reklama

Za pohřby si připlatíme o desítky procent více. Na vině je raketové zdražování energií

Poslední rozloučení se zesnulými bude dražší, ceny stoupnou i o desítky procent. Majitelé pohřebních služeb a krematorií se odvolávají především na dramatický růst cen energií, zdražení benzínu i rostoucí ceny dřeva, které se promítnou do hodnoty rakví. „V tuhle chvíli tvoříme nový ceník, ceny zvýšíme od ledna,“ říká Martin Málek mluvčí Služeb města Jihlava, které provozují tamní krematorium i pohřební službu.

reklama

Někde už ale museli zdražit okamžitě. Ladislav Kopal na Českolipsku nedávno zprovoznil zatím poslední krematorium v Česku, první od roku 1991. Smlouvu na dodávku plynu ale ke své smůle uzavřel s Bohemia Energy. Rychle si našel nového dodavatele, ale za plyn teď platí o 300 procent víc. „V téhle situaci jsme museli zpopelnění zdražit ihned, řádově půjde o stokoruny,“ říká Kopal.

Zdražení kremace je ale teprve začátek, další nárůst cen přijde na přelomu roku. „Zatím ceny držíme, ale naši obchodní partneři, třeba výrobci rakví, už avizovali, že zdražovat se bude. Všichni teď jen vyčkávají, o kolik nahoru půjdou ostatní,“ popisuje Jaroslav Egrt, spolumajitel pohřební služby v Liberci.

Za všechno můžou energie

Zásadní položkou jsou energie. „Žeh v peci je na plyn, chladící zařízení, které v márnicích musí běžet nonstop, je na elektřinu,“ vysvětluje Martin Málek z jihlavských městských služeb. „Kdo teď zaplatí řekněme 26 tisíc korun, bude muset počítat s tím, že po Novém roce to bude řekněme o osmnáct set víc,“ propočítává Ladislav Kopal, který kromě krematoria provozuje jednu z největších severočeských pohřebních služeb.

Podle expertů se ale majitelé pohřebních služeb musejí připravit na to, že zdražení jim nemusí pokrýt zvýšené náklady. „Kupní síla lidí je limit, je evidentní, že řada lidí zatáhne za ruční brzdu a začne šetřit. A ti přesto, že ceny za pohřební služby jsou v Česku výrazně nižší než v západní Evropě, tam za obřad a kremaci se vším všudy zaplatíte obvykle dvouapůlnásobek průměrného platu, u nás je to necelý jeden plat,“ upozorňuje Jaroslav Mangl, expert v oboru pohřebnictví. „Obáváme se, že vzroste zájem o tzv. ekonomické pohřby, to znamená pouhé zpopelnění bez obřadu,“ dodává Martin Málek z Jihlavy.

Stát prostřednictvím obcí platí tzv. sociální pohřby, v případě, že zemřou lidé bez majetku a příbuzných. Ročně to jsou stovky případů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Vzácné privilegium pro Meghan: Alžběta II. jí povolila něco, o čem se Kate ani nesnilo

Zapojit Meghan Markleovou do královské rodiny se pokoušela Alžběta II. ještě v době, kdy vévodkyně a princ Harry teprve oznámili své zasnoubení. Meghan se tehdy dostalo vzácného privilegia. Britská panovnice upustila ze svých zásad a pozvala Meghan, aby se připojila k rodině na vánoční svátky, i když s princem Harrym ještě nebyli svoji. Takovou výjimku nedostala ani vévodkyně Kate.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama