reklama

KOMENTÁŘ: Austrálie předvedla cirkus. Djokovič teď vyhrál, ale dlouhodobě bude poraženým

U lidí, kteří se nehrnou do očkování po hlavě, se tenista Novak Djokovič stal šampionem šampionů. „Hrdina, který chtěl zůstat svobodný a nepodlehl tlaku.“ U těch s kladným vztahem k vakcinaci pohořel. „Na kurtu skvělý hráč, ale mimo něj totální ignorant.“ Ve vyvolání obdivu, či naopak posílení nenávisti vůči hvězdnému Srbovi sehrála kardinální roli Austrálie a její totální chaos.

reklama

Novak Djokovič bude hrát Australian Open. Tak to po několika šílených dnech vypadá poté, co soud zvrátil rozhodnutí vlády. I když do hry ještě může vstoupit australský ministr pro imigraci a tenistovi obnovené vízum znovu zrušit.

Objektivně je třeba říct, že Djokovič splnil to, co po něm pořadatel (Tennis Australia) prvního grandslamu sezony chtěl.

Jsi neočkovaný a chceš u nás v Melbourne letos vyhrát 10. titul? Dostaneš výjimku, pokud jsi za posledních šest měsíců prodělal COVID-19, stanovili podmínku organizátoři.

Ano, pozitivní test jsem měl 16. prosince 2021, odvětil Djokovič. Hurá do Austrálie.

Tenista nasedl do letadla a přistál v Melbourne, kde byl svědkem absolutní disharmonie mezi australskými úřady a tamním tenisovým svazem. U pasové kontroly se uprostřed noci od imigračních úředníků dozvěděl, že udělená výjimka nestačí. Nejsi vakcinovaný, budou ti zrušena víza, budeš deportován. Nakonec zamířil do karanténního hotelu.

Austrálie se snaží brzdit pandemii opravdu tvrdými lockdowny a obyvatelé si berou tamní striktní přístup k srdci. Vždyť přes 90 procent populace nad 16 let je naočkováno. I proto nastala bouře ve chvíli, kdy se „běžní lidé“ dozvěděli, že „uzamčený“ stát navštíví celebrita s veřejně známým odmítavým postojem k vakcinaci. A když slyšeli, že Djokovič přišel o víza, měli škodolibou radost.

Djokovič se rozhodně neměl dostat do situace, kdy mu jedni Australané budou tvrdit „můžeš přijet“, aby mu druzí vmetli do obličeje „mazej pryč“. Zavání to cirkusem a chaosem, který vůbec nekoresponduje s tím, jak pragmaticky se zatím v zemi koronavirová šlamastyka řešila.

Když tenista cestoval k „protinožcům“, byl si jistý, že nedělá nic špatně. „Byl jsem přesvědčený, že jsem splnil všechna nařízení pro vstup do Austrálie. Nerozuměl jsem tomu, co se děje. Nechápal jsem, proč zvažují zrušení mého víza,“ vrátil se Djokovič u soudu k nočnímu setkání s úředníkem na letišti.

Tomuto údivu se nelze divit. Ale zároveň by měl Djokovič pochopit, že pokud bude pokračovat v odmítání očkování, může podobných nepříjemných zkušeností přibývat. A účastí na turnajích naopak ubývat. Trend je jasně daný. Vakcinace coby doklad bezinfekčnosti je čím dál více žádaná. Pokud by se měl pouze válet doma v Srbsku, není důvod, aby měnil své přesvědčení.

Ale je součástí globálního sportu, ve kterém se profesionálové pomalu každý týden nachází na jiném místě planety. Samozřejmě, jiná země jiná pravidla. Ale zrovna vrcholovým sportovcům – neustálým cestovatelům – hrozí, že bez očkování si brzy pomalu nikde neškrtnou.

V tuto chvíli zřejmě Djokovič vyhrál, ale v dlouhodobém měřítku bude spíše poraženým. Je jasné, že pokud od 17. ledna nastoupí na kurty v Melbourne, čeká na něj peklo. Australským fanouškům – i tamním lidem, kteří pouze zaregistrovali kauzu – přijde jeho vniknutí do země s kusem papíru ukazujícím, že nedávno prodělal covid, jako drzost. A nevoli nebudou skrývat.

Troufnu si říct, že i v jiných zemích – zvláště tam, kde se lidé ve velkém očkují – Djokovičovo renomé v posledních dnech značně utrpělo. Byť, jak jsem výše napsal, dost tomu napomohl nesoulad státu a pořadatelů Australian Open. Vzhledem k tomu, že 34letý chlapík byl pro svoji často prudkou povahu na kurtu u nemalé části tenisových příznivců neoblíbený už dříve, nyní dostala veřejnost další munici, aby si na něj zasedla. Bude ještě větším rebelem a jeho tenisovým um ustoupí do pozadí.

Nijak mu nepřicházejí k duhu ani okolnosti onoho pozitivního testu na covid ze 16. prosince, který posloužil jako vstupenka do Austrálie. Ukázalo se, že už ten den se dozvěděl výsledek a o několik hodin později (na druhý den) se „tulil“ bez roušky k dětem na veřejné akci.

„Djokera“ nyní pravděpodobně čeká éra pískotu, bučení a obecné nenávisti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění
Nehody

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama