších podporovatelů mediální novely, místopředseda vládního hnutí STAN Jan Lacina, obchoduje jak s Českou televizí, tak s rozhlasem.
V posledních dnech ve veřejném prostoru silně rezonuje výrok šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové o premiérovi Petru Fialovi (ODS), kterého někdejší ministryně financí označila za „parchanta“. Schillerová nyní za tuto urážku čelí ostré kritice. Za poslední roky však nejde zrovna o vzácný případ, kdy český politik volil urážlivá či vulgární slova. Mezi specialisty v tomto ohledu patří předseda ANO Andrej Babiš, starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), exprezident Miloš Zeman a další politici napříč spektrem.
Jak Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) nakládají s financemi, které získávají formou koncesionářských poplatků? A je doopravdy potřeba je navyšovat? Na to se ptají senátoři nejen z opozičního hnutí ANO. Sporná mediální novela ve středu dorazila ze Sněmovny do Senátu. Ten má 30 dní na to, aby ji schválil, nebo zamítl.
SPD nabízí svá místa na kandidátkách do sněmovních voleb hned několika neparlamentním subjektům. Mezi ně patří Svobodní, Trikolora, strana PRO i Přísaha, která po rozchodu s Motoristy hledá nového strategického partnera. „Jsme velmi žádaná nevěsta,“ komentoval pro CNN Prima NEWS senátor Robert Šlachta. Jeho hnutí nadále vyjednává i se sociálními demokraty. SPD se obává propadlých hlasů, proto se nyní snaží naplno využít své dominantní postavení v řadách protestních uskupení.
Senátem prošel veterinární zákon, jehož součástí je i uzákonění rituální porážky na českých jatkách. Senátor Václav Láska pro CNN Prima NEWS vyjádřil obavu, že zvíře může při omráčení elektřinou trpět. Senátor Starostů Petr Štěpánek se však při jednání v horní komoře Parlamentu zákonu zastal s tím, že jde o humánnější přístup než doposud. Podobně to vidí i senátor Ondřej Lochman (STAN), který argumentoval tím, že zvířata nebudou muset trpět během převozu do vzdálených zemí, kde tento způsob porážky vyžadují.
Občan by měl mít právo volby, na co se chce dívat a za co platit, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Přísahy Robert Šlachta. Ocenil severský model, kde rozhlas a televizi financuje stát.
Politický pád sociálních demokratů v posledních letech připomíná antickou tragédii. Za pomyslné katastrofické rozuzlení lze považovat krach jednání s hnutím Stačilo!, což je úspěšný kamuflující projekt KSČM. Jaký je závěr? Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová touhou domluvit se s komunisty nenávratně potřísnila svou stranu rudou barvou. A nakonec úplně zbytečně. SOCDEM má totiž bez účasti na kandidátce Stačilo! jen teoretické šance, že se na podzim vrátí do Sněmovny. Zachrání Maláčovou Andrej Babiš? Popřípadě Robert Šlachta?
Hnutí SPD bude ve sněmovních volbách kandidovat samostatně. Zároveň ale jedná s nejrůznějšími mimoparlamentními subjekty, kterým by mohlo nabídnout místa na kandidátce. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to potvrdil předseda SPD Tomio Okamura, který se již dvakrát setkal se zástupci Přísahy. Je ale otázkou, jak by se na kandidátku ve formě „SPD s podporou Přísahy“ díval Robert Šlachta. Pokračují také jednání mezi ministrem zahraničí Janem Lipavským a TOP 09.