reklama

Končí další dodavatel elektřiny a plynu. Zákazníci musí jednat rychle, píší majitelé

Po Bohemia Energy (BE) a menších firmách Kolibřík Energie a A-Plus ohlásil konec další dodavatel energií. Společnost Ray Energy oznámila, že ukončí činnost během úterý. Zákazníci nepřejdou k dodavateli poslední instance, jako tomu bylo v případě BE, ale osloví je společnost SPP CZ. Do pátku by měla poslat indikativní nabídku a následně zajistit převod odběrného místa.

reklama

„Stále jsme věřili, že se nám současnou situaci na energetickém trhu podaří překonat. Čekali jsme, že ve chvíli, kdy do Evropy začne proudit plyn z Ruska, začne se celý energetický trh postupně stabilizovat. Naše předpoklady se nenaplnily,“ uvedli v dopise zákazníkům majitelé Ray Energy Petr Soustružník a Iveta Bicková.

Přestože byly v pondělí dodávky plynu do Evropy nejvyšší za poslední dva měsíce, ceny energií nadále rostly. „Fungování za takto nepředvídatelných podmínek pro nás již nadále není možné,“ doplnili vlastníci společnosti.

Namísto toho, aby zákazníci přešli k dodavateli poslední instance, zajistila Ray Energy možnost dodávek od společnosti SPP CZ. „Tento dodavatel Vám do pátku 19. 11. 2021 zašle indikativní nabídku a následně je schopen obratem zajistit převod odběrného místa. Nabídka je však platná pouze jeden obchodní den, proto je nutné na ni reagovat rychle,“ píší majitelé klientům.

Zákazníci by měli pozastavit platby záloh na účet společnosti a zároveň nahlásit aktuální stavy měřidel příslušným provozovatelům distribučních soustav. „Vzhledem k výkyvům, které i přes zvýšené dodávky plynu stále trvají, a vzhledem k reálně hrozícím blackoutům v Evropě, které ceny ještě zvýší, doporučujeme využít fixaci ceny na 2 roky,“ stojí dále v dopise.

Firma se snažila získat bankovní pomoc, papírování se ale podle vlastníků protáhlo až do poloviny října. „Dne 13. 10. 2021 jsme konečně podepsali záruku od Národní rozvojové banky. Stejný den ukončila svou činnost skupina Bohemia Energy. Následně nám naše banka oznámila, že pozastavuje financování celému sektoru, včetně naší společnosti,“ doplnili majitelé.

Podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy v demisi Karla Havlíčka mohou skončit i další menší dodavatelé. „Je pravda, že ti menší skončit mohou. Vše bude záviset na tom, jak budou nadále stoupat ceny plynu,“ uvedl Havlíček redakci CNN Prima NEWS a dodal, že meziročně stouply tyto ceny desetinásobně.

„Pokud se nakupovalo po dobu mnoha let výrazně levněji a dodavatel není velký, tak nebezpečí, že skončí, je větší než u těch, kteří nabízeli ceny možná o něco větší a díky tomu jsou stabilnější,“ vysvětlil Havlíček.

Dodavatele drtí energetická krize

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu 13. října. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Klienti ze zákona přešli do režimu tzv. dodavatele poslední instance, stovky tisíc z nich již podle informací energetických firem uzavřely smlouvy s novými dodavateli.

Oznámení o ukončení činnosti se kromě samotné Bohemia Energy týká společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Následně ohlásily konec další společnosti – Kolibřík energie s 28 000 klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama