reklama

Knížák: Covidová kampaň rozdělila společnost. Budeme se z toho vzpamatovávat desítky let

Umělec Milan Knížák se v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS neshodl s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem na tom, jak tvrdá proticovidová opatření by měla vláda vyhlašovat. Knížák v tomto ohledu apeloval na osobní svobodu. Podle Kubka je ale nedílnou součásti osobní svobody také společenská odpovědnost.

reklama

Milan Knížák ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že už během covidu prakticky přestal sledovat veškeré zprávy. „Už mi připadá, že je to trapné. Nesnáším společnost, která rozkazuje. Nařizovat někomu něco, co ten člověk sám nechce, je špatné. Vláda má vysvětlovat, nejsme armáda. I kdyby byl rozkaz sebekvalitnější, nemáme na to právo,“ řekl.

Podle Milana Kubka se ale lidé z covidové pandemie nedostanou, dokud nebude proočkována dostatečná část populace. Dokud se tak nestane, je podle něj důležité dodržovat vládní nařízení.

„Naším společným zájmem je, aby se epidemie dostala pod kontrolu a abychom mohli opět normálně žít. Čím víc opatření budeme porušovat, tím déle epidemie bude trvat. Někteří hospodští jsou sami proti sobě,“ uvedl Kubek. Knížák je ale přesvědčen, že proticovidové restrikce společnosti ublížily ještě víc než samotný vir.

„Mimocovidvá škoda na společnosti je daleko horší než ta covidová. Ano, koronavirus je hrozba. Ale jak se rozdělila společnost? Jaké jsou následky u studentů a dětí? To jsou daleko větší škody než jedna nebezpečná nemoc. Několik desítek let se z covidové kampaně budeme vzpamatovávat,“ řekl. Kubek ale poté Knížákovi naznačil, že problém samotné nemoci až moc zlehčuje.

„Máme tu epidemii postihující celý svět. Takže je to pandemie. Ty tisíce mrtvých i jejich pozůstalí si zaslouží úctu. Je to největší katastrofa, která nás postihla v novodobé historii,“ reagoval. Následně se oba hosté neshodli na tom, co vlastně znamená pojem svoboda.

„Stát je svobodný tehdy, když jsou svobodní jeho občané. Bohatý je tak, jak jsou bohatí jeho občané,“ argumentoval Knížák. Podle Kubka ale známý výtvarník ve svém pohledu opomíjí důležitou součást svobody, což je společenská odpovědnost.

Tagy:
zdravotnictví kampaň kultura svoboda Milan Kubek vláda koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru koronavirová opatření společenská odpovědnost Co Čech, to politik! Milan Knížák

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama