Konec izolace během covidu? Válek řekl, kdy může dojít ke změně v přístupu k nemoci

U covidu by nemusela být izolace, řekl Válek

Covid by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohl být vyškrtnut ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace. Šéf resortu v neděli v Brně na dotaz novinářů řekl, že si dokáže představit, že by se to stalo v první polovině příštího roku. Dodal ale, že doporučení musejí dát odborníci. Válek dnes v Brně vystoupil na sjezdu České lékařské komory.

„To není něco, co rozhoduje politik, to je věc odborná. Máme tady Národní institut pro zvládání pandemií, který by měl dát jasné doporučení. Ve chvíli, kdy to doporučení zazní, vypadne covid z těchto onemocnění,“ uvedl ministr.

Dokáže si představit, že by se to stalo v první půlce příštího roku. Předpokladem ale podle něj bude to, že nyní převažující varianta koronaviru omikron nebude dál mutovat a nynější submutace se projeví jako slabé. „Osobně bych byl rád, aby to bylo co nejdříve,“ uvedl Válek.

Potíže při cestování

O odborné debatě, zda budou ještě u covidu nutné izolace a jak dlouhé, hovořil nedávno epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj začne mezinárodní debata na toto téma na jaře. Také on to ale podmínil tím, že se neobjeví žádná nová nebezpečná varianta viru. Česko samotné si ale podle Maďara nemůže stanovit, že dál nebude po nakažených izolaci požadovat. Mohlo by to znamenat potíže třeba při cestování.

Podobně dnes mluvil také Válek. „Situaci velmi intenzivně monitorujeme a já jsem pověřil konkrétního člověka na ministerstvu zdravotnictví, aby to pravidelně hlídal. A možná to budeme my, kteří to téma vyzdvihneme a navrhneme,“ uvedl ministr.

V současnosti je převažující variantou koronaviru právě omikron, který způsobuje jiné příznaky než původní covid, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Je ale výrazně nakažlivější. Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den bylo kolem 4 700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2 000 covidových pacientů.

Tagy: