Putin se regulérně zbláznil. Je izolovaný a iracionální, má jasno Kolář z TOP 09

Obávám se, že ruský prezident Vladimir Putin je izolován od světa. „Podle mě se regulérně zbláznil,“ řekl k válce na Ukrajině v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Válečný veterán a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) také rozebral novou možnost českých dobrovolníků odjet bojovat na Ukrajinu.

Podle bývalého velvyslance a člena sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Bašty (SPD), který byl též hostem pořadu, ruská invaze na Ukrajinu zaskočila všechny, včetně samotných Rusů. „Když jsem se s nimi bavil, jsou v situaci, jako kdybychom zaútočili na Slovensko. Vztahy jsou tam hluboké. Většina Rusů stejně jako zbytek Evropy nevěřila, že k invazi dojde,“ popsal.

Rusko a Ukrajina se dohodly na humanitárních koridorech s možným dočasným příměřím v jejich okolí pro odchod civilního obyvatelstva. „Jsem rád, že se slovo příměří ve slovníku Rusů objevilo. Asi sankce a postup EU a celého světa začínají trochu fungovat. Nemůžou si být jistí tím, co udělá NATO. Rusům se to také přestává líbit – nemají kam vycestovat, jsou ode všeho odstřiženi. Bere se jim jejich standard,“ uvedl Růžička.

Putin se regulérně zbláznil

„Rusko říká, že chce jednat, ale nechce. Chce na Ukrajinu uvalit svůj diktát. Jestli myslí nabídky k rozhovorům vážně, musí přestat na Ukrajinu útočit, stáhnout své jednotky a sednout si k jednacímu stolu. Obávám se, že Vladimir Putin je izolován od světa, nikdo neví, co se mu honí v hlavě. Podle mě se regulérně zbláznil. Jeho chování je naprosto iracionální,“ má jasno Kolář.

Kolář se domnívá, že se Rusko vmanévrovalo do pozice, která je složitá a pro zbytek světa naprosto nesrozumitelná. „Pro Rusy je z mého pohledu invaze naprosté fiasko. Mysleli si, že budou mít za tři dny hotovo. Muselo je to zaskočit,“ pravil Kolář.

„Rusové byli skutečně zahnáni do kouta. Kdyby mohli, začali by úplně od začátku, protože se jim to vůbec nepovedlo. Nevycházím jenom z toho, co prezentují média. Máme i jiné informace. Všichni se nad tím podivují. Nikdo nechápe, co se děje. Vidíme, že Rusko nasadilo auta z 80. let a nováčky základní služby, kteří nejsou pořádně vycvičeni. A dopadá to takhle,“ pronesl Růžička.

Češi jako dobrovolní bojovníci

Během rozhovoru také padla otázka ohledně umístění amerického radaru v Brdech. Od tohoto plánu se nakonec upustilo. „Kdyby tu radar byl, někdo by řekl, že jsme první na řadě, koho ruský preventivní útok trefí. Další by říkali, že nás chrání,“ konstatoval Kolář.

„Jestliže Vladimir Putin rozmístí své jaderné rakety v Bělorusku, myslím, že dojde k eskalaci na diplomatickém poli. Možná se tím bude snažit o nějaké rozuzlení ohledně situace na Ukrajině,“ uvažoval Kolář. „Nedivil bych se, kdyby se Vladimir Putin uchýlil k jaderným zbraním. Jeho slova bych nebral na lehkou váhu,“ varoval Kolář.

Čechům, kteří půjdou bojovat za Ukrajinu, stát garantuje beztrestnost abolicí. Ve čtvrtek se na tom shodli premiér Petr Fiala (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. „Je potřeba si uvědomit, že Ukrajina nyní bojuje za celou Evropu. Ve chvíli, kdy padne, kdo ví, jaký bude další krok, kde se Vladimir Putin a jeho mašinérie zastaví. Z mého pohledu je velmi dobře, že evropské státy dovolují dobrovolníkům z řad občanů se do bojů zapojit,“ sdělil Kolář.

„Pokud tam člověk chce jít a má alespoň základní výcvik, dobře. Nevím, jak je ošetřeno, aby tam nešel amatér, který nikdy v ruce nedržel zbraň. Dvakrát jsem byl v Iráku a vím, co to je být nasazení ve válečné operaci, ale bál bych se spolupracovat s člověkem, který nikde nebyl a nemá žádný výcvik. Já bych třeba s takovým člověkem do takové akce nešel,“ upozornil Růžička.

Tagy: