Koně bez podestýlky s uhnilými kopyty. Policie obvinila chovatele z týrání zvířat

Týraný kůň

Obvinění z týrání koní

Policie obvinila chovatele koní Radka Šnábla ze středočeského Křenku z týrání zvířat. Na problémy jako první upozornila televize CNN Prima NEWS. Kolem případu se stále vznáší řada otazníků. Chovatel nám poslal zprávu, že obvinění proti němu byla stažena, policie to však popírá. Podle ní nadále probíhá vyšetřování.

Chov koní Radka Šnábla sledují redaktoři CNN Prima NEWS průběžně už během tří let. Veterináře upozornili na možné týrání poté, co natočili záběry mrtvého plodu hříběte v ohradě, podvyživené klisny a podobně. Veterináři následně vše ohlásili na policii.

Zvířata neměla podestýlku, žila ve vlastním trusu a některým koňům uhnívala kopyta. Loni v dubnu obec koně odebrala do dočasné péče. Kvůli právní kličce se však po několika měsících vrátili zpět k Šnáblovi. Jeho chov naši redaktoři letos prošli s veterinářkou, která nezjistila žádná pochybení.

Policie s obviněním neváhala

Důkazy a vyšetřování z minulosti však policistům stačily. „Osmačtyřicetiletého muže jsme obvinili z trestného činu týrání zvířat, kterého se měl dopouštět mezi lety 2017 až 2019,“ uvedla mluvčí policie České republiky Markéta Johnová.

„Na jednu stranu máme velkou radost, že je chovatel obviněný z týrání zvířat, dokonce v tom nejvyšším odstavci, a to na základě všech našich podkladů a urgencí. Ale na druhou stranu jsme velice zklamáni přístupem obce, která i přes urgence a nařízení ze stran Krajské veterinární správy a policie, které nařídili, aby došlo k okamžitému odebrání všech zvířat, dosud zvířata neodebrala,“ popsal advokát Robert Plicka.

Předběžná náhradní péče zatím nebude

Vedoucí oddělení ekologie krajiny z městského úřadu Brandýs nad Labem Andrea Čadilová uvedla, že ve věci je vedeno přestupkové a správní řízení. „A vzhledem k tomu, že v těchto řízeních probíhají úkony, nelze v této věci podávat jakékoli informace,“ odmítla podat více informací.

S předběžnou náhradní péčí se nepočítá, nebyla ani navržena Krajskou veterinární správou (KVS). Podle té se tento postup používá v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví zvířat. K tomu v poslední době však nedochází. Přitom šéf Krajské veterinární správy Semrád už v květnu tvrdil, že posílají na obec dopis s žádostí o zajištění náhradní péče pro všechny koně.

Obviněného Radka Šnábla televize CNN Prima NEWS v jeho hřebčíně nezastihla, telefon také nezvedal. Následující den poslal SMS, která zněla: „Dobrý den, obvinění bylo následně po stížnosti státním zástupcem zrušeno.“

To ale policisté odmítají, chovatele stále evidují jako obviněného. Podle zdroje CNN Prima NEWS seznámeného s vyšetřováním bude chovatel pravděpodobně navíc obviněn ještě z dalšího trestného činu.

Tagy: