Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
Jana Nečasová
Výpis příspěvků ke štítku „Jana Nečasová“
Nečas neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Stal se vůbec prvním odsouzeným expremiérem
Někdejší premiér Petr Nečas (ODS) neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, uvedla v pondělí večer Česká televize (ČT). Za křivou výpověď v kauze zneužití Vojenského zpravodajství Nečasovi odvolací soud loni v květnu potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest ve výši 100 000 korun. Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným bývalým premiérem České republiky v trestní kauze.
KOMENTÁŘ: Fialův komoří Lang, Rakušanův astrolog aneb Kdo nám vlastně vládne?
Komoří Lang dává císaři Rudolfovi II. podepisovat jakési listiny, protože má císař zrovna namočené pero. Podvodník magistr Kelley obelhává panovníka slibem, že mu oživí Golema, a dvorní astrolog veličenstvu radí kupovat obzvláště vypečené rohlíčky z místní pekárny, od které dostává provize. Když na tyhle scény rok co rok koukáme ve filmu Císařův pekař, je to velká legrace. Jakmile si však uvědomíme, že stávající česká politika vlastně funguje dost podobně, je humor ten tam a jde do tuhého.
Nagyová mlčením 10 let trpěla, řekl Klíma. Popsal neschopnost Nečase odrazit ženské zbraně
Ve vztahu Petra Nečase a Jany Nagyové, nyní Nečasové, se střetla velmi ambiciózní žena a muž, který je schopný vystupovat v politickém prostředí, ale neumí pracovat se ženskými zbraněmi. Tak na kauzu spojenou s pádem vlády v roce 2013 vzpomínal investigativní novinář Josef Klíma ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS. Ohledně Nečasové také připomněl, že přes deset let neměla možnost se k celé aféře vyjádřit. Až po vychladnutí emocí konečně jemu svolila k rozhovoru.
Jen kabelky? Šlachta kvůli průtahům Nagygate vystartoval proti „novinářským zmetkům“ i justici
Za deset let kauzy Jany Nagyové a Petra Nečase jsem mluvil otevřeně, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý elitní policista Robert Šlachta (Přísaha). Zároveň ale podotkl, že novináři, kteří kauzu bagatelizují, jsou pro něj zmetci. Policie podle něj při zásahu odvedla dobrou práci. Za 30 let své praxe prý ale nezažil tolik divných rozhodnutí soudu.
Unikátní svědectví policistů i Nečasové: Jak fungoval byznys s mocí a zákulisí razie na vládě
Před deseti lety, 13. června 2013, vybuchla informační bomba, která trvale změnila podobu české politiky. Elitní policisté tehdy spustili obří akci, jejíž součástí bylo zatýkání na Úřadu vlády a jež vyústila v pád kabinetu Petra Nečase. Hlavní aktéři – vyšetřovatelé i někdejší šéfka premiérovy kanceláře Jana Nagyová, dnes Nečasová – teď promlouvají v dokumentu reportéra Josefa Klímy pro CNN Prima NEWS.
PŘEHLEDNĚ o případu Nagyová: O co jde v nejvýbušnější kauze po listopadu 1989
Nagygate, převrat, monstrakce, případ kabelek, který shodil Nečasovu vládu. Policejní zásah na Úřadu vlády, který se odehrál přesně před deseti lety, 13. června 2013, bývá někdy zjednodušován. O co v něm šlo především a jak to s jeho aktéry dopadlo? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný popis celého spletitého případu.
Razie na vládě byla puč. Policejní zásah byl tehdy absolutně neadekvátní, tvrdí experti
Razie, k níž došlo před deseti lety na vládě, byla puč. Zdůraznil to ve vysílání CNN Prima NEWS politický komentátor Martin Schmarcz. Dodal, že tehdejší okolnosti by stačily k odvolání premiéra Nečase obvyklou cestou, vládní většina však „byla odstavena“. Poté začal vládnout kabinet, který se nezodpovídal Parlamentu, ale tehdejšímu prezidentovi Miloši Zemanovi. Komentátor Jindřich Šídlo se proti výrazu puč důrazně ohradil. Nicméně souhlasil, že tehdejší zásah byl „absolutně neadekvátní“.
Soud uznal expremiéra Nečase, jeho ženu a Bočka vinnými v kauze trafik pro poslance ODS
Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), jeho manželku Janu (dříve Nagyovou) i spoluobžalovaného bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka vinnými v kauze takzvaných trafik pro poslance ODS. Všichni dostali podmíněné a peněžité tresty. Za podplacení jim hrozilo až šestileté vězení.
První odsouzený premiér v trestní kauze. Nečas dostal za křivé svědectví podmínku s pokutou
Bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS) dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky Jany (dříve Nagyové). Ve čtvrtek se na tom shodl odvolací soudní senát, který Nečasovi potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun. Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze. Lživě vypovídal v případu zneužití Vojenského zpravodajství, jenž v roce 2013 přispěl k pádu jeho vlády. Nečas trvá na tom, že hovořil pravdu.
Podmínka a pokuta 100 tisíc. Nečas už zná verdikt soudu kvůli lhaní ve prospěch manželky
Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil soud ve středu bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS) roční podmínku a peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun. Verdikt není pravomocný, Nečas vinu odmítá. Trvá na tom, že v kauze zneužití Vojenského zpravodajství mluvil pravdu. Uvedl, že požádal šéfku svého kabinetu Nagyovou, aby mu zprostředkovala pomoc zpravodajců, protože cítil obavu o své bezpečí. Justice ale už dříve uzavřela, že iniciátorkou sledování byla výlučně Nagyová, která chtěla získané informace zneužít k osobnímu prospěchu.
Abolici v kauze svých spolupracovníků jsem nežádal. Zeman okomentoval tvrzení Fialy
Prezident Miloš Zeman uvedl, že nežádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice, která by zastavila trestní stíhání ve dvou kauzách týkajících se Zemanových nejbližších spolupracovníků. Řekl to v sobotním rozhovoru s internetovou televizí XTV. Deník N nicméně v pátek napsal, že Zemanovi šlo v případech skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad o to, aby se trestní stíhání vůbec nezahajovalo.
Šlachta ke kauze Nečasové: Máme dvě spravedlnosti. Pro politiky, další pro obyčejné lidi
Milost pro Janu Nečasovou nazval Robert Šlachta (Přísaha) prasárnou a pošlapáním spravedlnosti. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS doplnil, že vzhledem ke kauze musí mít občané pocit, že v Česku existují dvě spravedlnosti – jedna pro obyčejné občany a další pro lidi „nahoře“ kolem politiků.