Putina je třeba odstranit. Jednejme s těmi, kdo zabijáky přesvědčí, vyzývá Kolář

Bývalý velvyslanec Petr Kolář uvedl, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem všichni mluví, protože se ho bojí. Osobně by však rozhovory ukončil. „Teď bych se s ním vůbec nebavil. Bavme se s těmi, kteří jsou připraveni nám pomoci ho odstranit. Nevěřím tomu, že by například oligarchové nedokázali dát dohromady takové peníze, které by přesvědčily některé zabijáky, aby to šli zkusit,“ prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že ani jednání Emmanuela Macrona s Putinem nemá smysl. „Je to potrava, kterou Putin uspokojuje své ego. Ukazuje světu, že se mu podařilo to, co chtěl – být prezidentem mocnosti, kterou svět respektuje. Má mentalitu běžného Rusa, tedy: abych si vás mohl vážit, musím se vás bát,“ vysvětlit.

Doplnil, že nyní s ruským prezidentem všichni mluví, protože se ho bojí. „Máme pocit, že je to Evropan, se kterým je možné se domluvit. Jenže vstřícnost a nabízení otevřené ruky k jednání místo pěsti si nemohou Rusové, a Putin zvlášť, vyložit jinak než naši slabost,“ zdůraznil. Proto by s Putinem rozhovory ukončil.

„Teď bych se s ním vůbec nebavil. Mluvme s lidmi, kteří jsou připraveni nám pomoci ho odstranit. Nyní by měly jít jednoznačné vzkazy do ruské společnosti, nejen mezi oligarchy. Ti však mají peníze, aby mohli uplatit kde koho. Rusko je zkorumpovaná kleptografická země, kde peníze hrají obrovskou roli,“ uvedl.

Kolář proto nevěří, že by za peníze někdo ruskou hlavu státu neodstranil. „Nevěřím, že by nedokázali dát dohromady takové peníze, které by přesvědčily některé zabijáky, aby to šli zkusit. Je to těžké, Putin je v izolaci, ale má své okolí. To jsou lidé, kteří podle mě nejsou úplně šílení,“ pokračoval s tím, že tito lidé nemusí kroky ruského prezidenta schvalovat.

„Nabídněme jim beztrestnost, peníze. Nabídněme, že jim zařídíme krásnou farmu a doživotní bydlení někde v Kostarice,“ radil. A kdo by měl s tímto návrhem za Rusy jít? „Kontakt zde je a probíhá. Máme zpravodajské služby, své lidi na jejich straně a naopak,“ vysvětlil Kolář.

Tagy: