reklama

Nové zálohy za energie jsou pro seniory likvidační. Odbornice radí, jak postupovat

Konec Bohemia Energy ovlivnil životy statisíců lidí. Mezi nejpostiženější skupinu patří senioři, pro které je výše nových záloh často likvidační. Staří lidé si navíc často ani neuvědomují, že existují možnosti, jak nepříjemnou situaci zmírnit. Důležité je domluvit se s novým dodavatelem, mají také nárok na příspěvek na bydlení, říká Aneta Mundok Nitschová z organizace Život 90. Co dál seniorům radí?

reklama

Bezmoc a strach. Právě s tím se od poloviny října, kdy společnost Bohemia Energy ukončila činnost, setkává vedoucí přetížené senior linky Života 90. „Klienti jsou vyděšení z toho, že nemůžou uhradit několikanásobně zvýšené zálohy na energie. Kvůli tomu mnoha lidem hrozí existenční problémy a chudoba. To je to poslední, na co by mohl člověk myslet na stáří, aby byl bez tepla a bez elektřiny, případně aby měl za zády exekutora,“ popisuje Nitschová.

Konkrétních příběhů je bezpočet. Například manželům z Prahy, kterým je 90 let, se ze dne na den zvedly zálohy z 12 na 30 tisíc ročně. Bez pomoci vnučky by navíc přechod k novému dodavateli sami nezvládli. Podobně je na tom také důchodkyně Marcela z Neratovic, která má nově platit místo 2 600 přes 10 000 měsíčně. A na to by jí důchod nestačil. V 67 letech ještě stále chodí do práce, ale má strach. Když nebudu moci pracovat – a nemůžu se spoléhat na syna, protože ten si najde nějakou holku a půjde z domova – bude to katastrofa,“ řekla redakci CNN Prima NEWS.

Podle Nitschové jsou senioři často dezorientovaní. Proto se jim organizace Život 90 snaží poradit, co ve složité situaci dělat. Možností mají senioři hned několik. „Doporučujeme jim, aby se ozvali pokud možno novému dodavateli a upozornili ho, že není v jejich možnostech takto navýšené zálohy uhradit. Nabízíme jim také, že si mohou na úřadu práce požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, případně si mohou požádat také o příspěvek na bydlení,“ pokračuje Nitschová.

Pomoct mohou pracovnice městských úřadů

Vedoucí senior linky také upozorňuje na to, že řada seniorů má kvůli vysokému věku nebo obavám ze zdravotních komplikací problém s vyřízením všech potřebných požadavků. Podporujeme, aby požádali o pomoc například pracovnice na městských úřadech, aby jim pomohly,“ dodává Nitschová.

Kromě linky důvěry, kam mohou senioři volat nonstop a bezplatně, mohou využít i další služby organizace Život 90, jako jsou například sociální poradny, kde mohou rovněž požádat o pomoc a podporu.

Tagy:
energie senioři poradna energetika příspěvěk zálohy Život 90 dávka Bohemia Energy

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama