Dušan_Navrátil Zdroj: foto FB NUKIB
Vláda odvolala z funkce ředitele Národního úřadu pro informační a kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila a zahájila proces výběru jeho nástupce, v němž nabídla opozici zastoupení.
Opozice se však nedovede povznést nad své pokleslé manýry, a tak – jako obvykle – spustila jen nářek. To dává člověku dobrou představu, proč současně demonstrující nespokojenci na ulicích vykřikují, koho nechtějí, ale jsou jak zařezaní, když se člověk zajímá, co konkrétního chtějí. Opozice jim totiž žádnou kloudnou variantu nenabízí.
V čem spočívá ten opoziční nesouhlas? Například v tom, že tato vládní koalice ředitele Navrátila jmenovala – a nyní ho odvolává.
Ne, nesmějte se, to opravdu zaznělo. Bezzubost veřejnoprávní televize byla opět vidět přímém přenosu. Prošvihla příležitost se naříkajících opozičníků zeptat, kdo by tedy měl ředitele NÚKIBu odvolat? Demonstrující dav? Či snad sama opozice?
V podtónu toho opozičního truchlozpěvu zaznělo, že je tím odvoláním ohrožena bezpečnost státu. To by pro šikovného moderátora byla nahrávka na smeč! Spočívá-li kvalifikovaný výkon jedné z klíčových státních institucí na jediném člověku, na řediteli, pak měl být odvolán již dávno! Povinností ředitele takové instituce je totiž pravý opak! Žádná instituce nesmí ve výkonu své činnosti zásadně záviset na svém představiteli! Nepřipraví-li ředitel svůj úřad na činnost na nejvyšší úrovni i za své nepřítomnosti, nevykonával svou funkci dobře! Úřad musí své povinnosti vykonávat podle zákonů a podle logiky a odborných hledisek – a nikoliv podle měnících se politických větrů, aby se jeho ředitel udržel ve funkci co nejdéle, stůj co stůj.
Opozici se též nepozdávala relativně krátká doba, kterou ředitel Navrátil pobyl v této funkci. Některé zpravodajské služby mají na svých chodbách fotogalerie svých ředitelů. Pod fotografiemi jsou uvedeny letopočty jejich funkčních období. U některých je jenom jedna číslice, znamenající, že dotyčný ředitel ve funkci nepobyl více než rok. Zvídavý návštěvník je ale ujištěn, že i těmto ředitelům patří respekt, protože ne každému – do té doby třeba znamenitému – zaměstnanci tato nejvyšší funkce „sedne“.
Nebo se snad opozice domáhá návratu totalitních dob, kdy náčelník takové instituce, podobně jako ředitel FBI J. Edgar Hoover, končil ve své funkci až smrtí? Zdá se, že jim je poněkud cizí základní demokratický princip rotace ve funkcích! Vidět to je v případě sporu kolem funkčního období nejvyššího státního zástupce, když toho současného by opozice asi nejraději prohlásila ze zákona neodvolatelným, a to doživotně.
Možná po očku toužebně zahlížejí po kariéře zmíněného J. Edgara Hoovera, který strávil ve funkci ředitele FBI (a jejího předchůdce) neuvěřitelných 48 let, až se nevědělo, kdo vlastně ve skutečnosti vládne Spojeným státům. Po jeho smrti se pak ustálilo časové omezení v této funkci, které však často ani není celé využito – aniž by výměny v této funkci někdo nazval ohrožením bezpečnosti USA.
Demokracie je však o něčem úplně jiném. Její princip spočívá v předávání moci, spojeném s vyúčtováním! V inteligentních státech se pak na výběru nového funkcionáře v bezpečnostní a zpravodajské oblasti podílí i opozice, aby tento nový funkcionář měl reálnou naději, že nebude odvolán hned po příštích volbách, vyhraje-li opozice, protože byl vybrán i s jejím souhlasem.
A světe div se, právě takovouto nabídku vládní koalice učinila opozici! Není divu, že se opozice zlobí, protože je zahanbena. Byl tak nastolen kvalitativně nový proces, který může demokracii pouze prospět – nebude-li ho ovšem opozice bojkotovat.
Co tedy říci závěrem? Stávající koalice Navrátila jmenovala, stávající koalice ho odvolala, stávající koalice pozvala opozici k výběru jeho nástupce – budiž stávající koalice za to pochválena!
Názory publikované v této sekci nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.