reklama

Koho do čela Pirátů? Volil bych mezi Bartošem a Wagenknechtem, říká právník Dostál

Ve volbě předsedy Pirátské strany se právník Ondřej Dostál bude rozhodovat mezi dosavadním šéfem Ivanem Bartošem a senátorem Lukášem Wagenknechtem. Sdělil to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Coby podporovatel účasti Pirátů ve vládě naznačil, že by se mu naopak nelíbil směr, který nastínila Jana Michailidu – další adeptka na předsednické křeslo. Podotkl, že kdyby se výrazně změnila pirátská politika, musel by rovněž přehodnotit své členství.

reklama

Ačkoliv je Dostál jen řadovým členem a neplánuje se nijak výrazněji podílet na vnitrostranické politice, volbu nového předsedy si ujít nenechá. Na této rovině se bude rozhodovat mezi dvěma kandidáty. „Určitě podpořím někoho, kdo je už veřejnosti známý a kdo má nastřílené góly – což je Ivan Bartoš a Lukáš Wagenknecht,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

O post v čele Pirátů usiluje i Jana Michailidu, která se v minulosti stavěla jak proti předvolebnímu spojení strany s hnutím STAN, tak proti účasti ve vládě. Dostál nicméně naznačil, že tomuto směřování příliš nefandí. „Obávám se, že by důsledkem výměny v tomto smyslu byl dříve či později rozchod s hnutím STAN, ale patrně i rozchod Pirátů se současnou pětikoaliční vládou,“ podotkl v pořadu K věci.

Třebaže sám měl s Bartošem menší neshody, nemyslí si, že by jakkoliv bránily v tom, aby dosavadního šéfa Pirátů na sjezdu podpořil svým hlasem.

„Ivan má těžkou roli udržet stranu pohromadě s tím širokým spektrem názorů, které se tam vyskytly. To, že štěknu na tu či onu stranu, není něco, co by mě odradilo, abych mu ten hlas dal,“ upřesnil Dostál.

Pochválil také Wagenknechta, kterého zná již delší dobu. „Byl zkušeným auditorem, pouštěl se před lety do velmi náročných témat a zvládl je. Stejně tak podepsal i stížnost proti vyhlášce proti povinnému očkování, čehož si vážím, a minulý rok se zastal diskriminovaných příslušníků maloobchodu v jiné důležité stížnosti. Čili Lukáš dělá konzistentně dobrou práci, takže si ho umím představit jako lídra,“ ohodnotil svého druhého preferovaného kandidáta do čela strany.

Zrušení členství? Pokud by se změnila pirátská politika

Coby podporovatel účasti Pirátu ve vládě si rovněž nedokáže představit, že by po případné výměně předsedů došlo i k odchodu strany z pětikoaličního kabinetu. Pokud by se pirátská politika posunula výrazně jinam, musel by dle svých slov logicky přehodnotit své členství. To ale není z jeho pozice prý tak zásadní.

„Pro někoho, kdo je činný jako právník a zabývá se organizací zdravotnictví, není tolik podstatná stranická příslušnost jako spíše to, co se ve zdravotnictví reálně dělá,“ pokračoval Dostál na CNN Prima NEWS.

Na sjezdu by chtěl jednak vidět, kterým směrem se chce strana ubírat, jednak tam také otevřít několik témat k diskusi, jako je otázka transparentnosti dat nebo „říkání nepříjemných pravd“, což se týká především koronaviru. Jelikož se ale sjezd koná on-line, obává se, že na ně nakonec nedojde vůbec řada.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční
Domácí

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

 • Aktualizováno
 • Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

  Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

  Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

  Aktualizováno

  Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

  Aktualizováno

  Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

  Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

  Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

  reklama