Kolegové se nepřekvapují, vzkázal Polčák Rakušanovi. Další kandidaturu do EP teprve zváží

Kolegové se nepřekvapují, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Reagoval tak na slova ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana, který ve čtvrtek ve Sněmovně prohlásil, že kvůli kauze Vrbětice Polčáka nepodpoří, kdyby v roce 2024 znovu kandidoval do Evropského parlamentu. Europoslanec však dodal, že není jisté, zda vůbec bude mandát obhajovat.

Šéf STAN Rakušan ve Sněmovně řekl, že vás nepodpoří v případné obhajobě mandátu europoslance. Co na to říkáte?
S panem předsedou jsem o tom nehovořil. Mandát europoslance mám vykonávat ještě dva roky, doba do voleb je ještě příliš dlouhá. Věřím, že budu mít možnost se očistit, že jsem poskytoval standardní právní služby a že tyto služby by měly pokračovat, že se nejedná o žádnou provizi ze zákona. Poskytuji plnou součinnost advokátní komoře, aby prošetřila, jestli se jednalo o střet zájmů. To je teď jediná autorita, která může vydat stanovisko.

Budete tedy s vaším stranickým předsedou o jeho slovech ještě mluvit?
Určitě. Není to tak, že bych mu měl cokoliv za zlé, ale myslím, že kolegové se nepřekvapují, a budu chtít znát jeho stanovisko. Ale není to tak, že bych teď hned někam volal a běžel a dožadoval se toho. Čas na to ještě nastane.

Měl vám Rakušan říct, že vás znovu nepodpoří, než to prohlásil ve Sněmovně?
Chápu, že je velmi zaneprázdněn.

To znamená?
Myslím, že tuto věc jsme si samozřejmě mohli říct.

Uvažoval jste vůbec o tom, že byste za dva roky znovu kandidoval do europarlamentu?
Teď je můj úkol očistit své jméno jako advokáta. Soustředím se na práci v EP a jestli bych chtěl pokračovat nebo ne, se rozhodnu až v době příhodné, to znamená na hranici dvou let.

Takže je možné, že mandát obhajovat nebudete?
Já teď opravdu nevím. Sám jsem ještě před touto aférou uvažoval o tom, jestli budu kandidovat nebo ne, a neměl jsem v tom jasno. V europarlamentu jsem již osmý rok a přeci jen po osmi letech se člověk už cítí okoralý. Měl jsem i nějaké zdravotní problémy.

Mám dva roky, abych o tom popřemýšlel a rozhodl se. Ale určitě se nebudu rozhodovat pod dojmem kauzy, která je podle mého názoru překreslená a naprosto jednoznačně proti písemným listinám, které ukazují, jaké právní služby jsme měli spolu s kolegy poskytovat.

Kdybyste se nakonec rozhodl kandidovat, hodila by se vám podpora předsedy hnutí, nemyslíte?
Uvidíme. Během dvou let proběhne i náš volební sněm. Nikdo nevíme, kdo bude zvolen na jakou funkci.

Voliči mohou být znejistění. I proto musím udělat vše, abych očistil své jméno.

Ve čtvrtek se kvůli vaší kauze na sešla Sněmovna. Co říkáte na to, že opoziční poslanci kvůli vám svolali mimořádnou schůzi?
To je využití práva opozice. Pokud vím, už se to ve Sněmovně probíralo třikrát. Udělal jsem všechny nadstandardní úkony, které jsem mohl udělat. Vzdal jsem se své odměny, která byla naprosto malá a jiná, než uváděly Seznam Zprávy, vzdali se jí i moji kolegové.

Opozice čas mé kauze věnovala už poněkolikáté, ale je to jen snaha zakrýt její vlastní problémy. Hnutí ANO má trestně stíhaného předsedu a šéfka jejich poslaneckého klubu Schillerová je vyšetřovaná pro využití státních prostředků. U mě se vůbec o žádnou trestní záležitost nejedná.

Šéf SPD Okamura vás vyzývá, abyste rezignoval z postu europoslance. Uvažoval jste nad tím?
To nepřipadá v úvahu, protože jsem nic neporušil. Stanoviska pana Okamury, který byl vyšetřován policií, pro mě nejsou relevantní.

Vzdal jste se postu místopředsedy hnutí i odměny za odvedenou práci. Máte tedy pocit, že jste si popel na hlavu nasypal dostatečně?
Popel na hlavu jsem si vůbec nenasypal, pro mě bylo podstatné nepoškozovat touto uměle vytvořenou kauzou hnutí STAN, a proto jsem se odměny vzdal. Trvám na tom, že jsem postupoval jako advokát a podle všech předpisů.

Ještě před vámi hnutí STAN řešilo další kauzy vašich stranických kolegů. Například Jan Farský odjel na stáž do USA a chtěl zůstat poslancem, Věslav Michalik se nestal ministrem kvůli pochybnému podnikání na Kypru. Poškodí tyto aféry výsledky Starostů a nezávislých v podzimních komunálních a senátních volbách?
Myslím, že ne. Naše hnutí je středové, má velmi dobrý program, stojí na kvalitních osobnostech z regionů, a voliči to vědí. A já se budu snažit do voleb očistit, abych prokázal, že jsem skutečně nic neporušil. Doufám, že se do voleb lidé dozvědí, že jsem nebyl ten, kdo by si vzal jakoukoliv provizi ze zákona.

Přesto všichni vystupujete za jedno hnutí. Někteří lidé, kteří tápou, koho budou volit, by vám „škraloupy“ nemuseli zapomenout.
Mohou být znejistění. Ale práce, která nás čeká, a výstupy naší vlády, která odvádí velmi dobrou práci, je snad přesvědčí, a tyto kauzy snad nebudou mít vliv na rozhodování voličů v září. I proto musím udělat vše, abych očistil své jméno. Vím, co mám dělat.

Tagy: