reklama

Koně bez podestýlky s uhnilými kopyty. Policie obvinila chovatele z týrání zvířat

Policie obvinila chovatele koní Radka Šnábla ze středočeského Křenku z týrání zvířat. Na problémy jako první upozornila televize CNN Prima NEWS. Kolem případu se stále vznáší řada otazníků. Chovatel nám poslal zprávu, že obvinění proti němu byla stažena, policie to však popírá. Podle ní nadále probíhá vyšetřování.

reklama

Chov koní Radka Šnábla sledují redaktoři CNN Prima NEWS průběžně už během tří let. Veterináře upozornili na možné týrání poté, co natočili záběry mrtvého plodu hříběte v ohradě, podvyživené klisny a podobně. Veterináři následně vše ohlásili na policii.

Zvířata neměla podestýlku, žila ve vlastním trusu a některým koňům uhnívala kopyta. Loni v dubnu obec koně odebrala do dočasné péče. Kvůli právní kličce se však po několika měsících vrátili zpět k Šnáblovi. Jeho chov naši redaktoři letos prošli s veterinářkou, která nezjistila žádná pochybení.

K tématu

Policie s obviněním neváhala

Důkazy a vyšetřování z minulosti však policistům stačily. „Osmačtyřicetiletého muže jsme obvinili z trestného činu týrání zvířat, kterého se měl dopouštět mezi lety 2017 až 2019,“ uvedla mluvčí policie České republiky Markéta Johnová.

„Na jednu stranu máme velkou radost, že je chovatel obviněný z týrání zvířat, dokonce v tom nejvyšším odstavci, a to na základě všech našich podkladů a urgencí. Ale na druhou stranu jsme velice zklamáni přístupem obce, která i přes urgence a nařízení ze stran Krajské veterinární správy a policie, které nařídili, aby došlo k okamžitému odebrání všech zvířat, dosud zvířata neodebrala,“ popsal advokát Robert Plicka.

Předběžná náhradní péče zatím nebude

Vedoucí oddělení ekologie krajiny z městského úřadu Brandýs nad Labem Andrea Čadilová uvedla, že ve věci je vedeno přestupkové a správní řízení. „A vzhledem k tomu, že v těchto řízeních probíhají úkony, nelze v této věci podávat jakékoli informace,“ odmítla podat více informací.

K tématu

S předběžnou náhradní péčí se nepočítá, nebyla ani navržena Krajskou veterinární správou (KVS). Podle té se tento postup používá v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví zvířat. K tomu v poslední době však nedochází. Přitom šéf Krajské veterinární správy Semrád už v květnu tvrdil, že posílají na obec dopis s žádostí o zajištění náhradní péče pro všechny koně.

Obviněného Radka Šnábla televize CNN Prima NEWS v jeho hřebčíně nezastihla, telefon také nezvedal. Následující den poslal SMS, která zněla: „Dobrý den, obvinění bylo následně po stížnosti státním zástupcem zrušeno.“

To ale policisté odmítají, chovatele stále evidují jako obviněného. Podle zdroje CNN Prima NEWS seznámeného s vyšetřováním bude chovatel pravděpodobně navíc obviněn ještě z dalšího trestného činu.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama