reklama

Koně bez podestýlky s uhnilými kopyty. Policie obvinila chovatele z týrání zvířat

Policie obvinila chovatele koní Radka Šnábla ze středočeského Křenku z týrání zvířat. Na problémy jako první upozornila televize CNN Prima NEWS. Kolem případu se stále vznáší řada otazníků. Chovatel nám poslal zprávu, že obvinění proti němu byla stažena, policie to však popírá. Podle ní nadále probíhá vyšetřování.

reklama

Chov koní Radka Šnábla sledují redaktoři CNN Prima NEWS průběžně už během tří let. Veterináře upozornili na možné týrání poté, co natočili záběry mrtvého plodu hříběte v ohradě, podvyživené klisny a podobně. Veterináři následně vše ohlásili na policii.

Zvířata neměla podestýlku, žila ve vlastním trusu a některým koňům uhnívala kopyta. Loni v dubnu obec koně odebrala do dočasné péče. Kvůli právní kličce se však po několika měsících vrátili zpět k Šnáblovi. Jeho chov naši redaktoři letos prošli s veterinářkou, která nezjistila žádná pochybení.

Policie s obviněním neváhala

Důkazy a vyšetřování z minulosti však policistům stačily. „Osmačtyřicetiletého muže jsme obvinili z trestného činu týrání zvířat, kterého se měl dopouštět mezi lety 2017 až 2019,“ uvedla mluvčí policie České republiky Markéta Johnová.

„Na jednu stranu máme velkou radost, že je chovatel obviněný z týrání zvířat, dokonce v tom nejvyšším odstavci, a to na základě všech našich podkladů a urgencí. Ale na druhou stranu jsme velice zklamáni přístupem obce, která i přes urgence a nařízení ze stran Krajské veterinární správy a policie, které nařídili, aby došlo k okamžitému odebrání všech zvířat, dosud zvířata neodebrala,“ popsal advokát Robert Plicka.

Předběžná náhradní péče zatím nebude

Vedoucí oddělení ekologie krajiny z městského úřadu Brandýs nad Labem Andrea Čadilová uvedla, že ve věci je vedeno přestupkové a správní řízení. „A vzhledem k tomu, že v těchto řízeních probíhají úkony, nelze v této věci podávat jakékoli informace,“ odmítla podat více informací.

S předběžnou náhradní péčí se nepočítá, nebyla ani navržena Krajskou veterinární správou (KVS). Podle té se tento postup používá v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví zvířat. K tomu v poslední době však nedochází. Přitom šéf Krajské veterinární správy Semrád už v květnu tvrdil, že posílají na obec dopis s žádostí o zajištění náhradní péče pro všechny koně.

Obviněného Radka Šnábla televize CNN Prima NEWS v jeho hřebčíně nezastihla, telefon také nezvedal. Následující den poslal SMS, která zněla: „Dobrý den, obvinění bylo následně po stížnosti státním zástupcem zrušeno.“

To ale policisté odmítají, chovatele stále evidují jako obviněného. Podle zdroje CNN Prima NEWS seznámeného s vyšetřováním bude chovatel pravděpodobně navíc obviněn ještě z dalšího trestného činu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama